Першу в світі вакцину проти малярії отримають 12 країн Африки
12 країн Африки, які мають найбільшу потребу у вакцині для профілактики малярії, отримають її в кількості 18 мільйонів доз в період 2023–2025 рр. завдяки зусиллям Альянсу з вакцин Гаві (Gavi), Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) та Міжнародного дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Мова йде про першу в світі вакцину проти малярії RTS,S/AS01, розроблену та вироблену компанією GSK.
Країни, що входять до Програми Імплементації Вакцини проти Малярії (MVIP) – Гана, Кенія та Малаві – отримають вакцину, аби продовжити пілотний проєкт з вакцинації, що проводиться там з 2019 року. Також вакцину вперше отримають такі 9 країн як Бенін, Буркіна Фасо, Бурунді, Камерун, Демократична Республіка Конго, Ліберія, Нігер, Сьєрра-Леоне та Уганда. Всього вакцину отримають 12 країн Африки в кількості 18 млн доз протягом наступних двох років. Це надважливий крок уперед у боротьбі проти однієї з основних причин смертності на континенті. Вакцину отримають регіони, де потреба в ній є найбільшою, оскільки ризик смерті від малярії серед дитячого населення там найвищий.
З 2019 року Гана, Кенія та Малаві отримують першу в світі вакцину проти малярії завдяки Програмі з Імплементації Вакцини проти Малярії (MVIP), що координується ВООЗ та фінансується Альянсом з вакцин Гаві (Gavi), Глобальним Фондом Боротьби зі СНІДом, Туберкульозом та Малярією, а також Unitaid. Вакцину RTS,S/AS01 було введено більше ніж 1,7 млн дітей, і вона продемонструвала безпеку та ефективність: результатом впровадження пілотної програми вакцинації стало значне зниження випадків тяжкого перебігу малярії та летальних випадків серед дітей. Щонайменше 28 країн Африки виявили зацікавленість в отриманні цієї вакцини.
Тепер окрім трьох країн, що брали участь у пілотному проєкті, ще 9 країн Африки зможуть вперше ввести вакцину проти малярії до своїх програм рутинної імунізації. Препарат поставить Альянс з вакцин Гаві (Gavi) через ЮНІСЕФ. Очікується, що перші дози вакцини буде отримано в останньому кварталі 2023 року, тож країни зможуть запустити процес імунізації вже на початку 2024 року.
“Ця вакцина має потенціал суттєво вплинути на ситуацію з захворюваністю на малярію; її використання разом з іншими профілактичними заходами зможе попередити десятки тисяч смертей щороку”, – каже Табані Мафоза, регіональний керуючий менеджер Альянсу з вакцин Гаві (Gavi).
Малярія залишається однією з найнебезпечніших хвороб Африки, що призводить орієнтовно до 500 тисяч смертей дітей до 5 років щороку. Приблизно 95% випадків всіх захворювань на малярію в світі та 96% всіх летальних випадків внаслідок цього захворювання в 2021 році припало на африканський континент.
“Майже щохвилини в світі дитина, молодша 5 років, помирає від малярії”, – коментує асоційований директор програм з імунізації ЮНІСЕФ Ефрем Т. Леманго. “Вже протягом довгого часу ці смерті можна попереджати та лікувати, проте використання вакцини надасть дітям – особливо на африканському континенті – ще кращі шанси на виживання”.
Щорічна глобальна потреба у вакцині проти малярії оцінюється в 40-60 млн доз в самому лише 2026 році; очікується, що до 2030 року ця потреба зросте до 80-100 млн доз на рік. Окрім вакцини RTS,S/AS01, розробленої та виробленої компанією GSK (в майбутньому цю вакцину вироблятиме також Bharat Biotech, Індія), очікується, що ще одна вакцина проти малярії, R21/Matrix-M, розроблена Оксфордським університетом та вироблена Serum Institute of India (SII, Індія), також зможе скоро отримати прекваліфікацію ВООЗ.
Малярія – це небезпечне гостре захворювання, випадки якого фіксуються, переважно, в тропічних країнах. Хвороба не передається від людини до людини: заразитись можна через укус інфікованого комара роду Anopheles . Симптомами захворювання є лихоманка, головний біль та озноб. Хвороба виліковна, проте у випадку несвоєчасного отримання медичної допомоги вони може призвести до поліорганної недостатньості у дорослих та тяжкої анемії, респіраторного дистрес-синдрому, церебральної малярії в дітей.
Інші новини
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих