Інфекції
Що таке гепатит В? Основні факти:
- Гепатит В — це небезпечна для життя інфекція печінки, яку викликає вірус гепатиту В. Його можливі наслідки – хронічна хвороба печінки та ризик смерті від цирозу печінки та раку печінки.
- Вірус передається при контакті з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.
- Від наслідків гепатиту В щорічно помирає близько 600 000 людей.
- Гепатит В є одним з основних професійних факторів ризику для медичних працівників.
- Вірус гепатиту В може жити поза організму щонайменше 7 днів та викликати інфекцію, потрапляючи в організм людини, не захищеної вакциною.
- Захворюванню на гепатит В можна запобігти за допомогою доступної, безпечної та ефективної вакцини.
- Вакцинація проти гепатиту В проводиться з 1982 року. Щеплення ефективно попереджує інфекцію та її хронічні наслідки в 95% та, фактично, є вакциною проти одного з видів раку – раку печінки.
- Інкубаційний період вірусу гепатиту В продовжується, в середньому, 75 днів, але може продовжуватися й від 30 до 180 днів. Вірус може бути виявленим через 30-60 днів після інфікування та залишатися в організмі протягом різних часових періодів.
Гепатит В може передатися:
– від інфікованої матері дитині;
– статевим шляхом під час незахищеного статевого акту;
– зі слиною через поцілунок, зубну щітку (при активній формі захворювання вірус гепатиту B може міститися у слині у достатній кількості для зараження), через залізний гребінець, ножиці, якими користувалася інфікована людина;
– менструальними, вагінальними виділеннями і сім’яною рідиною;
– у результаті повторного використання шприців і голок в медичних установах чи серед користувачів ін’єкційних наркотиків.
Крім того, інфікування може статися під час медичних процедур, нанесення татуювань або використання лез для гоління або подібних предметів, заражених інфікованою кров’ю. Відомі випадки зараження дітей вірусом гепатиту В у пісочниці після уколу шприцом, який раніше використовували для введення ін’єкційних наркотиків
Через звичайні побутові контакти – рукостискання, обійми, розмову, користування спільним посудом тощо з інфікованою людиною – вірус гепатиту B не передається.
Чи існує ризик зараження гепатитом В у новонародженого?
Пояснює один з найпопулярніших педіатрів України Євгеній Комаровський:
«Обурення стосовно необхідності (робити щеплення від гепатиту) ВСІМ доречні лише до певного моменту. Особливо вони доречні тоді, коли дитина здорова, їй не роблять уколи, не лікують зуби і нічого у вену не капають. Боронь Боже, не подумайте, що я хочу наврочити… Але неможливо прожити життя і жодного разу серйозно не захворіти – на рівні стаціонару, з крапельницями та уколами. І навіть якщо тато – лікар, який до дитинки нікого без одноразового шприцу не підпустить, хто дасть гарантію, що все буде гаразд, коли тата поруч не буде – коли швидка забере з дитячого садку, коли двері зачинено – в операційній, в палаті інтенсивної терапії та ін. Будемо сподіватися, що нас мине ця лиха доля. Але саме в нашій країні, де “все одноразове” – лише теорія, де контингент донорів та якість дослідження препаратів не завжди на вищому рівні, де препарати крові, наприклад, інтерферон та гамма-глобуліни, назначаються частіше, ніж хотілося б… так ось, у нас щепити ВСІХ от гепатиту В потрібно!»
Важливо також розуміти, що хронічні інфекції розвиваються у 80%-90% дітей грудного віку, інфікованих гепатитом В протягом першого року життя, і у 30%-50% дітей, інфікованих гепатитом В до досягнення 6 років. Тривале перебування вірусу в клітинах печінки може спровокувати розвиток цирозу і раку печінки. Таким чином, найбільший ризик розвитку цих смертельно небезпечних ускладнень мають саме діти першого року життя. Саме тому вони мають бути вчасно вакциновані від цієї інфекції. Тобто вакцина від гепатиту В, фактично, є вакциною, що попереджує рак. Тож дуже важливо не відмовлятися від вакцинації дитини від гепатиту В в пологовому будинку, а також надалі.
Чи безпечною для дітей є вакцина проти гепатиту В?
Вакцина від гепатиту В є абсолютно безпечною. Технологія її виробництва є такою, що вона не містить ані живого, ані навіть вбитого збудника хвороби. Вакцина виробляється за допомогою технології рекомбінантної ДНК. Плазміда, що містить ген поверхневого антигену вірусу гепатиту В (HBsAg), вставляється в звичайні пекарські дріжджі, які потім продукують HBsAg. HBsAg збирають та очищають. Ця вакцина не може викликати інфекцію вірусу гепатиту В (оскільки під час цього процесу не виробляється потенційно інфекційна вірусна ДНК або повні вірусні частинки), але при цьому формує стійкий імунітет проти нього. На вакцину від гепатиту В зазвичай не фіксується інтенсивних місцевих (почервоніння, біль в місці введення) та загальних (підвищення температури тіла) реакцій, і частіше за все вона переноситься “непомітно” для дитини. Після введення масової імунізації від гепатиту В — захворюваність на гострі форми в світі скоротилася в 10 разів.
Вакцинація дітей від гепатиту В включена до національного Календаря щеплень і проводиться в комунальних медичних установах безоплатно для пацієнта. Наразі для профілактики цього захворювання в усіх регіонах України доступна закуплена за бюджетні кошти вакцина ЕУВАКС В (виробник: ЕлДжі Лайф Сайенсіс Лтд., Південна Корея). Також в Україні для придбання власним коштом доступна вакцина від гепатиту В Енджерикс-В (виробник: ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія). Згідно Національного календаря щеплень першу дозу вакцини від гепатиту В дитина отримує в першу добу життя в пологовому будинку. Другу – у віці 2 місяці, третю – у віці 6 місяців. 3-дозовий курс вакцинації забезпечує стійкий пожиттєвий імунітет в 98 – 100 % вакцинованих.
Чи потрібно вакцинуватися проти гепатиту В дорослим?
В Україні щеплення проти гепатиту В стало доступним для немовлят після 2001 року, тож дорослим, що народилися раніше, варто вакцинуватися.
Дорослі, що хочуть вакцинуватися від гепатиту, можуть отримати 3 дози вакцини проти гепатиту В «Енджерикс-B» чи комбінованої вакцини «Твінрикс» проти гепатиту А та гепатиту В.
Наразі вакцинація від гепатиту В дорослих не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
Яка ситуація з захворюваністю на гепатит В в Україні?
Згідно з даними, наданими на запит редакції Центром громадського здоров’я України, в 2023 році на території України зафіксовано 759 випадків захворювання на гострий гепатит В. Таким чином, у порівнянні з 2022 роком захворюваність на гострий гепатит В зросла на 45, 96%.
Станом на кінець 2023 року в Україні зафіксовано 1391 випадок хронічного гепатиту В, що свідчить про зростання кількості випадків на 55,25% у порівнянні з 2022 роком.
Яка ситуація з охопленням вакцинацією проти гепатиту В в Україні?
Згідно з даними Центру громадського здоров’я України, охоплення дітей першою дозою вакцини в цілому по Україні складає 88,6%, другою дозою – 79,2%, третьою дозою – 65,7%.