- Головна
- Новини вакцинації
- Спалах поліомієліту в Україні оголошено завершеним – ВООЗ
Спалах поліомієліту в Україні оголошено завершеним – ВООЗ

Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило спалах поліомієліту в Україні, виявлений у жовтні 2021 року, офіційно завершеним, повідомляють у Центрі громадського здоров’я. Країна зупинила передачу вірусу, який загрожував життю та майбутньому її дітей, й запобігла поширенню серед інших країн в умовах війни, що триває.
Комплексне реагування на спалах, ініційоване Міністерством охорони здоров’я України у грудні 2021 року, з кінця лютого 2022 року зіткнулося з численними проблемами, включаючи масове переміщення населення, руйнування медичної інфраструктури та порушення логістичних маршрутів доставки медпродукції.
“Зупинка розповсюдження поліовірусу в розпал руйнівної війни є великим досягненням та наочною демонстрацією найвищого рівня прихильності уряду України забезпеченню добробуту свого населення”, — заявили у Бюро ВООЗ в Україні.
Завершення спалаху узгоджено з рекомендаціями після комплексної оцінки спалаху, проведеної партнерами Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI) та Європейською регіональною комісією із сертифікації ліквідації поліомієліту.
“Наразі спалах ліквідовано, але наша робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням, яких можна уникнути за допомогою вакцин, в Україні триває попри всі перешкоди. Допоки поліомієліт буде глобальною загрозою, Україна залишатиметься вразливою. Тому Міністерство охорони здоров’я прагне посилити епіднагляд за хворобами, яким можна запобігти за допомогою вакцин, і працювати над досягненням та підтриманням високого рівня охоплення плановою імунізацією по всій країні, щоб захистити кожну дитину”, – заявив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Нагадаємо, 30 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило план дій у відповідь на спалах поліомієліту, який включав, серед інших ініціатив, кампанію прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, що не отримали необхідні дози в ході планової імунізації. Кампанія почалася в середині лютого 2022 року, але на її масштаб та темпи суттєво вплинула повномасштабна війна в Україні.
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус.
У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
Існують безпечні та ефективні вакцина від поліомієліту – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліовакцина (ОПВ). Використання вакцин обох типів забезпечує необхідний захист дітей як від безпосередньо захворювання так і від можливості стати носієм вірусу та заразити інших. Ефективність вакцинації від поліомієліту сягає 99% – 100% у разі отримання повного курсу щеплень.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень згідно такого графіку:
у 2 місяці — 1 доза (ІПВ);
у 4 місяці — 2 доза (ІПВ);
у 6 місяців — 3 доза (ОПВ);
у 18 місяців — 4 доза (ОПВ);
у 6 років — 5 доза (ОПВ);
у 14 років — 6 доза (ОПВ).
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова