Погане самопочуття після дози вакцини проти COVID-19 може вказувати на її високу ефективність – результати дослідження
Результати нового наукового дослідження можуть підбадьорити тих, хто боїться отримати бустерну дозу вакцини проти COVID-19 через неприємні побічні реакції на попередню дозу, повідомляє The New York Times.
Згідно результатів дослідження, в когорти пацієнтів, що мали виражені побічні реакції на другу дозу вакцини, вироблялася більша кількість антитіл після 1 місяця та 6 місяців після проведеного щеплення у порівнянні з когортою, що не мала подібних реакцій.
Як пояснює голова команди, що проводила дослідження, Арік Пратер, клінічний психолог в Університеті Каліфорнії (Сан-Франциско, США), пацієнтам буває складно прийняти рішення про вакцинацію, і в деяких випадках причина саме в інтенсивних реакціях на попередню дозу вакцини. “Сподіваюся, ці дані допоможуть зменшити хвилювання пацієнтів. Фактично, ці симптоми, хоч і неприємні, працюють на вас”, – коментує він.
Проте це не означає, що в осіб з менш вираженими побічними ефектами не формується адекватна імунна відповідь на вакцину, зауважують експерти.
“Відсутність побічних реакцій не варто розглядати як ознаку того, що вакцина не працює”, – пояснює Алессандро Сетте, співдиректор Центру інновацій у виробництві вакцин Інституту імунології Ла Джолла (співробітники Інституту не брали участь в проведенні цього дослідження).
Згідно результатів іншого дослідження, проведеного раніше, у 98% осіб, що не зіткнулися з побічними реакціями, формувалася достатня кількість антитіл у порівнянні з 99% тих, хто мав виражені місцеві чи загальні реакції, коментує д-р Сетте.
Менше з тим, результати нового дослідження можуть означати, що особи, які почувалися не найкращим чином після вакцинації, скоріше за все, матимуть гарний захист від коронавірусу. “Якщо після щеплення ви почуваєтесь зле, то можна з великою вірогідністю стверджувати, що ви зараз формуєте гарну імунну відповідь на вакцину”, – каже Діпта Бхаттачарія, імунолог з Університету Арізони, США, що не брав участь у проведенні нового дослідження.
Минулого року д-р Бхаттачарія та його колеги проводили власне дослідження цього питання. Вони дослідили імунну відповідь на вакцину в 2354 осіб, приблизно половина яких приймали знеболювальне для полегшення побічних ефектів після щеплення.
Дослідники виявили, що вживання НПВС не знижувало імунної відповіді на вакцину. Ба більше, в осіб, що їх приймали, вироблялось більше антитіл. Як пояснює д-р Бхаттачарія, причина тут, скоріше за все, не в дії самих знеболювальних, а в тому, що особи з вираженими симптомами мають дещо вищу імунну відповідь, ніж ті, хто їх не має, і, відповідно, саме ті, хто має симптоми, приймає знеболювальні, роз’яснює дослідник.
В рамках нового дослідження команда д-ра Пратера дослідила симптоми 363 осіб протягом 6 днів після кожної з двох доз вакцини (Pfizer-BioNTech чи Moderna). Деяким учасникам було видано біометричні пристрої, аби записувати показники температури тіла, частоту дихання та пульс.
Ті, у кого спостерігалися сім виражених побічних ефектів – включно з ознобом, втомлюваністю, загальним нездужанням та головним болем – сформували приблизно вдвічі вищий рівень антитіл, аніж ті, хто не повідомляв про наявність симптомів. А підвищення температури тіла всього лише на один градус за Цельсієм означало, що за 6 місяців після 2-ї дози рівень антитіл буде втричі вищим, аніж у тих, в кого не спостерігалося підвищення температури.
В ході дослідження оцінювали захист проти вуханського варіанту, оригінальної версії коронавірусу. Подібне дослідження буде важко провести зараз, оскільки люди вже інфікувалися різними варіантами COVID-19 або ж отримували вакцини з різним складом, що впливає на їхню імунну відповідь, коментує д-р Пратер.
Наразі використовуються вакцини проти коронавірусної інфекції, що захищають проти субваріанту Омікрону XBB.1.5, проте результати дослідження можна екстраполювати і на ці вакцини, і на всі наступні, пояснюють експерти.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза