- Головна
- Спецпроєкти
- Вакцинація – спільна справа
- Вакцинальні сесії у громадах Тернопільської області – успішний кейс з імунізації Тернопільського ОЦКПХ
Вакцинальні сесії у громадах Тернопільської області – успішний кейс з імунізації Тернопільського ОЦКПХ

В межах проєкту «Вакцинація – спільна справа» обласні центри контролю та профілактики хвороб продовжують ділитися успішними кейсами з імунопрофілактики, які є результатом спільнотворення керівництва ОТГ, освітнього та соціального секторів, лідерів суспільної думки та інших стейкхолдерів з питань імунізації на рівні громади. Подібними успішними взаємодіями з громадами з редакцією Національного порталу з імунізації поділилась генеральна директорка ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головна державна санітарна лікарка Тернопільської області Оксана ЧАЙЧУК.
В умовах агресії рф та повномасштабної війни Тернопільський ОЦКПХ є основною об’єднуючою платформою для впровадження національних та регіональних програм із вакцинації. Що Вам допомагає покращити ситуацію з охопленням профілактичними щепленнями в області?
Важливими є комунікаційні проєкти Центру з імунізації, які систематично проводяться у громадах області: налагоджена багаторічна співпраця з усіма медичними установами області та м. Тернопіль (ЦПМСД, амбулаторії ЦПМСД, обласні кластерні лікарні), профілактична комунікація фахівців Центру, – передусім, відділу комунікації та інформаційно-роз’яснювальної роботи та відділу імунопрофілактики ДУ «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ» з населенням у віддалених громадах, – а також системна співпраця з всеукраїнськими та регіональними ЗМІ. Не менш важливою є робота у даному напрямку з немедичними установами (бібліотечна мережа області, Тернопільська обласна організація Товариства Червоного Хреста, ЗОШ, ПТУ та коледжі).
Задля реалізації та підтримки національних вакцинальних кампаній МОЗ та Центру громадського здоров’я проводяться найрізноплановіші заходи в громадах, медіа та піар-кампанії.
Так, у 2024 році, завдяки організації та всебічному сприянню Центру в рамках вакцинальних кампаній, проведено інформаційно-просвітницькі проєкти «Дні здоров’я», «Території здоров’я», а також додаткові заходи з імунізації проти дифтерії, кашлюку та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення у попередні роки та яким необхідно їх надолужити.
Які новаторські практики, з Вашого досвіду, найдієвіші в плані імунізації?
Одним з пріоритетів у діяльності Тернопільського ЦКПХ, безумовно, є робота спеціально облаштованих та з передбаченими для імунізації всіма необхідними умовами чотирьох вакцинальних автобусів «Вакцинація на захисті вашого здоров’я» Центру. Їх отримала державна установа «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» завдяки співпраці МОЗ з представництвом ВООЗ в Україні та за підтримки Європейського Союзу.
Відповідно задля безперервного та якісного доступу до медичних послуг, зокрема до послуг з імунізації від інфекційних хвороб населення Тернопільської області, діє програма виїздів вакцинальних автобусів Центру за визначеним та затвердженим графіком у громади області.
Надзвичайно важливий принцип роботи вакцинальних автобусів Центру – доступність.
Тому вони використовуються для організації та проведення профілактичних щеплень краянам – в першу чергу, мешканцям віддалених населених пунктів, особам з обмеженими фізичним можливостями, а також внутрішньо переміщеним особам у місцях їх тимчасового чи постійного перебування. Окрім того, ними здійснюють перевезення людей до медичних закладів в рамках вакцинальних виїздів.
Спільно з мобільними бригадами щеплень Центрів первинної медико-санітарної допомоги впродовж вакцинальних виїздів у 2024 році нам вдалося вакцинувати 5090 людей в громадах, із них 97 дорослих – проти COVID-19; 3403 – проти дифтерії та правця.
Щодо молодшого населення, то щеплення проти кашлюку, дифтерії та правця отримали 250 дітей; від кору, паротиту, краснухи – 144 дитини; проти гепатиту В – 96 дітей.
