ВООЗ: у світі спостерігається спалах холери
Комплексні статистичні дані щодо холери за 2022 рік, опубліковані ВООЗ, проливають світло на масштаби й ступінь сплеску холери, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України. Так, кількість випадків, зареєстрованих у 2022 році, більш ніж удвічі перевищила кількість випадків у 2021-му: 472 000 та 223 000 відповідно.
Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), 44 країни повідомили про випадки, що на 25% більше, ніж у 35 країнах, які повідомили про спалахи у 2021 році.
У семи країнах – Афганістані, Камеруні, Демократичній Республіці Конго, Малаві, Нігерії, Сомалі та Сирії – зареєстровано понад 10 000 ймовірних та підтверджених випадків захворювання. Зазначається, що чим масштабніший спалах, тим складніше його контролювати.
24 країни наразі повідомляють про активні спалахи, при цьому деякі з них переживають гостру кризу.
Холера – гостра кишкова інфекція, що передається через їжу та воду, забруднену фекаліями, що містять бактерію Vibrio cholerae. Це тісно пов’язане з відсутністю достатньої кількості безпечної води та санітарії через низький рівень розвитку, бідність та конфлікти. Зміна клімату також відіграє свою роль у цьому, оскільки екстремальні кліматичні явища, такі як повені, посухи та циклони, спричиняють нові спалахи.
З жовтня 2022 року Міжнародна координаційна група (МКГ) — орган, який керує екстреними постачаннями вакцин — призупинила стандартну схему вакцинації двома дозами в кампаніях з реагування на спалах холери, використовуючи натомість підхід з одноразовою дозою.
ВООЗ надає підтримку країнам у реагуванні на спалахи холери в екстреному порядку шляхом посилення епіднагляду за здоров’ям населення, ведення випадків захворювання та профілактичних заходів; забезпечення необхідними медичними матеріалами; підтримки інформування про ризики.
Всесвітня організація охорони здоров’я звернулася із закликом виділити 160,4 мільйона доларів на боротьбу з холерою у межах глобального стратегічного плану забезпечення готовності та реагування.
Холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування може призвести до смерті.
Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів. Хвороба зазвичай починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму.
Джерелом збудника інфекції є людина – хворий або носій вібріонів.
Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення упродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.
Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі.
Характерні симптоми холери:
частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. При цьому людина втрачає багато рідини – до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові та зневоднення організму;
через втрату з рідиною мікроелементів з’являються м’язові судоми, частіше за все – починаючи з литкових м’язів;
загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи і вушні раковини;
холодна шкіра (холера – одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані “руки прачки”);
задишка, різка слабкість.
При ранній діагностиці і правильному лікуванні холера виліковна. За перших симптомів слід негайно звернутися до лікаря!
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації