24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
24 жовтня світ вже традиційно присвячує боротьбі з поліомієлітом, нагадуючи медикам та пацієнтам про можливість повного викорінення цієї небезпечної хвороби та важливість вакцинації кожної дитини доти, доки в світі ще існує захворюваність на поліомієліт.
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна людина. Проте найбільш сприйнятливими до вірусу поліомієліту є діти у віці до п’яти років. Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Саме на прикладі поліомієліту людству були яскраво продемонстровані переваги масової вакцинації. У 1988 році уряди створили Глобальну ініціативу щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, в якому беруть участь національні уряди, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центри по боротьбі із захворюваннями США і ЮНІСЕФ. З моменту створення ГІЛП число випадків захворювання на поліомієліт в усьому світі скоротилося більш ніж на 99%: з 350 000 випадків у 1988 році до 22 та 33 випадків у 2017 та 2018 році відповідно. Черговою перемогою стало оголошення у 2020 році африканського континенту вільним від дикого вірусу поліомієліту. Наразі на мапі світу лишились дві країни, де дикий вірус поліомієліту ще циркулює, – це Пакистан та Афганістан. Також важливо зазначити, що на сьогодні викорінено вже два з трьох типів дикого вірусу поліомієліту: поліовірус типу 2 було проголошено викоріненим у 2015 році, поліовірус типу 3 – у 2019 році. Тож сьогодні людство як ніколи наблизилось до повного викоріненння смертельно небезпечної хвороби. Аби досягнути цієї мети, потрібно продовжувати вакцинацію дітей.
Згідно Національного календаря щеплень, в Україні вакцинація дітей проти поліомієліту проводиться у віці 2, 4, 6 та 18 місяців, 6 та 14 років. Вакцина є безоплатною для пацієнта. В Україні для вакцинації проти поліо використовуютьсябезпечні та ефективні вакцини від поліомієліту – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліовакцина (ОПВ). Використання вакцин обох типів забезпечує необхідний захист дітей як від безпосередньо захворювання так і від можливості стати носієм вірусу та заразити інших. Вакцини, що застосовують комунальні та приватні медичні заклади, зареєстровані, сертифіковані згідно вимог GMP й дозволені для використання в Україні. Ефективність вакцинації від поліомієліту сягає 99% – 100% у разі отримання повного курсу щеплень.
Чи Україна наразі належить до країн, де зафіксовано спалах поліомієліту?
В жовтні 2021 року було зафіксовано випадок захворювання у маленької дитини. В грудні 2021 року захворіла інша дитина. Тест на поліомієліт у 19 осіб з числа її найближчих контактів також вивявився позитивним, проте в них не розвинулися симптоми захворювання.
30 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило план дій у відповідь на спалах поліомієліту, який включав, серед інших ініціатив, кампанію прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, що не отримали необхідні дози в ході планової імунізації. Кампанія почалася в середині лютого 2022 року, але на її масштаб та темпи суттєво вплинула повномасштабна війна в Україні.
У вересні 2023 року Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило спалах поліомієліту в Україні, виявлений у жовтні 2021 року, офіційно завершеним.
“Зупинка розповсюдження поліовірусу в розпал руйнівної війни є великим досягненням та наочною демонстрацією найвищого рівня прихильності уряду України забезпеченню добробуту свого населення”, — заявили у Бюро ВООЗ в Україні.
Завершення спалаху узгоджено з рекомендаціями після комплексної оцінки спалаху, проведеної партнерами Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI) та Європейською регіональною комісією із сертифікації ліквідації поліомієліту.
“Наразі спалах ліквідовано, але наша робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням, яких можна уникнути за допомогою вакцин, в Україні триває попри всі перешкоди. Допоки поліомієліт буде глобальною загрозою, Україна залишатиметься вразливою. Тому Міністерство охорони здоров’я прагне посилити епіднагляд за хворобами, яким можна запобігти за допомогою вакцин, і працювати над досягненням та підтриманням високого рівня охоплення плановою імунізацією по всій країні, щоб захистити кожну дитину“, – заявив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?