Андрій Хаєцький: Моя провакцинальна позиція ґрунтується на довірі до науки і бажанні захистити себе та інших
Наприкінці лютого 2021 року в Одеській області стартувала вакцинація проти COVID-19 із суворим дотриманням категорій черговості: медики, що працюють у ковідних стаціонарах та працівники екстренки, потім решта медиків, фармацевти, співробітники критичних структур, освітяни, люди віком 80 років і старше… Але зважаючи на те, що велика кількість людей, що знаходилися в групі ризику щодо важкого перебігу COVID-19, все ще були сповнені страху та упереджень, Уряд та МОЗ звернулися по допомогу до громадських діячів, лідерів суспільної думки, відомих особистостей, які б могли вплинути на ставлення до щеплень людей з вразливих груп.
Саме так до числа одеситів, які вакцинувалися в перших рядах, причому публічно, потрапив поет, громадський діяч та активіст Андрій Хаєцький. Ми вирішили згадати, як це було і поговорити з паном Андрієм про його мотивацію, боротьбу з сумнівами та почуття відповідальності перед суспільством.
Вакцинальна кампанія проти СOVID-19 оприлюднила Вашу провакцинальну позицію. Хтось надихнув Вас на це або, може, переконав? Чи Ви й до цього були переконаним вакцинатором?
Моя провакцинальна позиція була при мені завжди. В дитинстві мене вакцинували. До пандемії COVID-19 я декілька років поспіль вакцинувався від грипу. Від самого початку пандемії я дуже уважно стежив за розвитком ситуації з COVID-19, медичними дослідженнями та розробкою вакцин, думками медиків, яким я довіряю. Коли було встановлено, що вакцини проти COVID-19 дійсно є безпечними та ефективними, я чекав лише можливості зробити щеплення. Також відчував, що вакцинація – це не лише особистий захист, але і внесок у боротьбу з пандемією на загальному рівні. Я був готовий взяти на себе відповідальність і зробити свою частку, щоб знизити ризик поширення вірусу в суспільстві. Перед тим, як вакцинуватися, я також звертався до медичних фахівців та консультувався з ними щодо моїх індивідуальних обставин (нюансів стану здоров’я) і можливих побічних реакцій. Вони зуміли детально пояснити мені процес вакцинації, ризики та переваги. У результаті я ухвалив свідоме рішення. Моя провакцинальна позиція ґрунтується на довірі до науки і бажанні захистити себе та інших.
Тоді, у 2021 році, Ви стали одним з перших, хто отримав щеплення проти коронавірусної хвороби як один з лідерів суспільної думки в Одесі? Чому Ви погодились вакцинуватись, ще й публічно? Не було страху чи сумнівів?
Так, у 2021 році я дійсно був одним із перших, хто отримав щеплення проти COVID-19 в Одесі завдяки програмі місцевого ЦГЗ. І вирішив зробити це публічно. Я розумів, що моя позиція може мати вплив на думки та рішення інших людей. Публічно отримати вакцину було моєю спробою продемонструвати свою впевненість у вакцинації та підтримати інших. Звичайно, перед вакцинацією виникали страхи та сумніви, які є природними у такій важливій справі. Але я намагався зосередитися на фактах, наукових даних і підходити до цього раціонально. Також я звертався до свого сімейного лікаря, який надав мені додаткову інформацію і відповів на всі мої запитання, що допомогло знизити страх та надало впевненості.
Коли стартувала протиковідна вакцинальна кампанія, напевно, вперше почали лунати тези, що вакцинація – це не суто медичне питання, а спільна відповідальність усіх громадян, причому чим більшу вагу в суспільстві має людина, тим більша і її відповідальність. Чи відчуваєте Ви, як людина відома та з великим кредитом довіри, цю відповідальність? Чи вважаєте Ви це справедливим та правильним і чи маєте від цього якісь бонуси (якщо не особисто для себе, то для громади)?
Так, я відчуваю відповідальність і в контексті протиковідної вакцинації намагався демонструвати приклад відповідального підходу до здоров”я та громадської безпеки.
Я вірю, що вакцинація – це не тільки медичне питання, але й спільна відповідальність суспільства. Адже чим більше людей будуть вакциновані, тим більша буде наша здатність контролювати поширення вірусу та убезпечити всіх навколо. Я вважаю цю спільну відповідальність справедливою та правильною. Коли країна та суспільство працюють разом для досягнення загальної мети, яка полягає в зупиненні поширення вірусу і поверненні до нормального життя, ми можемо бути сильнішими таефективнішими. Що стосується бонусів, то я вбачаю їх у вигоді для всього суспільства. Забезпечення колективного імунітету і зниження рівня захворюваності дозволило нам відкрити економіку, зменшити навантаження на медичну систему і зменшити кількість смертей від COVID-19.
До СOVID-19 таких масштабних вакцинальних та інформаційних кампаній в Україні не проводилось. Ставши частиною цієї кампанії і спостерігаючи за її ходом та результатами, як Ви її оцінюєте?
Масова вакцинація у такий короткий проміжок часу є величезним завданням, і багато було зроблено для забезпечення доступу населення до вакцин. Серед позитивних аспектів можна зазначити високу швидкість розгортання кампанії та залученість медичних працівників, волонтерів та інших сторін для забезпечення ефективності процесу. Але безперечно, інформаційні кампанії та способи комунікації варто покращувати, а також розвінчувати міфи та пояснювати про важливість вакцинації. Забезпечення довіри громадськості до вакцин та науково обґрунтованої інформації – важлива складова успіху.
Надійна та точна інформація про вакцини, їх безпеку та ефективність, а також продовження вакцинальної кампанії і довіра до науковців та медичних фахівців можуть допомогти долати сумніви та покращувати сприйняття вакцинації в майбутньому.
Ковід, безумовно, підкреслив різноманіття думок щодо вакцинації. Але на мій погляд, ставлення до щеплень стало все ж більш позитивним.
Ви поет, спілкуєтесь з багатьма людьми і маєте вплив на громадськість. Чи мали Ви власний досвід промоції вакцинації? Чи змогли когось переконати в необхідності щепитись?
Я обговорював тему вакцинації з моїми друзями, родиною та колегами. За допомогою об’єктивної інформації та наголошуючи на важливості захисту себе та інших, я зміг переконати деяких людей в необхідності щеплень. Важливо бути відкритим до думок і запитань інших, а також надавати достовірну інформацію, щоб допомогти людям зробити своє власне обдумане рішення. Хоча не завжди вдається переконати всіх, я ставлюся із повагою до думок і поглядів інших людей.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, регіональна координаторка з вакцинації проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» в Одеській області.
Фото надані Андрієм Хаєцьким.
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?