Універсальна вакцина проти грипу: мрія чи реальність?
Центр дослідження вакцин Національного інституту алергії та інфекційних захворювань, США, повідомив про проведення 1-ї фази клінічного дослідження безпеки та імуногенності розробленої ним універсальної вакцини проти грипу H1ssF-3928 mRNA-LNP. Дослідження проводитиметься в університеті Дьюк (Дархем, Південна Кароліна, США).
Всього в 1-й фазі клінічного дослідження візьме участь 50 добровольців віком від 18 до 49 років. Три групи по 10 учасників отримають вакцину в дозуванні відповідно 10, 25 та 50 мкг. Коли оптимальне дозування вакцини буде встановлено, інші 10 учасників отримають визначену дозу вакцини. Ще 10 учасників отримає стандартну сезонну 4-валентну вакцину проти грипу для порівняння. Протягом 12 місяців дослідники спостерігатимуть за тим, яку імунну відповідь сформувала експериментальна вакцина і наскільки вона безпечна в короткостроковій та довгостроковій перспективі.
Згідно даних Центрів контролю та профілактики захворювань, США, в період з 2010 по 2020 рік кількість госпіталізацій внаслідок грипу в найгірші роки сягала 710 тисяч, а кількість летальних випадків – 52 тисяч. По всьому ж світу від грипу щороку гине близько 650 тисяч людей.
“Універсальна вакцина проти грипу стане важливим досягненням в сфері громадського здоров’я; вона зможе зняти потребу як в щорічній розробці сезонних вакцин проти грипу, так і в щорічній вакцинації пацієнтів”, – пояснює Г’ю Очінклосс, в.о. директора Національного інституту алергії та інфекційних захворювань. “Ба більше, деякі штами вірусу грипу мають значний пандемічний потенціал. Універсальна вакцина від грипу стане важливою “лінією оборони” від майбутніх пандемій грипу”.
Це не перша спроба інституту розробити універсальну вакцину проти грипу: кілька років тому він вже проводив дослідження безпеки та імуногенності наночастинкової вакцини H1ssF. 1 фаза клінічного дослідження цієї вакцини, що проводилася з квітня 2019 р по березень 2020 р, свідчить про її безпеку та імуногенність. Вакцина H1ssF “націлена” на такий білок вірусу грипу як гемаглютинін. Одна з частин цього білка – його “голова” – змінюється, коли вірус мутує та утворює нові штами, проте інша його частина – “стебло” – змінюється набагато повільніше і залишається відносно стабільною попри численні мутації вірусу. На думку дослідників, ця особливість може допомогти підібрати ключ до створення ефективної універсальної вакцини проти грипу, що захищатиме пацієнтів довгостроково.
В рамках нового дослідження наночастинкову вакцину H1ssF створено вже на м-РНК платформі, що має призвести до формування оптимальної імунної відповіді на введений антиген.
“Протягом сезону грипу вірус зазнає невеликих, проте значних змін, що роблять наявні в поточному сезоні вакцини менш ефективними”, – зазначає д-р Емануел Волтер, головний лікар та директор DVTU, Центру вакцин та досліджень при медичному університеті Дьюк (Дархем, Південна Кароліна, США). “Ми сподіваємось, що ця вакцина зможе збегігати ефективність попри подібні зміни”.
Вакцина H1ssF-3928 mRNA-LNP – не єдина вакцина проти грипу на м-РНК платформі, що знаходиться в стадії розробки. Як повідомляє New Atlas, CureVac та GSK розпочали комбіновану 1/2 фазу клінічного дослідження розробленої ними мультивалентної сезонної вакцини проти грипу на платформі м-РНК. А Pfizer та BioNTech запустили 3 фазу клінічного дослідження своєї квадривалентної вакцини на платформі м-РНК ще у вересні: вакцину отримало 25,000 дорослих в США віком від 18 років. Ці виробники використовують інший підхід: їхня вакцина націлена на захист від 4-х штамів грипу, визначених згідно рекомендацій ВООЗ. Також Pfizer-BioNTech розпочали 1 фазу дослідження комбінованої вакцини проти грипу та COVID-19 на базі згаданої вище вакцини проти грипу на платформі м-РНК та вакцини проти COVID-19, адаптованої під варіант Омікрон (BNT162b2).
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза