Випадок правця зафіксовано на Черкащині
У Черкаській області зареєстрували випадок правця у 18-річного жителя Уманщини. Про це повідомив головний санітарний лікар області Володимир Папач.
Юнак отримав травму під час розпилювання дров. За словами Володимира Папача, хворого шпиталізували.
“Йому надають кваліфіковану медичну допомогу. Відомо, що він був щеплений із порушенням календаря профілактичних щеплень”, — пояснив лікар.
Як повідомляє Папач, за останні 10 років на Черкащині зареєстрували 5 випадків захворювання на правець. Серед захворілих четверо дорослих та одна дитина. Останній зареєстрований випадок був у 2019 році. Усі захворілі не мали щеплень проти дифтерії та правця відповідно до календаря профілактичних щеплень.
Спори правцевих бактерій (clostridium tetani) є скрізь в навколишньому середовищі, включаючи ґрунт, пил та гній.
Інфікування відбувається, коли бруд потрапляє в рану або поріз через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини. Інфікуватися можна навіть через незначну травму.
Можливі ускладнення хвороби:
‣ Мимовільне скорочення голосових зв’язок;
‣ Переломи кісток під напругою власних м’язів;
‣ Закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії);
‣ Пневмонія, легенева інфекція;
‣ Дихальні порушення, що можуть призвести до смерті (1 -2 з 10 випадків призводять до летального випадку).
Смерть, як правило, настає в результаті спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза.
Єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація. Згідно Національного календаря профілактичних щеплень, вакцинація комплексною вакциною від кашлюку, дифтерії та правця (АКДП або АаКДП) здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М). Надалі ревакцинація проводиться кожні 10 років (а у випадку травми – якщо з минулого щеплення пройшло понад 5 років).
Імунітет після захворювання не формується, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна навіть якщо людина хворіла.
Інші новини
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин
Основні зміни в управлінні вакцинами за наказом МОЗ України №595
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині
Стартувала доставка вакцин проти COVID-19 та грипу в регіони
МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень