- Головна
- Новини вакцинації
- В Одесі стартувала програма з безоплатної вакцинації дітей проти ВПЛ
В Одесі стартувала програма з безоплатної вакцинації дітей проти ВПЛ


Вакцинація проти ВПЛ в дитячій міській поліклініці №6 м.Одеси
Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) – група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років. Найнебезпечнішими є 16 і 18 типи ВПЛ, які викликають до 70% випадків раку шийки матки.
Вірус папіломи людини передається головним чином під час статевого акту, тож більшість людей інфікуються ВПЛ незабаром після того, як починають вести статеве життя (інфікуватись можна як під час вагінального, так і під час анального чи орального сексу через контакт із зараженою шкірою або слизовою оболонкою статевих органів). Але симптоми можуть виникати навіть через багато років після контакту із інфікованою людиною, тому не завжди можна визначити, коли саме сталося інфікування.
Зараження також відбувається при прямому контакті з ураженою шкірою. Також можлива передача ВПЛ від матері до дитини під час пологів.
В залежності від онкогенного потенціалу (здатності призводити до онкологічних захворювань) виділяють штами високого (типи 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) та низького (типи 6, 11, 42, 43, 44) ризику.
На частку двох типів високого онкогенного ризику – 16 і 18 – припадає до 70% раку шийки матки (згідно даних ВООЗ, смертність від цього захворювання в Україні в 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС), 80% раку вульви та піхви, 92% анального раку, 95% раку ротової порожнини, 89% раку ротоглотки, 63% раку статевого члена.
Щеплення проти ВПЛ включені до національних календарів багатьох країн світу і показали відмінні результати в профілактиці онкологічних захворювань, асоційованих з ВПЛ. Найбільш ефективною вакцинація є у віці від 9 до 14 років. В Україні вакцинація проти ВПЛ є рекомендованою, тобто може бути за бажанням пацієнта проведена його власним коштом; також можливі закупівлі вакцин коштом місцевих бюджетів. Наразі в світі використовуються три вакцини проти ВПЛ: Церварикс, Гардасил (зареєсстровані в Україні та доступні в аптечній мережі) та Гардасил 9 (зареєстрована в Україні, але наразі відсутня на українському ринку).
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Джерело фото – фейсбук-сторінка Левона Нікогосяна
Інші новини
Сучасна система зберігання вакцин за умов «холодового ланцюга» та посилення лабораторного потенціалу на рівні регіонів
Вірус папіломи людини. Чому вакцинація в підлітковому віці – найкращий захист
Міфи та правда про туберкульоз
Вебінар “Батьківство без стресу” пройшов на платформі Національного порталу з імунізації
Профілактична вакцинація проти сказу
Зимова Школа Вакцинації-2025 пройшла в Закарпатській області