Жовта лихоманка

Що таке жовта лихоманка?

Жовта лихоманка (жовта гарячка) – це гостре геморагічне захворювання, що викликається вірусом Viscerophilus tropicus з родини флавірірусів.

Як можна заразитись жовтою лихоманкою?

Вірус жовтої лихоманки поширюється до людей через укуси інфікованих комарів, що належать до родів Aedes та Haemogogus. Комарі інфікуються цим вірусом, коли живляться кров’ю інфікованих мавп, що проживають у тропічних вологих лісах, і потім, в свою чергу, можуть заражати через укуси як інших мавп, так і людей. Люди, інфіковані вірусом ЖЛ, в свою чергу можуть інфікувати комарів протягом 5 діб від появи в них симптомів хвороби. На жаль, інфікування людей може відбуватися не лише внаслідок зустрічі з інфікованими комахами в тропічних вологих лісах, а й у містах: епідемії відбуваються, коли інфіковані внаслідок укусів комарів люди заносять вірус в густонаселені райони з високою щільністю популяції комарів родів Aedes і Haemogogus та з відсутністю імунітету до цієї хвороби у більшості населення. В таких умовах комарі розповсюджують вірус від однієї людини до іншої (так звана міська жовта гарячка). Хвороба не поширюється при контактах від людини людині.

В яких країнах можна інфікуватись вірусом жовтої лихоманки?

Вірусом жовтої лихоманки можна інфікуватись в тропічних та субтропічних зонах Південної Америки та Африки. Список країн, де зафіксовано передачу вірусу жовтої лихоманки, можна знайти тут

Як скоро після інфікування з’являться перші симптоми хвороби?

Інкубаційний період (час від зараження до перших проявів хвороби) складає 3-6 днів.

Які симптоми захворювання?

Хвороба може перебігати безсимптомно, але якщо симптоми проявляються, найтиповішими з них є гарячка, озноб, інтенсивний головний біль, біль у спині, біль у м’язах, нудота та блювота, втомлюваність та слабкість. Більшість пацієнтів одужує після цих проявів приблизно за 3-4 дні. Проте приблизно в 15% людей після тимчасового полегшення стану, що продовжується від кількох годин до доби, розвивається більш тяжка форма жовтої лихоманки. В таких випадках у хворого розвивається тяжка гарячка, жовтяниця (пожовтіння шкіри та склери ока, завдяки чому хвороба й отримала назву “жовта” гарячка), делірій (марення), судоми, кровотеча (з очей, рота, носа чи шлунково-кишкового тракту). Цей стан може призводити до інфекційно-токсичного шоку та відмови печінки й нирок. Приблизно від 20 до 50% осіб, в яких розвивається тяжка форма хвороби, помирають.

 Як лікувати захворювання?

Специфічного лікування жовтої лихоманки не існує. Якщо така можливість є, пацієнта має бути госпіталізовано для полегшення симптомів та нагляду. Спокій, регідратація (запобігання зневодненню) та використання знеболюючих та жарознижувальних засобів може полегшити симптоми хвороби. Вживання певних ліків – аспірину чи інших нестероїдних протизапальних препаратів (таких як ібупрофен та напроксен) – необхідно уникати, бо вони збільшують ризик кровотечі.

Як захиститись від жовтої гарячки?

Захворюванню на жовту гарячку можна запобігти завдяки надзвичайно ефективній вакцині, яка є безпечною, доступною за ціною та використовується в світі вже понад 80 років. Однієї дози в більшості випадків достатньо для формування пожиттєвого захисту проти хвороби. Після введення вакцини адекватна імунна відповідь формується у 80-100% вакцинованих за 10 днів і у 99% вакцинованих – за 30 днів. Також не варто забувати про інші методи захисту від укусів комах: репеленти та одяг, що максимально закриває тіло. Використання протимоскітних сіток на ліжку має обмежену ефективність, оскільки деякі комарі, що переносять вірус ЖЛ, активні в денний час.

Чи можна вакцинуватись проти жовтої лихоманки в Україні?

В Україні зареєстровано вакцину Стамарил для профілактики жовтої лихоманки. Дорослим та дітям віком від 9 місяців вводиться одна доза вакцини (0,5 мл). Вакцину слід застосовувати не менше ніж за 10 днів до відвідування ендемічної зони для формування адекватної імунної відповіді.Вакцинація для профілактики ЖЛ не входить до Національного календаря щеплень, тож за потреби її можна провести власним коштом.

Перед подорожжю до яких країн варто пройти вакцинацію проти жовтої лихоманки?

Щепитися проти жовтої лихоманки варто перед подорожжю до країн (чи окремих регіонів певних країн), де вірус жовтої лихоманки є ендемічним. Також окремі країни вимагають документальне підтвердження вакцинації проти ЖЛ для в’їзду на свою територію (цю інформацію варто уточнити на офіційному сайті конкретної країни на етапі планування подорожі, адже вимоги до в’їзду періодично змінюються; також можна скористатись сервісом від МЗС України). Щеплення необхідно зробити не пізніше, аніж за 10 днів до подорожі, аби встигнути сформувати імунітет до жовтої лихоманки.

Які існують особливості вакцинації проти жовтої лихоманки?

Вакцина проти жовтої лихоманки – це жива атенуйована вакцина, тож перед тим, як прийняти рішення про вакцинацію, необхідно взяти до уваги абсолютні та тимчасові протипокази до введення живих вакцин, що детально прописані в наказі МОЗ №2070. Згідно наказу, введення живих вакцин протипоказано:

вагітним; 

пацієнтам з високим рівнем імуносупресії (див. пункт 5.6 Наказу);

пацієнтам з деякими видами первинних імунодефіцитів  (див.пункт 5.7 Наказу);

особам після трансплантації органів.

  • Вакцину проти жовтої лихоманки не слід вводити жінкам, які годують грудьми. Однак, якщо жінка, що вигодовує дитину грудьми, не може уникнути подорожі або відкласти її до районів, що є ендемічними для жовтої лихоманки, у яких ризик для зараження високий, вона має бути вакцинована.

 

  • У випадку, коли пацієнт має алергію на яєчний білок, вакцину слід вводити малими дозами під наглядом, якщо результат щодо шкірної проби з вакциною позитивний.

 

  • Вакцина проти жовтої лихоманки може бути введена з будь-яким часовим інтервалом від введення препаратів крові, що містять антитіла.

 

  • Вакцина для профілактики жовтої лихоманки вводиться з інтервалом в 4 тижні з вакцинами проти кору, епідемічного паротиту, краснухи, вітряної віспи.

 

  • Вакцина проти ЖЛ не вводиться дітям віком до 6 місяців. Дітям віком від 6 місяців до 9 місяців вакцинація проти жовтої лихоманки не рекомендована, за винятком особливих обставин (наприклад, під час епідемій), у відповідності до офіційних рекомендацій країни перебування.