Звісно, такі виїзди у територіальні громади не обмежуються лише наданням медичних послуг, таких як вакцинація. Тут наші фахівці проводять інформаційно-просвітницьку роботу з батьками, зі старшим населенням, заохочують імунізуватись людей з обмеженими можливостями – виявляють потреби та запити кожної громади, аби змінювати підходи до імунопрофілактики.
Беззаперечно, виїзні вакцинації мобільними бригадами відповідно до затверджених щомісячних програм виїздів вакцинальних автобусів у громади області – найдієвіші новаторські практики в плані імунізації.
Чи відіграє роль комунікація з представниками органів місцевого самоврядування, територіальних громад?
Для ефективного впровадження програм із вакцинації велику роль відіграє успішна комунікація з представниками органів місцевого самоврядування, територіальних громад Тернопільської області та населенням громад. Наша щоденна робота – адвокація на підтримку стратегій з вакцинації з місцевими громадами, спільне напрацювання заходів відповідно до потреб населення, популяризація вакцинації серед ВПО, вразливих верств населення.
Постійна підтримка ЦКПХ та місцевої влади, безперечно, сприяє ефективній та успішній реалізації проєктів з імунізації у кожній громаді області.
Ми маємо чудовий приклад підвищення прихильності до вакцинації на власному досвіді керівництва територіальних громад, райдержадміністрацій, райрад та депутатських корпусів громад, які імунізувались саме під час роботи вакцинальних автобусів Центру. Вони ж, у свою чергу, ділились позитивним досвідом вакцинації такого формату у медійному просторі. Це посилило промоцію імунізації та найголовніше – дало можливість широко охопити вакцинацією тих жителів громад, які мали перестороги щодо вакцинації чи просто вагались.
Для забезпечення організованої вакцинопрофілактики колективів на робочих місцях впровадили виїзди вакцинальних автобусів на підприємства відповідно до запитів.
Пані Оксано, на Вашу думку, який кейс з імунізації вашого ОЦКПХ у співпраці з громадами є найуспішнішим?
За підсумками 2024 року в області щеплення отримали понад 130 тисяч людей, і ми цим пишаємося! Показники охоплення щепленнями як в рамках національного Календаря щеплень, так і серед осіб, які вакциновані в 2024 році поза Календарем, практично в усіх вікових групах наближаються до цільових показників (91% за Календарем та 89% – поза Календарем щеплень). Вакцину проти туберкульозу отримали 4473 дітей (94% від плану), проти поліомієліту вакциновано майже 23 тисячі дітей (92,7% від плану), проти дифтерії, правця, кашлюку – 8401 дитина (90,4% від плану), проти кору, паротиту та краснухи – 10706 дітей (92,6% від плану). Вакциновано 34566 осіб серед дорослого населення, що склало 96,9% від плану.
Також Тернопільська область – у трійці лідерів за підсумками національної «наздоганяючої» (catch-up) кампанії з вакцинації проти кору серед дитячого населення, яка тривала впродовж п’яти місяців.
Однією з найуспішніших ініціатив у сфері імунізації є виїзні вакцинальні сесії в рамках програм Центру у громади Тернопільської області.
Ми провели 66 виїзних сесій у 55-ти територіальних громадах нашої області (кількісно – виїзди у 169 громад). Дорослі отримували щеплення проти дифтерії, правця та COVID-19; дітей імунізували проти поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту та краснухи.
Загалом, у поточному році завдяки вакцинальним ініціативам Центру, тематичними інформаційно-просвітницькими заходами по активностях охоплено 16 тисяч осіб.
Центр підвищує розуміння важливості вакцинації серед громадян Тернопільської області для попередження інфекційних захворювань та збереження життя.
Ми можемо довго говорити про успіхи в сфері громадського здоров’я, у тому числі імунопрофілактики, в інших громадах нашої області, але найуспішнішим кейсом з імунізації нашого ОЦКПХ у співпраці з громадами є співпраця з Тернопільською міською громадою.
Завдяки налагодженій роботі фахівців Центру та медичних працівників КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги Тернопільської міської ради” імунізацією у віддалених селах громади (с.Малашівці, с.Іванківці, с.Кобзарівка, с.Плесківці, с.Вертелка, с.Глядки та с.Чернихів) охоплено чи не усі верстви населення. Тут вакцинувалось і старше покоління, яке пережило Другу світову війну і – як не прикро – живе у теперішньому воєнному часі. Наприклад, 91-річна жителька с.Малашівці п. Борщ Ганна не пропускає жодного щеплення. У 2024 році вона щепилась від грипу, у 2023 році – отримала щеплення від правця та дифтерії. Каже, що ризик захворіти є завжди. А ще хоче прожити багато і потішити своїх рідних.
Борщ Ганна, 91-річна жителька с.Малашівці робить щеплення від дифтерії та правця, Тернопільська область.
Також багато громадян 30-40-х рр. народження минулого століття вже отримали третє щеплення від COVID-19.
Відтак, виїзди вакцинальних автобусів Центру спрямовані на підвищення рівня охоплення населення вакцинацією та покращення доступу до медичних послуг у громадах області.
Робота автобусів полегшує надання послуг з імунізації людям похилого віку, маломобільним громадянам, внутрішньо переміщеним особам, а також населенню у віддалених районах Тернопільської області.
Важливим аспектом у вакцинопрофілактиці є рівень довіри до інформації. Поділіться, будь ласка, досвідом успішної інформаційної роботи.
З поширенням профілактичної комунікації нашими фахівцями дедалі більше людей почали свідомо ставитися до стану свого здоров’я, але, на мою думку, інтернет та соцмережі є рупором для антивакцинальних рухів і публічного поширення неправдивої інформації. Задля підвищення рівня довіри до інформації (про щеплення в тому числі) ми налагоджуємо системну роботу з інформованості та обізнаності – від централізованого отримання вакцин Центром, зберіганням, дистанційним контролем холодового ланцюга до транспортування їх до кожного медичного пункту вакцинації.
Центр координує планування та проведення вакцинації в громадах. Також задля покращення якості послуг з імунізації, удосконалення та закріплення знань медиків щодо зберігання, транспортування, видачі імунобіологічних препаратів на базі Центру функціонує освітній хаб. Основною складовою усіх навчань хабу Центру є формування навичок ефективної комунікації у громадах в організації імунопрофілактики населення.
Ну і, звісно, успішним інструментом сприяння імунізації в області є інформаційне забезпечення офіційних каналів Центру – сайту та сторінки у Фейсбук.
За результатами медіа-панелі, чисельністю понад 10 тис. користувачів, Фейсбук-сторінка ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» є лідером серед Фейсбук-сторінок ЦКПХ.
І тому масштабування інформації проводиться для максимально широкої аудиторії, охопивши за останні 28 днів 124 тисячі потенційних читачів.
Робота з підвищення культури вакцинації серед населення складна. Які ключові кроки Ви б запропонували для досягнення цієї мети?
Достатньо почати з простого — навчитися проявляти до людини емпатію та розуміння, аби побудувати довіру та підтримку імунізації. Більшості інфекційних захворювань можна запобігти шляхом вакцинації. Війна – не причина відкладати щеплення! Успіх у профілактиці інфекційних хвороб, передусім, залежить від систематичної інформаційно-просвітницької роботи серед населення. Варто комунікувати з медичними працівниками та заохочувати людей до здорового способу життя попри нелегкі часи.
Наша робота — це не просто статистичні дані щеплень, а й результат спільної праці на перспективу. Тією перспективою є колективний імунітет. Тією перспективою є здорові громади. А здорові громади – це здорові люди!
Імунопрофілактика є питанням національної безпеки, а тому – пріоритетом у роботі Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб. Спільно зможемо зміцнити вакцинацію під час війни та наблизити до людей медичні послуги. Спільно продовжуємо працювати далі задля збереження здоров’я кожної людини.
Оксана ЧАЙЧУК, генеральна директорка ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головна державна санітарна лікарка Тернопільської області.
Спілкувалась Ганна Лєснікова, менеджерка спеціальних проєктів Національного порталу з імунізації.
Фото надані автором на запит редакції Національного порталу з імунізації.
Інтерв’ю підготовлено в межах реалізції спецпроєкту “Вакцинація – спільна справа”, що виконується ГС “Коаліція за вакцинацію” спільно з Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’ я та обласними центрами контролю та профілактики хвороб за підтримки Всесвітньої організації з охорони здоров`я.