- Головна
- Новини вакцинації
- 2-місячна дитина померла від кашлюку на Волині
2-місячна дитина померла від кашлюку на Волині

ВЛуцькому районі в липні від ускладнення кашлюка (пневмонія, ураження серця, мозку) померла 2-місячна дитина, нещеплена проти цієї хвороби за віком. Ймовірно, інфікування відбулося від старших дітей в сім’ї, які також не щеплені в зв’язку з відмовами батьків, повідомляє Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Фахівці Луцького районного відділу Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб провели епідеміологічне розслідування в осередку захворювання, надали пропозиції щодо недопущення поширення інфекції зацікавленим службам. Встановлено коло контактних осіб, здійснено їх бактеріологічне обстеження. Організовано медичне спостереження за контактними, виявлено з проявами кашлюка 3 дітей, котрі направлені на стаціонарне лікування. Вивчено стан вакцинації проти кашлюку дітей громади, в якій проживає сім’я. Триває комунікаційна робота з батьками, котрі відмовляються від проведення щеплень своїм дітям. Надана інформація голові громади.
В області цього року спостерігається ріст захворюваності на кашлюк. За 6 місяців 2023-го зареєстровано 66 випадків захворювання, з них 64 — серед дітей. 40 % захворілих не мали жодного щеплення проти кашлюка. В минулому році дане захворювання не реєструвалося, зазначають у Волинському ОЦКПХ.
Нагадаємо, що нещодавно в Україні від кашлюку померло ще одне немовля – в Рівненській області. Хлопчику було 3 місяці. За віком він міг би мати одне щеплення проти кашлюку, проти цього не було зроблено, в дитини навіть не було декларації з сімейним лікарем.
Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Назву “кашлюк” обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Як можна захиститись від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
Батькам варто розглянути можливість ревакцинації дітей від кашлюку в 6 років власним коштом, особливо дітей з груп медичного ризику та з родин, в яких є немовлята.
Для дітей до 2-х місяців, які ще не отримали вакцину і є дуже вразливими, рекомендовано застосовувати так звану стратегію “кокона”, коли всі навколо, хто контактує з дитиною, щеплені від кашлюку.
Також варто проводити вакцинацію вагітних, це допоможе захистити жінку та малюка.
Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від дифтерії, правця і кашлюку протягом другого або третього триместру, оптимально в термін від 16 до 32 тижнів при кожній вагітності незалежно від історії вакцинації. Це необхідно, аби захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею курсу щеплень від кашлюку та формування імунітету проти цього небезпечного захворювання. В цьому випадку застосовується вакцина АаКДП-М (в Україні з вакцин такого типу зареєстровано вакцину Бустрикс). Важливо зауважити, що вакцинацію вагтіних від кашлюку рекомендовано проводити під час кожної вагітності, оскільки вона є вкрай важливою для захисту майбутньої дитини від небезпечного захворювання.
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова