- Головна
- Спецпроєкти
- Вакцинація – спільна справа
- Вакцинальні сесії у громадах Запорізької області – успішний кейс з імунізації Запорізького ОЦКПХ
Вакцинальні сесії у громадах Запорізької області – успішний кейс з імунізації Запорізького ОЦКПХ

В межах проєкту “Вакцинація – спільна справа” обласні центри контролю та профілактики хвороб діляться успішими кейсами з імунопрофілактики, які є результатом спільнотворення керівництва ОТГ, освітнього та соціального секторів, лідерів суспільної думки та інших стейкхолдерів з питань імунізації на рівні громади. Подібними успішними взаємодіями з громадами з редакцією Національного порталу з імунізації поділився генеральний директор ДУ “Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб” МОЗ України Тарас ТИЩЕНКО.
Пане Тарасе, які успішні кейси з імунізації вашого ОЦКПХ у співпраці з громадами ви могли б виділити?
Підвищення рівня охоплення імунопрофілактикою в Запорізькій області на рівні громад я вважаю однією з найуспішніших ініціатив у сфері імунізації. Це особливо важливо в умовах війни, коли неокупована територія області знаходиться під постійними обстрілами, що заважає проводити налагоджену постійну роботу з вакцинації, а багато населених пунктів віддалених громад не мають доступу до належної медичної допомоги. Допустити прогалини у вакцинації – це підвищити ризик поширення інфекційних хвороб.
Наша мета — забезпечити збереження здоров’я мешканців та організувати належну вакцинопрофілактику на всій території області. Насамперед – в тих громадах, де виникають найбільші труднощі з доступом до якісних медичних послуг, оскільки вакцинація є однією з головних складових громадського здоров’я.
За підсумками 2024 року в області щеплення отримали понад 108 тисяч людей, і ми цим пишаємося! Показники охоплення щепленнями як в рамках національного Календаря щеплень, так і серед осіб, які вакциновані в 2024 році поза Календарем, практично в усіх вікових групах відповідають цільовим показникам (95% за Календарем та 80% – поза Календарем щеплень). Вакцину проти туберкульозу отримали 3033 дітей (96% від плану), проти поліомієліту вакциновано майже 19 тисяч дітей (95% від плану), проти дифтерії, правця, кашлюку – 6571 дітей (93% від плану), проти кору, паротиту та краснухи – 8136 дітей (96% від плану). Вакциновано 26199 осіб серед дорослого населення, що склало 98,3% від плану.
Також одними з найуспішніших ініціатив у сфері імунізації є вакцинальні сесії в рамках «Днів здоров’я» для мешканців віддалених населених пунктів територіальних громад Запорізької області.
В рамках «Днів здоров’я» ми провели виїзні сесії у 27-ми селищах 9-ти віддалених громад. Дорослі отримували щеплення проти дифтерії, правця та COVID-19. Діти вакцинувалися проти поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту та краснухи. В поточному році ми продовжили ініціативу «День здоров’я» та провели виїзні сесії у 3-х територіальних громадах області, охопивши 4 населених пункти. Під час цих сесій вакциновано 45 дорослих проти дифтерії та правця та 41 дитина — проти низки інфекцій, включно з дифтерією, правцем, кором, паротитом, краснухою, поліомієлітом та вірусним гепатитом В. Загалом за 2024 рік та початок 2025 року охоплено щепленнями під час виїзних сесій майже 900 осіб.
Під час виїзних сесій у громадах фахівці Запорізького ОЦКПХ активно працювали з місцевими жителями, інформуючи їх про важливість вакцинації як єдиного методу профілактики інфекційних захворювань. Спілкувалися з дорослими мешканцями, розповідали батькам про важливість вакцинації дітей та своєчасного проведення щеплень від таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та гемофільна інфекція. Це дало, на мій погляд, чудовий результат, що свідчить про довіру до вакцинації та необхідність таких заходів у віддалених районах.
Важливою складовою роботи з вакцинопрофілактики є дотримання умов «холодового ланцюга» під час доставки вакцини до надавачів медичних послуг. Слід зазначити, що раніше заклади охорони здоров’я самостійно отримували вакцини з обласного складу імунобіологічних препаратів. Наразі всі вакцини транспортуються виключно рефрижератором нашої установи, що гарантує дотримання умов «холодового ланцюга» і, відповідно, ефективність вакцин. Ми вдячні МОЗ, ЦГЗ та міжнародним партнерам за можливість отримання нашою установою цього обладнання.
Фахівці відділу імунізації уважно слідкують за тим, щоб усі пункти щеплень області були своєчасно забезпечені всіма необхідними вакцинами.
Чи виникали труднощі під час реалізації цих кейсів? Якщо так, то які саме і як вам вдалося їх подолати?
Звичайно, організація імунопрофілактики в умовах Запорізької області стикається з низкою викликів. Зокрема, 70% території регіону наразі під окупацією, а деякі райони перебувають у «сірій зоні», під постійними обстрілами. Це ускладнює проведення вакцинації, але навіть на прифронтових територіях ми не припиняємо роботу. Ми організуємо щеплення для дітей та дорослих, забезпечуємо громади вакцинами та продовжуємо захищати людей від інфекційних загроз, незважаючи на складні обставини.
З початком повномасштабної війни у Запоріжжі були створені хаби для людей з окупованих територій. Однак ці установи не мають пунктів щеплень, тому ми вирішили проводити рутинну вакцинацію на базі медичних закладів, з якими укладено угоди, а також організовувати виїзди вакцинальних бригад до хабів. Це дозволяє швидко реагувати на потреби внутрішньо переміщених осіб, рекомендувати перевіряти їх вакцинальний статус та забезпечувати їх щепленнями.
Що саме, на Вашу думку, стало запорукою успіху цих кейсів з імунопрофілактики?
Успіх нашої ініціативи з імунізації у віддалених селах Запорізької області став можливим завдяки кільком важливим факторам. По-перше, я був цілком впевнений у професіоналізмі фахівців відділу імунопрофілактики, які наполегливо та плідно працювали в цьому напрямку, проводили тренінги з медичними працівниками закладів охорони здоров’я та самі також удосконалювали свої знання на навчаннях за підтримки МОЗ, ЦГЗ, ВООЗ. Також працівники відділу комунікації постійно інформували через медіаканали Запорізького ОЦКПХ, ЗМІ та партнерів про важливість отримання щеплень.
Ще одним фактором було ефективне керівництво командою в умовах обмежених ресурсів. Завдяки злагодженій організації роботи медичного персоналу ми змогли забезпечити вакцинацію навіть у найвіддаленіших та важкодоступних селах. Підтримка та мотивація співробітників також відіграли ключову роль. Ми регулярно проводили спільні наради та тренінги з вакцинації, щоб підвищити кваліфікацію та надихнути на виконання цієї важливої місії, адже кожен із нас розумів, що відповідальний за життя людей.
Не менш важливою складовою успіху стала комунікація з громадськістю та місцевою владою. Працівники відділу комунікації постійно інформували через медіаканали Запорізького ОЦКПХ, ЗМІ та партнерів про важливість отримання щеплень. Також проводили інформаційні кампанії, щоб люди розуміли важливість вакцинації, а також активно співпрацювали з місцевими лідерами думок, щоб врахувати їхні пропозиції при плануванні заходів.
Щеплення — це вкрай надійний та, більше того, єдиний спосіб профілактики цілої низки небезпечних інфекційних захворювань. Поки ці загрози залишаються актуальними, ми не припиняємо працювати над підвищенням рівня імунізації. Важливо, щоб жителі Запоріжжя та області були добре обізнані щодо профілактики інфекцій. Адже наша мета – передбачити загрози, захистити здоров’я та зберегти майбутнє. І підвищення обізнаності — один із ключових кроків на цьому шляху.
Здорова громада – здорові люди! Спільно продовжуємо працювати далі задля збереження здоров’я кожної людини.
Тарас ТИЩЕНКО, Генеральний директор ДУ “Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб” МОЗ України.
Спілкувалась Ганна Лєснікова, менеджерка спеціальних проєктів Національного порталу з імунізації.
Фото надані автором на запит редакції Національного порталу з імунізації.
Інтерв’ю підготовлено в межах реалізції спецпроєкту “Вакцинація – спільна справа”, що виконується ГС “Коаліція за вакцинацію” спільно з Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’ я та обласними центрами контролю та профілактики хвороб за підтримки Всесвітньої організації з охорони здоров`я.