Вакцинація вагітних та на ГВ
Чи потрібна вагітним вакцинація?
Так, потрібна й дуже важлива. Адже, вакцинуючись, майбутня мама захищає від смертельно небезпечних захворювань не лише себе, а й свою дитину. Під час вагітності вакцинована від певних інфекційних хвороб мати може передати дитині захисні антитіла (спеціальні білки, які організм виробляє для боротьби з захворюваннями), які допоможуть малечі боротись з цими інфекціями в перші місяці життя.
Від яких інфекцій перш за все варто вакцинуватися вагітним?
Вагітні жінки більш схильні до важкого перебігу грипу та COVID-19 і частіше потребують госпіталізації коли хворіють на них. Неживі вакцини від грипу та м-РНК вакцини від COVID-19 дозволені для використання в будь-якому триместрі вагітності і суттєво зменшують ризик захворіти або ж забезпечують легший перебіг захворювань та суттєво знижують ризик ускладнень.
Також вакцинація від грипу та COVID-19 забезпечує захист новонародженому в перші місяці його життя завдяки отриманим від матері захисним антитілам.
Вакцинація від грипу є сезонною і проводиться щороку. Найоптимальніше щепитися в жовтні, до початку епідсезону. Проте це не означає, що вакцинуватися пізніше шкідливо чи неефективно. Адже навіть перехворівши на один із штамів грипу ви лишаєтесь вразливими до інших, а вакцина від грипу захищає від 3-4 його штамів. Наразі вакцинація від грипу в Україні не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
Вакцинація від COVID-19 в Україні проводиться згідно з поточними рекомендаціями НТГЕІ. Вагітність – не перешкода, а додатковий привід отримати первинну або ревакцинальну дозу вакцини проти COVID-19. В Україні зараз використовується дозволена та безпечна для вагітних м-РНК вакцина. На сьогодні первинний курс щеплень від COVID-19 в Україні складається з однієї дози мРНК-вакцини. Згідно з оновленими рекомендаціями МОЗ, вагітні є групою високого ризику стосовно тяжкого перебігу COVID-19, тож їм рекомендовано отримати ревакцинальну дозу, якщо від попередньої введеної дози минуло 6 місяців і більше (при цьому неважливо, якою за рахунком буде ця доза). Вакцинація від COVID-19 забезпечується державою й може бути проведена в будь-якому пункті щеплень вакцинації від COVID-19. Відповідно до оновлених рекомендацій НТГЕІ, затверджених наказом МОЗ №1308, вакцинуватися проти COVID-19 рекомендовано під час кожної вагітності. Оптимально вакцинацію варто провести в другому триместрі вагітності; в іншому випадку інакше вакцинація може бути проведена в будь-якому триместрі вагітності.
Життєво важливою для вагітних є вакцинація АаКДП-М (комбінованою вакциною проти правця, дифтерії та кашлюку з
ацелюлярним кашлюковим компонентом). Найоптимальніший з точки зору ефективності передачі захисних антитіл дитині період вакцинації – 16-32 тиждень вагітності. Проте якщо ви не встигли щепитися в цей період, краще все ж зробити це пізніше, аніж не вакцинуватися взагалі.
Вакцинація вагітної від кашлюку перш за все має на меті захист немовляти від цієї інфекції в перші місяці життя, коли вона є для дитини смертельно небезпечною. Тому це щеплення проводиться під час кожної вагітності незалежно від раніше отриманих доз вакцини від кашлюку, дифтерії та правця. За результатами впровадження програми вакцинації проти кашлюку вагітних у Великобританії у 2012 році ефективність захисту немовлят була оцінена в 91%. Діти, народжені від вакцинованих матерів, мають на 90% менше шансів захворіти, ніж діти, чиї матері не були вакциновані. Вакцинація вакциною АаКДП-м забезепечить також і необхідну кожні 10 років ревакцинацію від дифтерії та правця. Наразі вакцинація від кашлюку дорослих не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
Якщо вагітна раніше не була щеплена від гепатиту В, то варто провести вакцинацію під час вагітності, аби уникнути ризику інфікування та передачі інфекції дитині під час пологів. Інфікування гепатитом В найбільш небезпечним для дітей саме в перший рік їхнього життя через високий ризик розвитку таких ускладнень хвороби, як цироз та рак печінки. Тож майбутній матері варто подбати про власну вакцинацію від гепатиту В, а також не відмовлятись від вакцинації дитини від цієї інфекції в пологовому будинку. Вакцинація дорослих, що не були раніше щеплені від гепатиту В, складається з 3-х доз і може проводитись за прискореною схемою з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами, якщо нема можливості використати стандартну схему 0-1-6 місяців.
Щодо вакцинації від інших інфекцій, то переваги вакцинації вагітних жінок зазвичай перевищують теоретичні ризики, коли ймовірність виникнення захворювання є високою та інфекція становить ризик для матері або плоду. Отже за наявності підвищеного ризику інфікування (належність до певної групи медичного ризику, контакт з хворим, подорож до тієї чи іншої країни тощо) вагітні жінки можуть бути щеплені від гепатиту А, пневмококової та менінгококової інфекцій. Для проведення цих щеплень можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
Чи можна проводити екстрену вакцинацію проти сказу під час вагітності?
Так, не лише можна, але й необхідно. Екстрена вакцинація проти сказу є вакцинацією за життєвими показами (сказ не лікується) і не має протипоказів. У випадку укусу або ослинення твариною з невідомим вакцинальним статусом обов’язково починайте курс щеплень від сказу. Вакцину від сказу забезпечує держава; також вона доступна в аптечній мережі та приватних медичних закладах.
Які вакцини протипоказані вагітним?
Вагітним протипоказано вводити живі вакцини – БЦЖ, КПК, від вітряної віспи, ОПВ, ЖЛ (проти жовтої лихоманки), що пов’язано з теоретичними ризиками для плоду. Тому живі вакцини потрібно вводити завчасно. Вакцину КПК необхідно ввести щонайменше за місяць до запланованої вагітності (ця вакцина формує захист не лише від кору та епідпаротиту, а й від краснухи – інфекції, яка є дуже небезпечною для вагітних, оскільки може призвести до синдрому вродженої краснухи в новонародженої дитини). Разом з тим, існує багато спостережень за випадками, коли жінки не знали про свою вагітність на момент вакцинації і були щеплені живими вакцинами. Тож на сьогодні так і залишається недоведеним негативний вплив на перебіг вагітності або на дитину помилкового введення живої вакцини. Вакцинація живими чи інактивованими вакцинами на будь-яких термінах вагітності не є показом для переривання вагітності.
Які вакцини з зареєстрованих в Україні можна використовувати вагітним?
Вагітні можуть бути безпечно імунізовані такими вакцинами, зареєстрованими на території України:
Від якої інфекції захищає | Назва вакцини |
Грип | Ваксігрип тетра, Джісі Флю квадрівалент, Інфлувак тетра |
COVID-19 | Комірнаті (Comirnaty) |
Кашлюк, дифтерія, правець (планова та екстрена вакцинація) | Бустрикс |
Дифтерія, правець | АДП-М |
Гепатит В | Енджерикс -В, Еувакс (“доросла” доза) |
Гепатит А (за наявності підвищеного ризику інфікування) | Хаврикс 1440 |
Гепатит А та гепатит В (за наявності підвищеного ризику інфікування) | Твінрикс |
Сказ (екстрена вакцинація) | Індираб, Верораб, Рабівакс-С, Рабіпур |
Пневмококова інфекція (за наявності підвищеного ризику інфікування) | Превенар 13 |
Менінгококова інфекція (за наявності підвищеного ризику інфікування) | Німенрикс, Менактра (серогрупи A, C, Y, W-135), Бексеро (серогрупа В) |
Чи вакцинація під час вагітності безпечна для моєї майбутньої дитини?
Так, безпечна. Ба більше – вакцинація під час вагітності захищає здоров’я дитини протягом перших місяців життя завдяки переданим матір’ю захисним антитілам. Численні наукові дослідження підтвердили, що проведення вакцинації під час вагітності не збільшує ризик викидня, передчасних пологів і не впливає негативно на здоров’я майбутньої дитинки. А ось хвороба вагітної якраз таки суттєво збільшує перераховані ризики. Тому вакцинація під час вагітності є оптимальною стратегією збереження життя та здоров’я як матері, так і дитини.
Чи необхідно вакцинувати дитину в пологовому будинку?
Так, необхідно й дуже важливо. Інфікування гепатитом В найбільш небезпечне в перший рік життя дитини, оскільки ризик розвитку таких небезпечних ускладнень хвороби, як цироз і рак печінки в цьому віці складає 80 – 90%. Через наявність періоду “серологічного вікна”, коли інфікування гепатитом В не визначається, майбутня мати може не знати про свою хворобу та інфікувати дитину під час пологів. В такому випадку вакцинація немовляти, яка проводиться в першу добу життя, працює як екстрена. Також рання вакцинація захищає дитину від ризику інфікуватись в подальшому через медичні маніпуляції, від інших члені родини тощо. Вакцина від гепатиту В є однією з найбезпечніших у світі. Технологія її виробництва є такою, що вона не містить ані живого, ані навіть вбитого збудника хвороби, а тільки один з його компонентів, який абсолютно не здатен викликати захворювання та при цьому формує стійкий імунітет проти нього. На вакцину від гепатиту В не зафіксовано жодних серйозних реакцій, і зазвичай вона переноситься “непомітно” для дитини.
Вакцинація дітей від туберкульозу вакциною БЦЖ також проводиться в пологовому будинку – на 3-5 день життя дитини. Це важливо для захисту немовлят від деяких небезпечних форм туберкульозу, які на першому році життя можуть призвести до летального випадку: міліарний туберкульоз та туберкульозний менінгіт. Тож дуже важливо провести щеплення БЦЖ якомога раніше. Хоча БЦЖ належить до живих вакцин, збудник в її складі є настільки ослабленим, що не здатен викликати захворювання. Особливістю вакцини БЦЖ є те, що в більшості вакцинованих спостерігається місцева реакція в місці введення. Через 1-6 місяців на місці введення утворюється папула (пляма, що виступає над поверхнею шкіри) червоного кольору, яка загоюється через декілька тижнів. Через 6-12 тижнів на місці папули може утворитись невеличка мокнуча виразка: в такому випадку накладіть суху пов’язку і не використовуйте пластир. Процес загоєння виразки може зайняти біля трьох місяців, після чого утвориться невеличкий шрам (“рубчик”). Цей процес є нормальним і очікуваним (хоча відсутність “рубчика також є варіантом норми). Якщо з певних причин щеплення БЦЖ не було зроблене в пологовому будинку, якнайшвидше введіть вакцину в поліклініці. Після 2-місячного віку БЦЖ вводиться дитині лише у випадку, якщо результат проби Манту (шкірної проби на наявність в організмі мікобактерії туберкульозу) є негативним.
Чи можна вакцинуватися під час грудного вигодовування?
Годування грудьми не є протипоказанням до вакцинації. Навпаки: для матері немовляти надзвичайно важливо не передати інфекцію дитині, яка через малий вік може бути невакцинованою від певної хвороби. Тож годуюча мама вакцинується так само, як і всі інші пацієнти. Застереження є лише у випадку вакцинації вакциною від жовтої лихоманки та вітряної віспи, оскільки існує теоретичний ризик передачі вакцинних вірусів від матері до дитини. Однак, якщо жінка, що вигодовує дитину грудьми, не може уникнути подорожі до регіону з високим ризиком інфікування жовтою лихоманкою, вона має бути вакцинована.
Які щеплення варто зробити найближчому оточенню немовляти?
В перші місяці життя дитина особливо вразлива, тож обов’язок родини та осіб, що доглядають за немовлям – створити так званий “кокон” для захисту дитини від небезпечних захворювань. Стратегія кокону полягає в тому, аби оточити дитину, яка ще не отримала повний курс щеплень і не набула власного захисту від захворювань, людьми, щепленими від цих захворювань.
Одним з найнебезпечніших для немовлят захворювань є кашлюк. Тому всім членам родини та доглядальникам, які планують контактувати з малюком, варто отримати ревакцинацію від кашлюку принаймні за 2 тижні до народження дитинки. Також оточенню немовляти важливо отримати сезонне щеплення від грипу та вчасно отримати первинний курс чи бустерну дозу вакцини від COVID-19.
Вакцинація від гепатиту В в Україні почалась лише в 2000 році, тож багато дорослих не отримало курсу щеплень від цієї інфекції. Оскільки інфікування гепатитом В на першому році життя несе високі ризики ускладнень, оточенню дитини необхідно подбати про курс щеплень до народження малечі. Також варто перевірити в медичній карті наявність щеплень від кору, паротиту та краснухи. Дорослий, що не володіє цією інформацією (наприклад, через те, що карту дитячих щеплень було загублено) вважається невакцинованим та може зробити щеплення вакциною КПК
Оскільки через малий вік немовля ще не може бути щепленим від грипу та COVID-19, його батьки та доглядальники мають бути імунізовані від цих інфекцій.
Останнє оновлення: 12.08.2024