Успішно випробувано нову 5-валентну вакцину проти менінгококової інфекції
Випробування нової 5-валентної вакцини NmCV-5 проти менінгококової інфекції виявились успішними. Це означає, що жителі так званого африканського “поясу менінгіту” матимуть в своєму арсеналі ефективну та доступну по ціні вакцину для попередження небезпечного захворювання.
“Пояс менінгіту” – це група країн субсахарської Африки, де фіксується висока кількість випадків захворювання на менінгіт, переважно викликаний менінгококовою інфекцією, збудником якої є бактерія Neisseria meningitidis. До “поясу менінгіту” частково чи повністю входять такі країни, як Гамбія, Сенегал, Гвінея-Бісау, Гвінея, Малі, Буркіна-Фасо, Гана, Нігер, Нігерія, Камерун, Чад, Центральноафриканська Республіка, Судан, Південний Судан, Уганда, Кенія, Ефіопія, Еритрея.
Вакцина NmCV-5 захищатиме від розповсюджених в цьому регіоні типів менінгококової інфекції A, C, W, Y, а також від типу X, який наразі набирає поширення.
В 3-й фазі клінічного дослідження вакцини NmCV-5, яке проходило в Малі та Гамбії, взяло участь 1800 добровольців. У порівнянні з 4-х-валентними вакцинами від менінгококової інфекції, які наразі використовуються в світі, вакцина NmCV-5 сформувала адекватну імунну відповідь до 4-х серотипів менінгококу, проти яких вже існують вакцини, а також до серотипу Х.
Вакцина NmCV-5, розроблена Serum Institute of India (Інститутом сироваток Індії) та міжнародною організацією Path, може стати гідною альтернативою для африканських країн, що не мають достатньо коштів закупівлю десятків мільйонів доз вакцин проти менінгококової інфекції, які наразі наявні на ринку. Біля 60% випадків смерті від менінгіту (запалення оболонок головного мозку, що найчастіше викликається менінгококовою інфекцією) припадає саме на “пояс менінгіту”. Згідно результатів досліджень, жителі Африки мають вдвічі більший ризик серйозних довготривалих ускладнень цього захворювання, ніж жителі розвинених країн, – зокрема, через пізню діагностику.
Особливо актуальним є захист від серотипу Х, який надає вакцина NmCV-5, адже наразі він набуває поширення, а вакцин проти нього на ринку поки нема, пояснюють розробники вакцини.
Ед Кларк, один з авторів клінічного дослідження вакцини, висловився так: “Ми щасливі отримати такі результати. Ми очікуємо, що NmCV-5 забезпечить дітям та молодим людям з країн Африки надійний захист від менінгіту, викликаного менінгококовою інфекцією”.
Можна сказати, що ця вакцина суттєво покращить ситуацію в питанні контролю захворюваності на менінгіт в так званому ‘поясі менінгіту,’” – додає Кларк. “Ми очікуємо можливості використання вакцини в цьому регіоні якнайшвидше”.
Ама Умесі, інший співавтор дослідження, коментує: “Аби попередити можливі епідемії, необхідно забезпечити наявність доступних за ціною вакцин для регіонів, де можливі спалахи менінгіту”.
Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) має на меті зниження захворюваності на вакцинокерований бактеріальний менінгіт на 50%, а зниження смертності від вакцинокерованого бактеріального менінгіту – на 70% до 2030 року. В цілому за оцінкою ВООЗ захворювання на менінгіт різної етіології призводить до 250 тисяч смертей в світі щороку.
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза