Сказ

Що таке сказ? Розповідає експертка Національного порталу з імунізації Ярина Грицак

Сказ – це захворювання, викликане рабівірусом. У 100% випадків – смертельне.

Як можна заразитися сказом?
Вірус передається через укус  інфікованою твариною або ослинення нею пошкодженої шкіри чи слизових оболонок людини. Захворюванню можна запобігти, якщо людина, яку вкусила чи ослинила невакцинована/невідома/дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо людина не звертається за медичною допомогою вчасно і розвивається сказ, допомогти захворілому неможливо.

Які ознаки та симптоми сказу?
Перші симптоми сказу можуть з’явитися через декілька днів (зазвичай 18-60 днів, але це залежить від місця укусу: іноді симптоми виникають більш, ніж через рік після укусу). Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.
Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:

  • дратівливість та агресивність;
  • хаотичні рухи та збудження;
  • розгубленість, галюцинації;
  • м’язові спазми і незвичайні пози;
  • судоми;
  • слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);
  • надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;
  • вироблення надміру слини («піноутворення в роті»), м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання;
  • страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).

Що викликає сказ?
Інфіковані тварини мають вірус у своїй слині. Зараження сказом відбувається при потраплянні на пошкоджену шкіру або слизові оболонки зараженої слини, спинномозкової рідини або частинок мозку хворої тварини. Вірус потрапляє в організм через пошкоджену шкіру чи слизові оболонки та проходить через нерви в мозок. Там він розмножується і викликає запалення та пошкодження.

Природними осередками сказу є дикі хижі тварини. В Україні це лисиці, вовки, єнотоподібні собаки.

Однак важливо розуміти, що на сказ можуть хворіти всі ссавці включно з домашніми собаками та котами, а також кіньми, козами, коровами, вівцями тощо. Також треба пам’ятати, що на сказ можуть хворіти й гризуни, зокрема щури, їжаки та білки. Дуже небезпечними в плані ризику зараження сказом вважаються кажани.

 Вакцинація домашніх тварин у США зменшила практично до нуля передачу сказу від них до людей.

Чи заразний сказ?
Вірус поширюється через укуси інфікованої тварини, якщо слина (або спинномозкова рідина чи частинки мозку) хворої тварини потрапляє на слизові оболонки (зокрема, в очі, ніс, рот) або відкриту рану ( чи навіть подряпину) людини. Теоретично можливе зараження здорової людини від хворої через слину та інші рідини й тканини організму, проте такі випадки наразі не задокументовано.

Як діагностувати сказ?
Нема можливості дізнатися одразу, чи є у тварини сказ. Якщо людину вкусила/ослинила тварина, ми вважаємо її потенційно хворою. Тому не потрібно чекати на результати обстеження тварини – екстрену профілактику потрібно розпочати негайно. Лабораторні тести можуть виявити інфекцію, але вони будуть позитивними у період захворювання, коли вже буде надто пізно для лікування.
Якщо тварину впіймають, можна обстежити її мозок на наявність вірусу, однак для цього її потрібно приспати. Якщо це домашній улюбленець, наприклад, Ваш собака або кіт, рекомендовано інформувати відповідні служби, аби ті спостерігали за твариною протягом 10 днів (за цей час буде зрозуміло, чи хвора тварина, і це має підтвердити ветеринар). Впродовж усього цього часу (виловлювання тварини, обстеження її мозку чи 10-денне спостереження), заходи з екстреної профілактики сказу не припиняються!

Яка екстрена профілактика сказу? Що робити, якщо Вас вкусила тварина?
Ефективного лікування хвороби не існує! Ось чому лікарі орієнтуються на профілактику і намагаються зупинити розвиток хвороби одразу після укусу/ослинення пошкодженої шкіри чи слизових оболонок.
Кожен, кого вкусила або ослинила тварина, повинен негайно отримати медичну допомогу.
Лікарі якнайшвидше вводять вакцину проти сказу (Індираб, Верораб, Рабівакс-С чи Рабіпур; після вакцинації можна вживати алкоголь та вести звичайний спосіб життя). Схема вакцинації: 0-3-7-14-28 днів (0 – введення першої дози). Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує. В наступних випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того, як запрацює вакцина:

  • Широкі укуси(більше 5см);
  • Глибокі укуси (що дістають до м’язів);
  • Будь-який укус, нанесений дикою твариною;
  • Безпосередній контакт з кажанами;
  • Будь-який укус або ослинення пошкодженої шкіри наступних ділянок:
    голова;
    шия;
    руки;
    промежина;
  • Ослинення слизових оболонок навіть без їх ушкодження.

Важливо: антирабічний імуноглобулін не вводиться без антирабічної вакцини! Введення імуноглобуліну повинно проводитися якомога раніше, але не пізніше 7 днів з моменту введення першої дози вакцини. Введення імуноглобуліну проводиться в стаціонарі. Імуноглобулін вводиться в краї рани та навколо рани. Якщо неможливо ввести повну дозу імуноглобуліну навколо рани, залишок препарату вводиться внутрішньом’язово, але в іншу ділянку від вакцини (наприклад, у стегно).

“Ми достеменно не знаємо, скільки часу буде потрібно вірусу, щоб дістатись мозку конкретної людини та вбити її. Це може бути й 5 днів, і один рік. Саме для того, щоб дати максимум шансів організму встигнути виробити імунну відповідь та побороти вірус до того як він дістанеться мозку та вб’є людину, й потрібно якнайшвидше починати курс антирабічних щеплень” – Віктор Кірейко, ортопед-травматолог, експерт Національного порталу з імунізації.

Як запобігти сказу?

  • Вакцинуйте домашніх тварин;
  • Повідомляйте місцеві органи контролю про бездомних тварин;
  • Навчайте дітей не чіпати та не годувати бродячих кішок або собак;
  • Навчайте дітей триматися подалі від диких тварин.

Алгоритм дії при укусі/ослиненні:

  • Промити зону укусу/ослизнення водою з милом, прикрити чистою пов’язкою зону укусу;
  • Негайно звернутися до травмпункту;
  • Отримати першу дозу вакцини від сказу та, за потреби, антирабічний імуноглобулін. Якщо минуло більше 5 років з часу останньої вакцинації проти правцю, отримати дозу вакцини АДП-М;
  • Повідомити місцеві органи контролю тварин про інцидент;
  • Продовжувати вакцинацію у свого сімейного лікаря чи педіатра (або в травмпункті чи хірургічному кабінеті в залежності від того, куди регіональний Центр контролю та профілактики хвороб розподіляє вакцину) за схемою, поки Ваш лікар не повідомить Вас про зворотнє.

Яка ситуація із захворюваністю на сказ в Україні?

Наразі Україна, на жаль, все ще належить до країн, де сказ фіксується не лише в диких, а й у свійських тварин включно з домашніми улюбленцями. Зокрема, Центр контролю та профілактики хвороб (CDC), США в розділі для мандрівників на своєму офіційному сайті вказує, що “сказ в собак є поширеним в Україні. Якщо вас вкусить або подряпає собака або інша тварина, медикаменти для антирабічної профілактики можуть бути в обмеженій кількості або ж бути відсутні. Оскільки діти мають більшу вірогідність бути вкушеними чи подряпаними собаками або іншими тваринами, розгляньте можливість вакцинації проти сказу дітей перед подорожжю до України”.

У 2022 році в Україні було зафіксовано дві смерті людей від сказу.

У вересні 2023 року у Вінницькій області  зафіксували випадок смерті людини від сказу. “Хворого госпіталізували в Могилів-Подільську обласну лікарню, поставили клінічно діагноз “Сказ”. Через пару днів ця людина померла. Її покусала домашня кицька, яка на наступний день зникла з хати. Люди не звернули на це уваги”, — повідомив в.о заступника генерального директора Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олександр Загоруйко.

У січні 2024 року смерть людини від сказу було зафіксовано в Чугуївському районі Харківської області. 59-річного чоловіка вкусила домашня кішка. Загиблий проживав у приватному домоволодінні неподалік кладовища: в цій місцевості живуть, у тому числі лисиці. Окрім кішки, яка вкусила чоловіка, у домоволодінні мешкає ще троє котів. Тварини були щепленими від сказу. Проте одну кішку вакцинували пізніше, оскільки на той момент на неї не вистачило вакцини. Імовірно, що її щепили вже тоді, коли вона хворіла на сказ.

Останнє оновлення: 26.09.2024