Інфекції
Що таке краснуха?
Це інфекційне захворювання, що викликається вірусом краснухи (Rubella virus). Найбільш небезпечною хвороба є для вагітних, адже вона може призвести до викидня чи серйозних аномалій розвитку майбутньої дитини.
Як можна заразитися?
Передається краснуха повітряно-крапельним шляхом: з краплями слини чи слизу, коли захворіла особа розмовляє, кашляє чи чхає. Також можливий і контактний шлях передачі: коли інфікована особа торкається поверхонь немитими руками, а потім їх торкається інша людина.
Крім того для краснухи характерний трансплацентарний механізм передачі, тобто від матері до плоду, що і є найнебезпечнішим аспектом цієї хвороби.
Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період (час від контакту з хворим до прояву перших симптомів) становить 15-21 день.
Які симптоми захворювання?
В дітей краснуха зазвичай перебігає з такими симптомами, які продовжуються 2-3 дні:
- висипка, що спочатку з’являється на обличчі, а потім поширюється по всьому тілу;
- помірна лихоманка (нижча за 39 С);
Перед появою висипки старші діти та дорослі можуть також мати такі симптоми:
- збільшення потиличних, привушних, шийних лімфовузлів;
- кашель, нежить, почервоніння очей;
- біль в суглобах (особливо у молодих жінок)
Переважна локалізація висипу – розгинальні поверхні кінцівок, спина, сідниці. На обличчі, на грудях та животі кількість висипань менша. Елементи висипу при краснусі – рожеві, округлої і овальної форм плями або папули, які дещо піднімаються над поверхнею шкіри. За величиною вони бувають від розміру макового зернятка до розміру зернятка чечевиці. З’являється висипка у 50-80% захворілих. Триває 1-3 дні. Від 25 до 50% людей переносять краснуху безсимптомно.
Наскільки серйозним є захворювання? Які ускладнення можливі?
В дітей хвороба зазвичай перебігає легко. Ускладнення можливі, але частіше вони спостерігаються в дорослих пацієнтів. В окремих випадках краснуха може призвести до:
-запалення легень (пневмонії)
– запалення вуха (отиту),
– запалення суглобів (артриту)
– ангіни
– міокардиту (запалення серцевого м’яза)
– тромбоцитопенічної пурпури (захворювання крові, для якого характерна підвищена кровоточивість)
– енцефаліту (запалення мозку)
Та особливу увагу на захист від краснухи мають звернути увагу жінки, що планують вагітність.
В чому небезпека хвороби для вагітних?
Для краснухи характерний трансплацентарний механізм передачі. Тобто у разу хвороби вагітної вона передається і плоду. Краснуха входить до групи так званих TORCH інфекцій. Це група інфекційних хвороб, що можуть призвести до викидня, а також до серйозних аномалій розвитку плоду або навіть до його загибелі. Буква R в абревіатурі означає Rubella (краснуха).
Для дитини з синдромом вродженої краснухи характерні такі аномалії:
– катаракта;
– втрата або порушення слуху;
– вроджені вади серця.
Це найбільш характерні та класичні симптоми (т.з. тріада вродженої краснухи).
Можуть вражатись і інші системи та органи, включно з печінкою, селезінкою та центральною нервовою системою.
Симптом вродженої краснухи найчастіше зустрічається наразі в Африканському регіоні та Регіоні Південно-Східної Азії, де охоплення вакцинацією на найнижчому рівні.
Плануєте вагітність? Тоді зверніть увагу на важливу інформацію, що може врятувати життя вашої майбутньої дитини.
На етапі планування вагітності переконайтеся, що ви вакциновані від краснухи! Якщо ні, то вам буде необхідно отримати щонайменше одну дозу вакцини КПК (від кору, епідпаротиту та краснухи). Важливо зробити це саме на етапі планування (!) вагітності, адже введення живих вакцин під час вагітності протипоказано.
Як захиститись від краснухи?
Захиститись від краснухи можна лише зробивши щеплення.
В Україні наявна комплексна вакцина КПК (Пріорикс чи М-М-Р ІІ»/M-M-RII), яка також захищає від кору та епідемічного паротиту (“свинки”). Щоб мати захист від цих трьох інфекцій, необхідно отримати 2 дози вакцини (Примітка: для захисту саме від краснухи достатньо однієї дози вакцини КПК). В Україні щеплення від кору, епідпаротиту та краснухи внесено до Національного календаря щеплень. Згідно нього діти отримують це щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та в 6 років.
Якщо дитина з певних причин пропустила одне зі щеплень чи не отримала жодного, вакцинуйте її згідно календаря при порушенні графіку щеплень. Якщо першу дозу вакцини КПК дитина отримала в віці, старшому за 12 місяців, друга доза вводиться згідно календаря – в 6 років (з мінімальним інтервалом 1 місяць від попередньої дози). Якщо так сталося, що щеплення від кору, паротиту та краснухи розпочалося після 6 років, дві дози вакцини можна отримати з мінімальним інтервалом 1 місяць.
Дорослим за відсутності протипоказань, що наведені в інструкції із застосування вакцини, роблять щеплення без обмежень за віком, якщо вони не хворіли на вказані інфекції та/або не мають зазначеного в медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини, або мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності специфічних антитіл IgG. Наразі через обмежену кількість вакцин для планових щеплень дітей дорослі можуть вакцинуватися від кору, паротиту та краснухи лише власним коштом. Вакцину можна придбати в аптечній мережі, а процедуру щеплення провести в медзакладі, де у вас підписано декларацію (або ж в медзакладі, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення до приватного медичного закладу. Мінімальний інтервал між двома дозами вакцини КПК складає 1 місяць.
Для забезпечення вакцинації проти кору, паротиту та краснухи в Україні застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США
Як лікувати краснуху?
Специфічного лікування не існує, можливе лише полегшення симптомів.
Яка ситуація з захворюваністю на краснуху в Україні?
Згідно даних, наданих на запит редакції Центром громадського здоров’я, в Україні впродовж 12 місяців 2023 року зареєстрували 11 випадків захворювання на краснуху. Захворювання було зафіксовано в 7 регіонах України. Для порівняння: в 2022 році було зареєстровано 8 випадків краснухи.
Останнє оновлення: 23.01.24