“Хіба можна запатентувати сонце?” 109 років тому народився розробник першої вакцини проти поліо
28 жовтня відзначаємо день народження розробника першої ефективної вакцини проти поліомієліту, наразі відомої як ІПВ (інактивована поліомієлітна вакцина), – Джонаса Солка. Його винахід в прямому сенсі врятував мільйони життів від смертельно небезпечної хвороби. Вчений не запатентував свій винахід, аби зробити його більш доступним для людей. У відомому інтерв’ю 1955 року на питання кореспондента: “Хто володіє патентом на вакцину?” Солк відповів: “Гадаю, людство. Патенту нема. Хіба можна запатентувати сонце?”
Джонас Солк народився 28 жовтня 1914 року в м. Нью-Йорк, США. Старший син в сім’ї іммігрантів, Джонас став першим членом родини, що отримав вищу освіту.
В 1947 Солк став директором Лабораторії з дослідження вірусів при Інституті медицини Університету Піттсбурга, США. Там він розпочав розробку технологій, що дали змогу винайти вакцину проти найстрашнішого захворювання того часу – паралітичного поліомієліту.
Всупереч поширеній на той час позиції вчених, що скептично ставились до ідеї створення інактивованої вакцини, Солк був переконаний в тому, що “вбитий” поліовірус в складі вакцини може сформувати імунітет до захворювання без ризику інфікування пацієнта. На початковому етапі досліджень Солк ввів вакцину добровольцям, що не хворіли на поліо; серед цих добровольців був він сам, його дружина та діти, а також його асистент. В усіх, хто отримав вакцину, сформувалися антитіла, а несприятливих подій після імунізації не спостерігалося.
У 1954 році розпочалося масове випробування вакцини, в якому взяло участь близько мільйона дітей від 6 до 9 років. 12 квітня 1955 року було оголошено результати: вакцина працює, є ефективною та безпечною. Цей день став в США національним святом: люди раділи та дякували Джонасу Солку за його винахід. “Дзвонили церковні дзвони… люди танцювали на вулицях. Всі вітали появу вакцини з полегшенням”, – розповідає Даррел Солк, син Джонаса Солка.
За 2 роки до того, як вакцини стала доступною для використання, в США фіксувалося більше 45 тисяч випадків захворювання на рік. У 1962 році цей показник знизився до 910 випадків. Джонас Солк так і не запатентував свій винахід. Наразі інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) успішно використовується в усьому світі та ефективно профілактує захворюваність на поліомієліт. Виключенням не є й Україна: в нашій країні наразі використовується змішана схема вакцинації, в рамках якої для перших двох доз використовується вакцина ІПВ, а для наступних доз – оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ). Така схема, по-перше, унеможливлює рідкісні випадки ВАПП (вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту), а, по-друге, забезпечує як індивідуальний захист пацієнтів, так і неможливість передачі його оточуючим.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?