В Україні зростає захворюваність на кашлюк
За 7 місяців 2023 року зареєстровано 206 випадків захворювання на кашлюк в 10-ти областях України, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.
“Причина зростання захворюваності щороку та сама, і вона нікуди не зникла: діти не отримують необхідних щеплень, і вони є вразливими до всіх вакцинокерованих інфекцій, не лише до кашлюку”, – пояснює Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров’я. За словами фахівчині ЦГЗ, в останні роки стрімкого підйому захворюваності попри низьке охоплення щепленнями в Україні не спостерігалось, оскільки діти через пандемію COVID-19, а потім через повномасштабне вторгнення рф переважно перебували на очній формі навчання. Проте цього року багато школярів повернулися до очного навчання, і тісні контакти дітей в школі сприяють зростанню захворюваності на кашлюк та інші вакцинокеровані хвороби.
В ЦГЗ нагадують, що згідно Національного календаря щеплень діти мають отримати чотири дози вакцини проти кашлюку в складі комплексної вакцини АКДП (від кашлюку, дифтерії та правця): у 2, 4, 6 та 18 місяців. Подальші ревакцинації проти кашлюку наразі не забезпечуються бюджетним коштом і можуть бути зроблені власним коштом батьків маленьких пацієнтів за їхнім бажанням. Також усталеною світовою практикою є ревакцинація проти кашлюку вагітних з метою трансплацентарної передачі дитині захисних антитіл для її захисту в перші місяці життя, а також ревакцинація всіх членів родини, що планують доглядати немовля (так звана стратегія “кокону”).
Довідка: кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Назву “кашлюк” обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.
Наскільки це захворювання небезпечне? Які ускладнення кашлюку?
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Вакцинація вагітних від кашлюку
Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від дифтерії, правця і кашлюку протягом другого або третього триместру, оптимально в термін від 16 до 32 тижнів при кожній вагітності незалежно від історії вакцинації. Це необхідно, аби захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею курсу щеплень від кашлюку та формування імунітету проти цього небезпечного захворювання. В цьому випадку застосовується вакцина АаКДП-М (в Україні з вакцин такого типу зареєстровано вакцину Бустрикс). Важливо зауважити, що вакцинацію вагтіних від кашлюку рекомендовано проводити під час кожної вагітності, оскільки вона є вкрай важливою для захисту майбутньої дитини від небезпечного захворювання.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Проєкт з вакцинації в аптеці: успіхи й виклики
10 випуск Дайджесту з вакцинації в Україні та світі
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Стартував пілотний проєкт з вакцинації в аптеках
Проєкт USAID “Розбудова стійкої ситеми громадського здоров’я” презентує анімаційні ролики про вакцинацію
Як мама боролася за життя своєї невакцинованої доньки, яка захворіла на кашлюк