- Головна
- Спецпроєкти
- Український тиждень імунізації 2025
- Той, хто дбає про особисту вакцинацію, захищає всю громаду. Сергій Завадський
Той, хто дбає про особисту вакцинацію, захищає всю громаду. Сергій Завадський

В умовах повномасштабної війни країни-агресора рф проти України вакцинація українців відповідно до Календаря щеплень є як ніколи важливою. Міграція населення, необхідність тривалого перебування дітей та дорослих у сховищах, високий ризик травмування, перевантаженість медичної системи, ускладнений доступ до медичної допомоги – всі ці фактори підвищують ризики інфікування смертельно небезпечним хворобами та їхнього тяжкого перебігу. Тому і цього, 2025 року, як і 8 років поспіль до того, громадська спілка “Коаліція за вакцинацію” проводитиме Український тиждень імунізації на підтримку національної програми вакцинації в рамках Європейського тижня імунізації 27 квітня – 3 травня.
Цикл публікацій з нагоди Українського тижня імунізації – 2025 відкриває інтерв’ю з головою Ради Коаліції за вакцинацію Сергієм Завадським. Пан Сергій має багаторічний досвід ефективної громадської діяльності та співпраці з міжнародними та національними партнерами як установчий президент Ротарі-клубу “Київ-сіті”, губернатор Ротарі в Україні та Білорусі в 2018-2019 рр, голова Національного комітету Поліо Плюс в Україні, співзасновник ГО “Батьки за вакцинацію” та ГС “Коаліція за вакцинацію”. Тож напередодні Українського тижня імунізації ми розпитали його про цей досвід та про те, як він допомагає йому особисто та Коаліції за вакцинацію продовжувати плідно працювати на користь здоров’я українців в буремні часи повномасштабного вторгнення російського агресора.
Пане Сергію, що спонукало Вас прийти з бізнесу до громадської діяльності? Як все починалось?
Насправді досить довгий час (з 2000 до 2015 року приблизно) мені вдавалося поєднувати свою ділову активність з громадською діяльністю. Активно розвиваючи бізнеси міжнародних компаній (Дюпон де Немур, Інвіста, Адванса, інших) на ринку України і не тільки, я поступово занурювався в діяльність Ротарі, що зосереджена на служінні іншим – тим, кому потрібна допомога. Особливо мене вразила потужність Ротарі як всесвітньої громадської організації, що об’єднує людей зовсім різних сфер діяльності, – під час щорічного Конгресу Ротарі, що був присвячений 100-річчю цієї організації, в 2005 році в місті Чікаго, США, звідки і почалася ця організація. Десятки тисяч Ротарійців, що зібралися з усього світу – всі самодостатні лідери, об’єднані місією та бажанням зробити кращим життя в своїх та інших громадах. Це дійсно вражало. Саме там, на цьому Конгресі, я вперше познайомився детальніше з глобальною програмою Ротарі «Поліо Плюс», її досягненнями та задачами. А через 10 років, в 2015 році, мені доручили Ротарійці України очолити Національний комітет Поліо Плюс в Україні, котрий розгортав свою діяльність в зв’язку із необхідністю долати разом із партнерами спалах поліомієліту, що стався тоді в нашій країні. Після цього громадська діяльність стала домінувати в моєму порядку денному. І це продовжується донині.
23 лютого відзначалася 120-та річниця заснування Ротарі. Як досвід співпраці з цією видатною організацією допомагає Вам (та Коаліції в цілому) зараз, під час повномасштабного вторгнення, коли є потреба займатися громадською діяльністю в умовах війни?
Свою лідерську роль в українській Коаліції за вакцинацію я поєдную зі щоденною Ротарійською діяльністю, і це не заважає, а допомагає. За 120 років своєї історії Ротарійці здійснили багато справ, і я гордий тим, що активно долучився особисто до боротьби за викорінення поліомієліту в світі, що з кожним роком наближається до завершення. І Коаліція, і Ротарі активно залучені до питань вакцинації дітей та дорослих від смертельно небезпечних хвороб. Ротарі має потужний міжнародний досвід і просвітницької діяльності, і збору коштів на втілення задач, і залучення потужних міжнародних партнерів, урядів країн. Цей досвід допомагає мені напрацьовувати та реалізовувати плани та конкретні дії навіть в умовах війни. До цього мене надихає досвід Ротарійців, що проводили вакцинацію дітей в багатьох конфліктних регіонах, домовляючись зі всіма сторонами, деколи навіть зупиняючи активні воєнні дії.
Розкажіть трохи про діяльність комітету Поліо плюс в Україні. Яких результатів вдалось досягти? Що цьому сприяло? Як Коаліція за вакцинацію може використати цей досвід зараз?
Разом з міжнародними партнерами, лідерами МОЗ, лікарями на місцях, комітету Поліо Плюс вдалося внести свій вагомий внесок в подолання спалаху Поліо в Україні в 2015-16 році, а потім й іншого спалаху в 2020 році. Завдяки ініціативі Ротарійців, що входили в комітет Поліо Плюс в 2016 році, було створено громадську організацію «Батьки за вакцинацію», котра і зараз є однією з найактивніших учасників Коаліції за вакцинацію. Комітет Поліо Плюс активно сприяв навчанню та розвитку мережі Агентів змін з вакцинації як потужної команди активістів, що допомагають втілювати численні акції та сприяють обізнаності та рівню імунізації населення. В своїй діяльності Комітет Поліо Плюс завжди спирається на співпрацю з фахівцями з міжнародних організацій та МОЗ України, залучає свої міжнародні контакти. Саме зараз ці міжнародні контакти та їх розширення є однією із задач, котра поставлена переді мною як Головою Ради Коаліції за Вакцинацію. І досвід та напрацьовані контакти Ротарійського комітету Поліо Плюс дуже допомагають мені в цьому.
Як Ви познайомились з Коаліцією за вакцинацію? Чому вирішили долучитись до її лав? Як в її діяльності реалізується принцип Ротарі “Служіння понад власне я”?
Мій Ротарі клуб «Київ Сіті» був одним із співзасновників Коаліції за вакцинацію в 2018 році, у всесвітній День Поліо, до речі, – 24 жовтня! Це було природньо, бо крім мене ще декілька Ротарійців мого клубу були тоді активно залучені в ГО «Батьки за вакцинацію», що була і є одним із основних стовпів нашої Коаліції. Мій підпис також є на засновницькому договорі Коаліції. І я гордий, що мені випала така честь. Той, хто дбає про особисту вакцинацію, про вакцинацію своїх дітей та онуків насправді захищає від страшних хвороб не тільки себе та рідних, а й тих, хто з різних причин, – наприклад протипоказань, специфічних захворювань, – не може сам вакцинуватися. Коли переважна більшість людей захищена – це захищає всю громаду. І в цьому також проявляється ротарійський принцип – «служіння понад власне я».
Як Коаліція за вакцинацію продовжила свою діяльність після повномасштабного вторгнення? Чого вдалося досягти за цей час? Чого організація навчилася в цей складний період?
Коаліція не зупиняла свою роботу в страшні та буремні часи – на початку повномасштабного вторгнення. Так, дехто з активістів виїхав за кордон, але в цілому Коаліція дуже швидко переналаштувала свою роботу в нових умовах, сфокусувала свою діяльність на реалізації конкретних проєктів, що сприяють вакцинації населення. Зокрема, за останні три роки були реалізовані такі проєкти:
– Транспортування мобільних команд з вакцинації до пацієнтів у важкодоступних населених пунктах України (лютий – квітень 2022);
– Розбудова стійкої системи громадського здоров’я (вересень 2022 – січень 2025);
– Створення та розвиток Національного порталу з імунізації.
Це я назвав лише найбільш важливі проєкти на всеукраїнському, а було багато ініціатив на місцевому рівні.
Зараз ГС “Коаліція за вакцинацію” об’єднує 78 організацій-учасників, має підтримку близько 100 Агентів змін з вакцинації у 14 областях, та відкрита до розширення.
Наш Національний портал з імунізації встиг зарекомендувати себе як потужне джерело доказової інформації про вакцинацію для різних цільових аудиторій. Лише за останні 12 місяців залучено 622 тисячі активних користувачів та опубліковано більше 450 матеріалів з теми вакцинації. Понад 30 експертів з імунопрофілактики долучилися до консультування та створення матеріалів порталу. За останній рік охоплення досягло аудиторії у 2,1 мільйона людей.
Впевнений, що Національний портал з імунізації є потужним інструментом не лише для Коаліції, але й для всіх партнерів, залучених до питань імунізації.
В чому, на Вашу думку, в першу чергу полягає важливість Коаліції за вакцинацію для України?
Коаліція за вакцинацію важлива для України, щоби краще продемонструвати тим, хто сумнівається, що широка громадськість підтримує вакцинацію як інструмент захисту населення від дуже небезпечних хвороб. Вона допомагає краще координувати діяльність партнерів, що також підтримують вакцинацію, дозволяє активно здійснювати громадський контроль за діяльністю органів влади та державних структур охорони здоров’я в тих аспектах, де їхня роль є критично важливою (наявність та доступність вакцин, холодовий ланцюг тощо). Коаліція є важливою в досягненні та утриманні рівня вакцинованості населення, а це, в свою чергу, важливо для нашої інтеграції до Євроспільноти.
Які найближчі плани Коаліції попри широкомасштабне вторгнення рф ?
Зараз непрості часи для Коаліції. Для одного з наших важливих проєктів – «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» фінансування було призупинено. Тим не менше, ми знайшли спосіб почати реалізацію запланованих цим проєктом заходів. Ми активно шукаємо різноманітні джерела забезпечення нашої діяльності і вже знаходимо потрібну підтримку. Найближчий наш великий проєкт – «Український тиждень імунізації-2025» як частина європейського та глобального тижнів імунізації, що традиційно пройде наприкінці квітня. Зараз ми активно готуємося до запланованих національних та місцевих акцій. Закликаємо всіх небайдужих громадян України, батьків – вакцинуйтеся вчасно, захищайте своїх дітей згідно календаря щеплень, затвердженого в Україні!
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації для спецпроєкту “Український тиждень імунізації-2025”, що здійснюється в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС ‘Коаліція за вакцинацію’.