Що необхідно знати про вакцинацію внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та вимушеним переселенцям до інших країн?
На жаль, через повномасштабне вторгнення рф в Україну багато жителів нашої країни були змушені залишити рідні домівки і переїхати до інших регіонів (чи навіть до інших країн).
Проте ці сумні обставини – не привід відкладати імунізацію. Під час повномасштабної війни ризик захворіти на ту чи іншу вакцинокеровану хворобу лише зростає. Тож за першої можливості отримайте необхідні щеплення (чи надолужте пропущені) за тимчасовим місцем проживання.
Якщо ви є внутрішньо переміщеною особою, то згідно наказу МОЗ №496 маєте право отримати щеплення згідно національного календаря в будь-якому найближчому до вас Центрі первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) чи (для дітей) в будь-якій дитячій поліклініці. Перезаключати декларацію для цього не обов’язково.
Як підтвердити статус рутинних щеплень всередині країни та за кордоном?
Згідно рекомендацій МОЗ, підтвердити щеплення можна у два способи:
1. довідка або довідки, записи в амбулаторній картці, картка профілактичних щеплень (форма 063/о), паперові сертифікати або будь-яке фото цих документів;
2. дані, внесені в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ), витяг з якої можливо запросити у сімейного лікаря, якщо подальші щеплення проводитимуться за кордоном.
Якщо ви не встигли взяти з собою медичну картку, спробуйте сконтактувати з вашим сімейним лікарем або педіатром, із закладом охорони здоров’я, де проводилась вакцинація. Також ви можете звернутися до лікаря з проханням перевірити внесення записів про щеплення до ЕСОЗ.
Якщо ви тимчасово проживаєте за кордоном, то можете зробити необхідні щеплення там. У випадку вашого повернення отримані за кордоном та задокументовані щеплення буде внесено в українську електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ) за наявності офіційного документа, який засвідчує дані про проведену вакцинацію за кордоном (назва, дата, серія, місце проведення, завірений тим закладом чи лікарем, який проводив), та нотаріально засвідченого перекладу українською. В такому випадку сімейний лікар або лікар вакцинальної бригади може внести ці дані в ЕСОЗ.
На підставі запису в ЕСОЗ можна отримати паперове Міжнародне свідоцтво про вакцинацію.
Національні календарі щеплень різних країн можуть дещо відрізнятись. Кількість доз, необхідних для отримання повного курсу вакцинації від тієї чи іншої інфекції, може варіювати. Якщо національний календар щеплень країни, де ви знаходитесь, передбачає більшу кількість доз для курсу щеплень від конкретної інфекції, аніж вказано в українському календарі, не хвилюйтесь. “Перевакцинуватись” неможливо, і отримання додаткових доз тієї чи іншої вакцини є цілком безпечним. Ба більше: навіть якщо за відсутності медичної карти чи іншого документального підтвердження проведених щеплень ваша дитина вважатиметься невакцинованою і отримає курс щеплень із самого початку, це ніяк не зашкодить її здоров’ю.
Якщо в країні вашого тимчасового перебування до національного календаря входять вакцини, які в Україні можна отримати лише власним коштом, скористайтесь цією можливістю і захистіть себе від більшої кількості небезпечних захворювань
На щеплення від яких інфекцій варто звернути особливу увагу перед вимушеним від’їздом та (чи) після приїзду в іншу країну?
Дифтерія та правець. Захист від цих смертельно небезпечних захворювань необхідно поновлювати кожні 10 років. Тож за першої можливості отримайте ревакцинальну дозу (а у випадку травми це необхідно зробити, якщо з моменту останньої вакцинації минуло більше 5 років). В Україні вакцинація від дифтерії та правця проводиться безоплатно для пацієнта вакциною АДП-М. Зробити щеплення ВПО може в будь-якому ЦПМСД незалежно від наявності декларації. В переважній більшості країн світу це щеплення внесене до національного календаря і надається державою безоплатно для пацієнта.
COVID-19. Навіть якщо ви вже перехворіли, наукові дані свідчать про те, що захист, отриманий після перенесеного захворювання, з часом слабшає. А повторне захворювання може перебігати більш тяжко, особливо у пацієнтів з груп медичного ризику. Вимушені переїзди, необхідність знаходитись в тісному контакті з великою кількістю людей у тісних закритих приміщеннях (наприклад, бомбосховищах) підвищує ризик зараження. Тож незалежно від того, перехворіли ви чи ні, варто отримати щеплення від цієї інфекції. Між появою перших симптомів захворювання на COVID-19 (чи позитивним результатом ПЛР-тесту) та вакцинацією від нього має пройти щонайменше 28 діб. В Україні вакцинуватися від COVID-19 можна в будь-якому пункті вакцинації безоплатно для пацієнта (це стосується й дітей від 5 років). В більшості країн світу це щеплення також надається бюджетним коштом, як дорослим, так і дітям.
Як вакцинуватись проти COVID-19 в Польщі, Румунії, Словаччині, Молдові та Чехії дивіться за посиланням https://bit.ly/vaccination_abroad_1
Як вакцинуватись проти COVID-19 в Литві, Латвії, Німеччині, Ізраїлі та Франції дивіться за посиланням https://bit.ly/vaccination_abroad_2
Пневмококова інфекція. Вакцинація від неї входить до національних календарів багатьох країн світу через важливість захисту від цієї інфекції для дітей. Пневмокок викликає великий відсоток бактеріальних ускладнень, яких так бояться батьки: отитів, пневмоній, менінгітів. Найбільш вразливими до пневмококової інфекції є діти до 5 років та пацієнти з груп медичного ризику. Тож якщо за тимчасовим місцем проживання вашій дитині чи іншому члену родини пропонують це щеплення, обов’язково зробіть його, адже наразі в Україні вакцина від пневмококової інфекції доступна лише власним коштом.
Менінгококова інфекція. Попри те, що це гостре інфекційне захворювання не є дуже поширеним і часто перебігає безсимптомно, воно може призводити до таких ускладнень, як менінгіт та менінгоенцефаліт. А розвиток такого ускладнення як менінгококцемія (“зараження крові”) може мати блискавичний перебіг і закінчитись інвалідністю та смертю. Найбільш небезпечною ця інфекція є для дітей до 2 років, підлітків та груп медичного ризику. Тож у багатьох країнах щеплення від менінгококу включене до календаря, і у випадку тимчасового проживання в одній з цих країн ваша дитина також може бути вакцинована. Наразі в світі використовуються вакцини від менінгококу типів A, C, W-135, Y (Німенрикс, Менвео (не зареєстрована в Україні), Менактра) та від менінгококу типу В (Bexsero, Trumenba (не зареєстрована в Україні). Вакцини від різних типів менінгококу не є взаємозамінними, і за можливістю варто отримати обидві.
Грип. Попри те, що в масовій свідомості це захворювання сприймається як звичайна “застуда”, воно може мати тяжкий перебіг та небезпечні ускладнення. Захворюваність на грип має сезонний характер: спалах зазвичай припадає на період із жовтня по березень. А вимушені переїзди, необхідність знаходитись в тісному контакті з великою кількістю людей у тісних закритих приміщеннях (наприклад, сховищах) підвищують ризик зараження. Особливо небезпечним захворювання на грип може бути для вагітних, осіб похилого віку, груп медичного ризику. Єдина дієва профілактика хвороби – вакцинація. Найбільш раціонально вакцинуватись до початку епідсезону (в жовтні), але якщо через відсутність вакцини чи інші причини цього зробити не вдалося, варто та необхідно вакцинуватись за першої нагоди. Навіть якщо ви вже встигли перехворіти на грип цього сезону, вакцинація має сенс, адже захищає одразу від декількох штамів грипу. Вакцинація від грипу проводиться щороку однією дозою вакцини (виключення: діти до 9 років, що щеплюються від грипу вперше, їм рекомендовано 2 дози вакцини з мінімальним інтервалом 28 днів). Наразі в Україні щеплення від грипу можна отримати власним коштом. Для цього придбайте вакцину в аптеці та введіть у медзакладі, де ви наразі обслуговуєтесь, або запишіться на щеплення до приватної клініки. В багатьох країнах щеплення від грипу включено до календаря, тож уточніть за місцем проживання, чи ви можете отримати таку послугу. Наприклад, в Польщі безоплатно щеплюють від грипу осіб віком 75+ та вагітних, в Чехії – осіб віком 65+ та пацієнтів з деяких груп медичного ризику за наявності соціального страхування, в Німеччині, Італії, Болгарії – групи медичного ризику та осіб віком 60+ за наявності поліса соціального страхування.
Як отримати щеплення, якщо я тимчасово знаходжусь в іншій країні?
Необхідно зареєструватись у національній системі охорони здоров’я країни перебування. Більше інформації про службу охорони здоров’я конкретної країни можна отримати тут. Необхідно буде пройти повний курс вакцинації відповідно до графіку й умов вакцинації, затверджених у країні Вашого перебування. Важливо розуміти, що графік щеплень країни Вашого перебування може відрізнятись від українського, і це не є проблемою: затверджені на рівні кожної країни графіки вакцинації забезпечують необхідний рівень захисту від інфекційних хвороб. Додаткову інформацію про графіки щеплень в країнах ЄС/ЄЕЗ (англійською мовою) можна знайти тут.