2-місячна дитина померла від кашлюку на Волині
ВЛуцькому районі в липні від ускладнення кашлюка (пневмонія, ураження серця, мозку) померла 2-місячна дитина, нещеплена проти цієї хвороби за віком. Ймовірно, інфікування відбулося від старших дітей в сім’ї, які також не щеплені в зв’язку з відмовами батьків, повідомляє Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Фахівці Луцького районного відділу Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб провели епідеміологічне розслідування в осередку захворювання, надали пропозиції щодо недопущення поширення інфекції зацікавленим службам. Встановлено коло контактних осіб, здійснено їх бактеріологічне обстеження. Організовано медичне спостереження за контактними, виявлено з проявами кашлюка 3 дітей, котрі направлені на стаціонарне лікування. Вивчено стан вакцинації проти кашлюку дітей громади, в якій проживає сім’я. Триває комунікаційна робота з батьками, котрі відмовляються від проведення щеплень своїм дітям. Надана інформація голові громади.
В області цього року спостерігається ріст захворюваності на кашлюк. За 6 місяців 2023-го зареєстровано 66 випадків захворювання, з них 64 — серед дітей. 40 % захворілих не мали жодного щеплення проти кашлюка. В минулому році дане захворювання не реєструвалося, зазначають у Волинському ОЦКПХ.
Нагадаємо, що нещодавно в Україні від кашлюку померло ще одне немовля – в Рівненській області. Хлопчику було 3 місяці. За віком він міг би мати одне щеплення проти кашлюку, проти цього не було зроблено, в дитини навіть не було декларації з сімейним лікарем.
Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Назву “кашлюк” обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Як можна захиститись від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
Батькам варто розглянути можливість ревакцинації дітей від кашлюку в 6 років власним коштом, особливо дітей з груп медичного ризику та з родин, в яких є немовлята.
Для дітей до 2-х місяців, які ще не отримали вакцину і є дуже вразливими, рекомендовано застосовувати так звану стратегію “кокона”, коли всі навколо, хто контактує з дитиною, щеплені від кашлюку.
Також варто проводити вакцинацію вагітних, це допоможе захистити жінку та малюка.
Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від дифтерії, правця і кашлюку протягом другого або третього триместру, оптимально в термін від 16 до 32 тижнів при кожній вагітності незалежно від історії вакцинації. Це необхідно, аби захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею курсу щеплень від кашлюку та формування імунітету проти цього небезпечного захворювання. В цьому випадку застосовується вакцина АаКДП-М (в Україні з вакцин такого типу зареєстровано вакцину Бустрикс). Важливо зауважити, що вакцинацію вагтіних від кашлюку рекомендовано проводити під час кожної вагітності, оскільки вона є вкрай важливою для захисту майбутньої дитини від небезпечного захворювання.
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік