Що директору школи варто знати про кір? Поради експертів
Провідні українські експерти з імунізації – медична експертка дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Катерина Булавінова та голова НТГЕІ, лікар-інфекціоніст, к.м.н., Федір Лапій – провели навчальний вебінар “Кір в Україні: що треба знати освітянам?” на ютуб-каналі Doctor Bulavinova. В ході заходу експерти в доступній формі пояснили освітянам, в чому небезпека кору і що робити у випадку, коли на нього захворів хтось із навчального закладу.
Чим небезпечний кір і чому його варто боятися батькам та освітянам?
Без вакцинації наявність вірусу кору в навчальному закладі неодмінно призводить до захворюваності в колективі. Всупереч поширеними стереотипам, кір не є “легкою” хворобою. 1 з 1000 захворілих помре. Кір перебігає тяжко як у дітей, так і в дорослих, і 30% захворілих потребує госпіталізації. Найбільш грізним ускладненням кору є енцефаліт (запалення головного мозку). Якщо мова йде про дітей 1 року життя, то вони можуть хворіти досить легко, але при цьому вони в групі ризику віддалених наслідків кору. Це випадки, коли вірус залишається в організмі, і через 3-5 років виникає так званий підгострий склерозуючий паненцефаліт (ПСПЕ), який не лікується і завжди закінчується смертельно, як і сказ. Тільки сказ закінчується смертельно приблизно за тиждень від моменту дебюту захворювання, а ПСПЕ – це набагато більша трагедія, бо це не миттєва смерть. Це поступова смерть, що розтягується на кілька місяців. Коли лікар ставить цей діагноз, йому доводиться пояснювати батькам, що лікування не існує, і дитина поступово ставатиме глибоким інвалідом, у неї будуть розвиватися паралічі. Крім того, в умовах повномасштабного вторгнення залишаються загрози, пов’язані з повітряними тривогами. Важко уявити, як спускати в укриття хворого, що перебуває у відділенні інтенсивної терапії на ШВЛ. Також варто розуміти, що якщо хворий на кір спуститься в укриття, то всі, хто перебуває в укритті, також інфікуються кором.
Чи справді очне навчання суттєво підвищує рищик інфікування кором? Адже діти все одно ходять надвір чи в торгові центри
Так, очне навчання суттєво підвищує ризик інфікування кором. Торгові центри доступні не для всіх і не в усіх містах, а навіть якщо діти й перебувають там, це досить великі приміщення з вентиляцією та високими стелями, де нема великого скупчення людей. Коли ж ми говоримо про середньостатистичний клас з 25-30 учнями в замкнутому приміщенні без адекватного провітрювання, то хворий на кір, що починає виділяти вірус за кілька днів до початку симптомів, буде в таких умовах інфікувати й інших дітей без імунітету до кору, і вчителів, які для нас зараз дуже важливі. Якщо, наприклад, на лікарняний через кір під вчитель математики, то хто його замінить?
Наскільки кір заразний?
Багато педагогів знають, що “вітрянка” дуже заразна й “розноситься, як вітер”. Насправді кір набагато більш заразний, ніж вітряна віспа. Від одного хворого, який ще не має симптомів, але виділяє вірус, заразиться 15-18 осіб. Адже вірус зберігає життєздатність протягом 2 годин в приміщенні, де перебував хворий. Уявімо, що така дитина, яка ще не має висипки та високої температури, але вже виділяє вірус, прийшла до школи, побувала в класі, змінила клас (якщо це дитина, що навчається в середній чи старшій школі), побувала в їдальні, можливо, у вчительській, перетиналася з педагогами в коридорі, і цього вже достатньо, аби всіх, з ким перетиналася дитина, ми вважали контактними по кору, тобто такими, що можуть заразитися.
Що робити, якщо учень чи вчитель, що не має імунітету до кору, проконтактував з хворим на кір?
В такому випадку важливо вчасно провести екстрену вакцинацію вакциною КПК. Якщо ви це зробите в перші 72 години після контакту з хворим (так звані “золоті години”), то ефективність вакцинації дуже висока – близько 95%. Ви попередите захворювання навіть якщо заразилися. Якщо минуло більше 72 годин, і у вас нема симптомів кору, все одно вакцинуйтеся. Після 72 годин ефективність знижується, але зберігається. Крім того, навіть якщо цього разу ви не заразилися, спалах кору лише набирає обертів, і кількість випадків буде збільшуватись. Тож не варто чекати наступної екстреної ситуації, яка може припасти на вихідні дні, варто захистити себе зараз.
Що варто зробити директору школи, аби завчасно підготуватись до можливого спалаху кору?
Можна запропонувати вчителям і дітям підготувати виступи для свого класу з теми вакцинації проти кору. Зовнішній експерт може бути почесним гостем на такому заході, але діти радше будуть слухати “своїх”. Крім того, коли ти готуєшся до виступу, то можеш краще розібратися в питанні, ніж пасивно слухаючи. Окремо варто провести бесіду педагогічного складу з медичним працівником, який вміє пояснювати складні теми зрозумілою для людей мовою з точки зору їхніх інтересів. Під час минулого спалаху половина захворілих (з тих, хто потрапив в офіційну статистику) – дорослі. І цього року спостерігаємо подібну тенденцію. Під час спалаху 17-19 року був випадок, коли саме вчитель став джерелом інфекції для учнів та інших вчителів. Тож вакцинація вчителя – то не лише його індивідуальний захист, але й захист інших вчителів, серед яких можуть бути люди з супутніми захворюваннями та вагітні. Важливо дати педагогам зрозуміти, що з симптомами інфекційної хвороби виходити на робоче місце не варто.
Що робити керівникові навчального закладу, якщо там було виявлено випадок кору?
По-перше, якщо зафіксовано випадок кору чи підозру на кір, то дитину потрібно ізолювати (якщо це сталося в школі). По-друге, необхідно провітрити приміщення. Кір життєздатний на поверхнях і в повітрі протягом двох годин після перебування в приміщенні хворої людини, тож необхідно не просто поставити вікна “на провітрювання”, а відчинити їх повністю для створення протягу та повного обміну повітря в приміщенні, де перебував хворий. По-третє, надалі необхідно уникати контакту з захворілою особою. По-четверте, попередити про випадок кору всіх батьків та вчителів школи (не вказуючи при цьому ім’я учня через необхідність дотримуватися медичної таємниці). Важливо попередити не лише клас, де навчається хворий, а й всю школу, адже якщо дитина, що виділяє вірус, побувала в школі, вона встигла проконтактувати з учнями інших класів та побувати в інших приміщеннях. Директору навчального закладу варто заздалегідь підготувати тексти повідомлень для подібних випадків. Ці повідомлення мають включати інформацію про потребу екстреної вакцинації контактних осіб та посилання на більш детальну інформацію від фахівців. Одним з таких джерел інформації може бути Національний портал з імунізації.
Кого необхідно ізолювати, якщо у школі виявили кір?
У випадку спалаху невакциновані особи (або ті, хто має лише одну дозу вакцини) мають бути ізольовані. Вони в групі ризику і можуть заразитися. Адже якщо в школі виявили кір, це не обмежиться одним випадком.
Чому саме вчителі мають брати участь у промоції вакцинації?
Педагог як ніхто інший є авторитетом для батьків. Вчитель має бути провайдером адекватного наукового підходу та здорового глузду та пояснювати дітям, як їм вберегти своє життя.
Як може вплинути адміністрація навчального закладу на батьків, що відмовляються вакцинувати дітей?
Якщо ми кажемо про певні правові засади, то закон в Україні не змінився. А саме Закон про захист населення від інфекційних хвороб, стаття 15, де вказано, що вакцинація згідно Календаря є умовою відвідування дитячого закладу. В багатьох країнах Європи, де зараз вимушено опинилися багато наших співвітчизників, у випадку неодноразових відмов батьків надати довідку про вакцинацію дитини справу родини передають до соціальної служби, оскільки є підозра, що батьки не виконують покладених на них обов’язків. На сьогодні в Україні діє положення закону про охорону здоров’я, де прописано поняття згоди на медичну процедуру. Так, зокрема, зазначено, що якщо законні представники дитини відмовляються від медичної процедури, яка є важливою для збереження життя дитини, потрібно повідомляти компетентні органи – в даному випадку соціальні служби. На жаль, в нас ця практика не дуже поширена, і ми мали, наприклад, випадок правця цього літа: 3-річна дитина 24 дні провела в реанімації на межі життя та смерті. Дитина не була вакцинована, бо батьки ігнорували приписи медичних працівників та не виконували своїх обов’язків зі збереження життя дитини. В Україні є служба дитячого омбудсмена, яка мала б опікуватись цими питаннями. Ми в Україні мали смерті дітей від правця, дифтерії, кору та інших вакцинокерованих хвороб, і нам як суспільству потрібно приділяти цій проблемі більше уваги.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік