Як роздаткові матеріали допомагають зважитися на вакцинацію – особистий досвід
Лілія Пепеляшко, сімейна лікарка з смт. Лиманське, що на Одещині, отримала роздаткові матеріали з вакцинації для дітей і дорослих в межах проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» і одразу відчула, як діалог з пацієнтами налагоджується. Навіть із тими, хто раніше категорично відмовлявся від щеплень.
– Мені як лікарю дуже допомогли матеріали з промоції імунізації, розроблені ГО “Батьки за вакцинацію”, – розповідає пані Лілія. – Багато хто з наших пацієнтів охоче вакцинується, але є і ті, хто відмовляється. Раніше такі батьки навіть після проведеної
бесіди підписували відмову від щеплень. Цього разу ми пропонували їм взяти додому довідник “Відповіді на складні запитання батьків про вакцинацію” за редакцією голови НТГЕІ Федора Лапія. І через декілька днів вони приходили на вакцинацію!
Також лікарка задоволена казками і розмальовками. Адже найбільше вакцинуються саме діти – їм треба допомогти морально налаштуватися на процедуру, пояснити, як це буде відбуватися, навіщо це потрібно і просто підняти настрій, похвалити за сміливість.
– Коли дітки виходять від нас щасливі, мені здається, що в цей момент батьки легше сприймають інформацію, адже вони бачать, що ми стараємось задля їхнього блага. І дітям цікаво – вони вдома розповідають про віруси, у школі запитують один одного, в
кого є казка про супергероя. Тож батьки потім самі телефонують і просять залишити їм примірник, – розповідає лікарка.
Пані Лілія радіє, що тема вакцинації стає більш популярною серед учнів і вчителів. Учениця місцевої школи Римма Мареєва навіть обрала темою своєї доповіді “Вакцинація в Україні під час війни” після того, як сама отримала щеплення від дифтерії та правця і привела на вакцинацію всю родину – маму, тата і братика.
– Я прийшла до Лілії Михайлівни і напряму запитала: які плюси та мінуси вакцинації, –пригадує Римма. – Вона посадила мене на стілець і вручила дитячу книгу. У ній було дуже багато корисної інформації, тож я знайшла там відповіді на свої запитання, але з’явилися і нові. З ними лікарка вже допомогла розібратися особисто – це занурення в медицину було дійсно цікавим. І вже наступного дня я повернулася зробила щеплення.
Це аргумент на користь того, що саме робота лікаря – його комунікація з пацієнтом, доступні для розуміння роз’яснення і готовність повторювати, що вакцинація важлива, знову і знову – має найбільшу вагу під час прийняття пацієнтами рішення про вакцинацію. Важко сказати, коли саме ці зусилля принесуть плоди, але те, що без них результату не буде взагалі – це факт. Пані Лілія, наприклад, пригадує випадки зі своєї практики, коли пацієнти вже писали відмову від щеплень і раптом зупинялися, озвучували лікарці свої сумніви, шукаючи підтримки, і, нарешті, зважувалися на вакцинацію.
– Такі моменти запам’ятовуються на все життя. Відчувається радість за пацієнтів і за себе – що змогла переконати людину. Це надихає працювати далі, – говорить Лілія Пепеляшко.
На фото: сімейна лікарка Лілія Пепеляшко разом з родиною Мареєвих. Фото надано Лілією Попеляшко.
Спілкувалася Анна Мячина, PR-менеджер проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” від ГС “Коаліція за вакцинацію”
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?