м-РНК вакцини можна буде використовувати для лікування раку
Сучасні м-РНК вакцини стали проривом в профілактиці інфекційних хвороб. Вакцини на м-РНК платформі виробників Pfizer та Moderna показали свою безпеку та ефективність в профілактиці COVID-19 і продовжують успішно використовуватись в світі. Проте, як виявилось, це не єдине їхнє можливе застосування: зараз вчені досліджують можливість використання вакцин на м-РНК платформі для лікування деяких видів раку.
Для пацієнта можна буде створювати індивідуальні “вакцини”, що допомагатимуть його імунній системі розпізнавати ракові клітини, характерні саме для цього пацієнта, та успішно боротися з ними. Це може запобігти рецидиву захворювання після проведеної терапії. Тож “вакцина”, створена для однієї людини, може не спрацювати для іншої: це якраз та “індивідуалізована медицина”, про яку вже давно мріють лікарі та пацієнти.
10 травня 2023 поважний науковий журнал Nature оприлюднив результати одного з подібних досліджень. а саме клінічного дослідження впливу м-РНК вакцини cevumeran на прогрес в лікуванні раку підшлункової залози в порівнянні зі стандартним лікуванням.
Наразі хірургічне втручання – єдиний ефективний метод лікування цього захворювання. На жаль, біля 90% пацієнтів стикається з рецидивом хвороби за 7-9 місяців після нього. Хіміотерапія може відтермінувати рецидив після хірургічного втручання, проте біля 80% пацієнтів все одно мають рецидив протягом наступних 14 місяців.
В даному клінічному дослідженні використовували cevumeran, індивідуалізовану неоантигенну вакцину. Антигени для вакцини дослідники синтезували з пухлин підшлункової залози, видалених в пацієнтів. Після хірургічного втручання пацієнти отримували одну дозу препарату імунотерапії, потім – вакцину cevumeran і потім – хіміотерапію.
І дослідники досягли певних обнадіюючих результатів. Після 18-місячного спостереження, що проводилось після хірургічного втручання, було виявлено, що 8 пацієнтів, які сформували імунну відповідь на вакцину cevumeran, мали значно довший період без рецидиву у порівнянні з 8-ма пацієнтами, що не сформували імунної відповіді на вакцину.
З пацієнтів, яким вводилася вакцина, у жодного не розвинулось серйозних побічних реакцій (хоча важко діагностувати побічні реакції в пацієнтів, що в той же час отримують хіміотерапію).
Хоча це невелике клінічне дослідження, воно демонструє чудові перспективи м-РНК вакцин в лікуванні раку підшлункової залози. Ба більше, отримані результати дають надію на те, що у випадку формування імунної відповіді на вакцину рецидиву хвороби може не статися.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?