Кліщовий енцефаліт – географічне розповсюдження

 Інформація щодо ризику інфікування кліщовим енцефалітом (КЕ) в окремих країнах станом на 7 березня 2022 року. 

Візьміть до уваги, що поширення вірусу КЕ сильно варіює на різних територіях та в різні роки. Додаткову інформацію дивіться на офіційних джерелах країн, ендемічних по КЕ (тобто, таких, де циркулює вірус КЕ).

Країна Інформація щодо ризику інфікування КЕ
Австрія Окремі вогнища інфекції наявні в усіх регіонах країни. До високоендемічних регіонів відносяться землі Бургенланд, Каринтія, Штирія, Тироль та Форарльберг.
Беларусь Майже вся країна вважається ендемічною; циркуляцію вірусу КЕ не зафіксовано лише в окремих невеличких регіонах, що знаходяться далеко один від одного
Бельгія За всю історію зафіксовано лише 3 місцевих випадки; всі 3 в 2020 р у віддалених один від одного регіонах
Боснія та Герцеговина Ситуація незрозуміла, оскільки доступна дуже обмежена інформація. Зафіксовано до 10 випадків захворювання в людей. Раніше вірус КЕ було виділено в кліщів.
Болгарія Зафіксовано лише окремі випадки захворювання, не пов’язані між собою, проте масштаби “недодіагностування” хвороби невідомі
Китай Близько 90% випадків зафіксовано на північному сході Китаю. Найбільш небезпечними регіонами є автономний регіон Внутрішня Монголія (Daxing’an Mountains), провінція Хейнлунцзян (Xiaoxing’an Mountains), та провінція Цзілінь (Changbai Mountains). Також передачу віруса зафіксовано на північному заході Китаю в автономному районі Сіньцзян (гори Тяньшань та Алтай) та на південному заході в автономному районі Тибет та в провінції Юньнань.
Хорватія Найвищий ризик інфікування – в північно-східних та північно-західних регіонах. Ризик в центральній гористій частині нижчий, а в Адріатичному прибережному регіоні зафіксовано лише поодинокі нерегулярні випадки. Більшість випадків в країні зафіксовано в Копривницько-Крижевецькій, Междимурській та Бєловар- Білогорській жупаніях
Чехія Високоендемічна країна, що регулярно фігурує в списках країн з найбільшою зафіксованою кількістю випадків в Європі. Вогнища передачі вірусу наявні по всій країні. Зоною найбільшого ризику є Південна Богемія. 
Данія Ендемічною зоною є лише Борнхолм, острів в Балтійському морі. Дуже рідко та нерегулярно фіксуються випадки в інших регіонах, включно з мікровогнищами в північній частині острова Зеландія. 
Англія (Велика Британія) Всього 2 випадки в людей зафіксовано в 2019 та в 2020.  Обидва випадки інфікування сталися у вогнищевій зоні Нью-Форест, Гемпшир; інфікованих кліщів було ідентифіковано неподалік. Також інфікованих кліщів знаходили в районі Тетфорд Форест, Східна Англія. Рекомендації від органів охорони здоров’я Великобританії щодо вакцинації місцевих мешканців наразі відсутні.
Естонія Високоендемічна країна, що регулярно фігурує в списках країн з найбільшою зафіксованою кількістю випадків в Європі. Ендемічні зони фіксуються по всій країні з найбільшою кількістю випадків на заході.
Фінляндія Вогнища фіксуються на деяких архіпелагах та в прибережній зоні – в основному, в південній частині країни. Протягом 2016-2020 найбільша кількість випадків фіксувалась в муніципалітетах Паргас та Сімо, на Аландських островах та в Куставі; за той самий період жодного випадку КЕ не було діагностовано в  > 80% муніципалітетів Фінляндії. З урахуванням місцевих рекомендацій з вакцинації найвищий ризик інфікування під час сезону активності кліщів – в осіб, що знаходяться на Аландських островах, муніципалітеті Паргас, громаді Симо, південній частині міської комуни Кемі, архіпелага Котка, Саммонлахті – передмісті міста Лаппеентранта, на острові Прейскарі ближче до Раахе, в районі озера Лохья, громади Куставі, районі Луома в місті Кіркконуммі і в частині громади Сіпоо (станом на березень 2021 року)
Франція Основна ендемічна зона – Ельзас в південносхідній частині країни. В деяких інших зонах іноді фіксуються нерегулярні випадки. Рекомендації від органів охорони здоров’я Франції щодо вакцинації від КЕ місцевих мешканців наразі відсутні.
Німеччина Найвищий ризик  – в південній частині Німеччини (від 80 до 90% випадків зафіксовано в Баден-Вуртемберзі та Баварії). Інші ключові зони ризику – південний Гессен, південно-східна Тюрингія та Саксонія. Додаткові зони ризику – центральний Гессен, Саар, Рейн-Палатинат, нижня Саксонія та Саксонія-Ангальт. 
Угорщина Найбільшу кількість випадків зафіксовано в західній (Трансданубія) та північній частинах країни; ризик в інших регіонах значно нижчий.
Італія Ризик інфікування наявний переважно в передгірних та гірних місцевостях на північному сході включно з Венето (в основному в Беллуно), Фріулі-Венеція-Джулія та Трентіно-Альто-Адідже. 
Японія Менше 10 випадків захворювання на КЕ діагностовано за останні 30 років – всі в префектурі Хоккайдо (острів в північній Японії). Рекомендації від органів охорони здоров’я Японії щодо вакцинації від КЕ місцевих мешканців наразі відсутні
Казахстан Основні зони ризику – Алмаати та східний Казахстан, а також район Сандиктай в районі Акмоли. Іноді фіксуються нерегулярні випадки в деяких інших центральних та північних локаціях.
Киргизстан Ситуація незрозуміла, оскільки доступно вкрай мало інформації. Інфіковані вірусом КЕ кліщі та, можливо, випадки захворювання серед людей зафіксовано в Національному природному заповіднику Ала-Арча в горах Тянь-Шань (регіон Чуй).
Латвія Високоендемічна країна, що регулярно фігурує в списках країн з найбільшою зафіксованою кількістю випадків. Ендемічні зони наявні на всій території країни. Найбільшу кількість випадків зафіксовано в Курземе на заході та Відземе й Ризі в центральній Латвії.
Ліхтенштайн Кліщі, інфіковані вірусом КЕ, раніше фіксувались на території країни. Місцеві органи охорони здоров’я вважають, що ризик інфікування існує на всій території країни.
Литва Високоендемічна країна, що регулярно фігурує в списках країн з найбільшою зафіксованою кількістю випадків. Ендемічні зони наявні на всій території країни. Найбільшу кількість випадків за останні роки зафіксовано в окрузі Ютена.
Молдова Ситуація з поширенням вірусу КЕ незрозуміла, оскільки доступно вкрай мало інформації. Зафіксовано кліщів, інфікованих вірусом КЕ.
Монголія Основні зони ризику – провінції Селенге та Булгань на півночі країни.
Нідерланди Перші випадки інфікування людей зафіксовано в 2016; пізніше нерегулярні випадки в деяких різних локаціях. Рекомендації від органів охорони здоров’я Нідерландів щодо вакцинації від КЕ місцевих мешканців наразі відсутні.
Норвегія Прибережні зони на півдні, а саме округи Адгер, Вестфолд та Телемарк вважаються ендемічними.
Польща Більше 70% зафіксованих випадків діагностовано в провінціях Подласкі та Варміан-Мазуріан на південному сході. В інших регіонах країни також є ендемічні вогнища.
Румунія Зафіксовано тільки окремі та не пов’язані між собою випадки, але інформація обмежена, тож можливі складнощі з діагностуванням захворювання. 
росія Ендемічні регіони поширені вздовж південної частини поясу нетропічних лісів; також зафіксовано різну кількість випадків в інших регіонах. На 2019 рік ендемічними вважалися 48 регіонів. Високий ступінь передачі зафіксовано в південних частинах західного та східного Сибіру та південного Уралу.
Сербія Низька кількість повідомлень про випадки захворювання, проте діагностичне тестування рутинно не проводиться; зафіксовано випадки в різних регіонах включно з сільськогосподарськими зонами в передмісті Белграда. 
Словакія Вогнища передачі розповсюджені по всій країні. Зони найвищого ризику – північ та центр, особливо Банська Бистриця, Жиліна та Тренчін.
Словенія Високоендемічна країна, що регулярно фігурує в списках країн з найбільшою зафіксованою кількістю випадків.Випадки фіксуються по всій країні, найбільше – на півночі та в центрі.
Південна Корея Випадків інфікування людей не зафіксовано, лише випадки інфікування кліщів та гризунів. Рекомендації від органів охорони здоров’я Південної Кореї щодо вакцинації від КЕ місцевих мешканців наразі відсутні
Швеція Високоендемічними регіонами є зони навколо Стокгольма у східній частині південно-центральної Швеції (Стокгольмський архіпелаг, озеро Маларен, Уппсала та Содерманланд). Інші основні зони ризику – навколо озер (наприклад, Ванерн, Ваттерн) на півдні. Наявні також інші вогнища на півдні та в центрі країни. 
Швейцарія Вся територія країни, крім кантонів Женева та Тіцино, вважається зоною ризику. Найвищий ризик – в північно-східній, центральній та середньозахідній частині країни; кантон Тургау вважається високоендемічним. 
Туніс Рибонуклеїнова кислота вірусу КЕ зафіксована в одному зі ставків з кліщами в північно-західному Тунісі, але місцеве походження вірусу не підтверджено. 
Україна Більшу частину випадків за останні 15 років зафіксовано на Волині та в Криму. Інші вогнища визначені по всій країні, зокрема в Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській областях та в Карпатах. 

 

Джерело