- Головна
- Спецпроєкти
- Вакцинація – спільна справа
- Ігор Матковський: «Гасло нашого ОЦКПХ – “Формуємо культуру здоров’я разом!”
Ігор Матковський: «Гасло нашого ОЦКПХ – “Формуємо культуру здоров’я разом!”

У Вінницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб розуміють, що формування культури здоров’я не терпить пауз та відтермінувань. Це постійна, щоденна робота, в якій важливо чути громади, адаптувати підхід до кожної з них і послідовно вибудовувати довіру до профілактичних заходів. Про вікна можливостей, ефективні інструменти комунікації, виклики та успішні кейси з імунізації на рівні громад говоримо з генеральним директором Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Ігорем МАТКОВСЬКИМ в межах спецпроєкту “Вакцинація – спільна справа”.
Які, на Вашу думку, часи та ситуації формують вікно можливостей для кращого, продуктивнішого сприйняття людьми засад здорового способу життя в цілому та вакцинації зокрема?
Профілактика хвороб важлива завжди, а під час війни – особливо. Хтось може сказати, що зараз війна, а тому «нам не до того». Але так можна говорити тільки до того часу, поки здоров’я не дає серйозних збоїв. Коли ж людина хворіє, то нерідко виявляється, що на лікування немає грошей, що лікарні переповнені, що через хворобу можна позбутися роботи… І тоді доводиться кусати лікті, бо хвороби або її ускладнень можна було уникнути, якби людина не нехтувала профілактикою.
Тому профілактичні щеплення та здоровий спосіб життя зараз цінні, як ніколи. Але без інформаційно-роз’яснювальної роботи не всі усвідомлюють їхню важливість. І одне з наших щоденних завдань – просвітницька робота.
Гасло нашого ОЦКПХ – «Формуємо культуру здоров’я разом!». Культура здоров’я – важливий складовий компонент загальної культури людини. Але, головне, культура здоров’я – це підвалини здоров’я нації. Чи треба комусь пояснювати, що здорова нація – це продуктивна нація? Особливо, повторюю, під час війни, коли в країні демографічна криза, а навантаження на охорону здоров’я – величезне. А що більше людей дотримуються принципів здорового способу життя, то здоровішою, а отже й продуктивнішою, стає нація в цілому. Це аксіома.
Вінницький ОЦКПХ підтримує всі ініціативи Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я, спирається на досвід колег з інших регіонів та міжнародних партнерів. У формуванні культури здоров’я немає дрібниць. Наше вікно можливостей – максимальна комунікація з жителями області: це усні бесіди під час виїздів у громади, стратегічні сесії, моніторингові візити, зустрічі в колективах, надання послуг, відповіді на запити; це також публікації на ресурсах ОЦКПХ, брифінги, спілкування з журналістами, які доносять необхідну інформацію до сотень тисяч читачів, глядачів і слухачів.
Звісно, просвітницька робота – це не лише про щеплення, адже вакцинація – тільки один з аспектів культури здоров’я. Говоримо й пишемо про здорове харчування, профілактику інфекційних та неінфекційних захворювань, шкоду куріння й алкоголю, гігієну праці, профогляди для дітей та дорослих, режим праці й відпочинку, фізичні навантаження, загрози для здоров’я. Робимо акцент на єдиному здоров’ї – взаємозв’язку здоров’я людей зі здоров’ям рослин, свійських тварин і дикої природи, впливом факторів зовнішнього середовища. І це не про щось захмарне, а про те, що вакцинувати свого собаку або кота від сказу означає подбати не тільки про тварину, а й про себе самого та всю свою родину. Про те, що викинуте на берег річки сміття й вилиті в річку відходи – це забруднена вода і в річці, й у водогоні. Про те, що спалювання сміття – це не просто забруднення повітря димом, а й вдихання канцерогенів, які викликають онкозахворювання. І це тільки окремі приклади.
Рутинна діяльність у сфері імунопрофілактики – процес, як правило, типовий для різних регіонів. Чи можете ви виокремити якісь особливості у своїх робочих підходах або відмінності у викликах залежно від громади, в якій ви працюєте?
Робота у сфері імунопрофілактики — це щоденні виклики, хоч це ніби й рутинна діяльність. Кожна громада має свої особливості, свої проблеми, свої потреби. Центр налагоджує комунікацію з урахуванням потреб жителів кожного міста або села. Показники вакцинації в громадах можуть значно відрізнятися з різних причин. Міські громади відрізняються від сільських. Віддалені громади відрізняються від тих, які недалеко від обласного центру. Є громади, в яких відчувається значний вплив релігійних спільнот, і цей вплив відрізняється залежно від конфесії. Все це позначається на імунопрофілактиці в громадах.
Ми налагодили співпрацю з фахівцями первинки, які дотичні до планування заходів з вакцинації, спілкуємося з лідерами громад, місцевою владою та неурядовими організаціями. Все це сприяє вивченню потреб, проблем громади та максимально допомагає адаптувати послугу з вакцинації для конкретного населеного пункту. Насправді робота в кожній новій громаді – це завжди новий досвід.
Що, з вашого досвіду, негативно впливає на роботу з громадами в питанні імунопрофілактики? Що частіше за все стає перешкодою на шляху до успішного результату?
На жаль, антивакцинальні настрої ще не подолано. Вони були завжди, але особливо гостро ця проблема постала під час пандемії COVID-19. А один із найбільш негативних чинників, що породжує недовіру до щеплень, формує антивакцинальні настрої й міфи щодо вакцинації, – це неякісна або невчасно проведена комунікація з громадою. А от обізнаність медичних працівників і довіра до них формують провакцинальну позицію, позитивно впливають на охоплення щепленнями у громаді.
У цій справі щоденна роз’яснювальна робота неоціненна. Медики мають донести до кожного інформацію про необхідність щеплень, пояснити, що саме завдяки щепленням світ викорінив віспу, яка була однією з найсмертоносніших хвороб в історії; що майже переможено поліомієліт, який убивав і калічив тисячі дітей; що завдяки імунізації значно знижено смертність від кору, кашлюку, дифтерії, туберкульозу; що своєчасні щеплення проти сказу рятують життя людям, які були б приречені, якби не антирабічна вакцина… Цей список можна продовжувати. І це те, на чому мають наголошувати лікарі та медсестри у спілкуванні з пацієнтами.
Які ключові кроки допомагають у роботі з підвищення культури вакцинації серед населення?
Комунікація і ще раз комунікація. У різних формах – звичних і новаторських. У нас є позитивний досвід роботи з громадами. Завдяки співпраці з міжнародними партнерами – ВООЗ, ЮНІСЕФ, Pact, PATH – і громадськими неурядовими організаціями ми втілюємо в життя спільні проекти, які поліпшують комунікацію з місцевими жителями, медичними працівниками, лідерами громад. Торік завдяки проекту «Вакцинальний компаньйон Вакцинайко» в Могилів-Подільському, Жмеринському і Шаргородському ЦПМСД було розроблено алгоритм комунікації з батьками та дітьми перед вакцинацією для формування прихильності до імунізації. А за кілька місяців з ініціативи нашого Центру було втілено проєкт «Від бар’єрів до прихильності. Вакцинація крок за кроком»: відкрито «Простір для вакцинованих супергероїв» у Шаргородському ЦПМСД. Цікавим і корисним був досвід участі в акції «Операція-вакцинація».
Маємо позитивні кейси інформаційно-роз’яснювальної роботи через соцмережі: відділ комунікацій та відділ імунопрофілактики публікують статті, інфографіку, відео на тему вакцинації. Мобільні бригади ЦКПХ проводять вакцинальні сесії проти дифтерії та правця й висвітлюють цю роботу на відповідних інформаційних ресурсах. Ми долучаємося до всіх заходів з популяризації здорового способу життя, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань згідно з декретованими датами. Розвиваємо співпрацю з масмедіа: наші фахівці регулярно висвітлюють тему вакцинації на телебаченні, радіо, спілкуються з журналістами у форматі прескави, а місцеві ЗМІ поширюють нашу інформацію на різні теми, – зокрема й на тему імунопрофілактики. Тобто використовуємо всі можливі канали комунікації, щоб донести до жителів області важливу інформацію. До слова, використовуємо у своїй роботі Національний портал з імунізації – надійне джерело достовірної інформації на тему вакцинації – і рекомендуємо його всім медикам.
Формуємо культуру здоров’я разом!
Ігор Матковський, генеральний директор Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Спілкувалась Ганна Лєснікова, менеджерка спеціальних проєктів Національного порталу з імунізації.
Фото надані автором на запит редакції Національного порталу з імунізації.
Інтерв’ю підготовлено в межах реалізції спецпроєкту “Вакцинація – спільна справа”, що виконується ГС “Коаліція за вакцинацію” спільно з Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’ я та обласними центрами контролю та профілактики хвороб за підтримки Всесвітньої організації з охорони здоров`я.