- Головна
- Новини вакцинації
- Вакцинація за кордоном та в Україні: роз’яснення експерта
Вакцинація за кордоном та в Україні: роз’яснення експерта

Багато українських сімей наразі перебувають в тимчасовій еміграції у різних країнах, і до редакції Національного порталу з імунізації надходять численні запитання щодо вакцинації за кордоном. Ми зібрали найтиповіші та звернулись за роз’ясненнями до сімейної лікарки, тренерки з питань комунікації з вакцинації UNICEF Зої Чорної. Читайте, занотовуйте, і якщо залишаться запитання, надсилайте їх нам через розділ “Запитай про вакцинацію в експерта“.
Я перебуваю за кордоном, і мою дитину вакцинують згідно календаря іншої країни. За яким календарем продовжувати вакцинувати дитину, коли ми повернемось в Україну?
Якщо ви знаходитесь в іншій країні, не треба хвилюватись, що календарі можуть трохи відрізнятися одне від одного, ви все одно вакцинуєтесь згідно календаря тієї країни, в якій ви перебуваєте. Якщо ви повернетесь до України, то всі щеплення, які були зроблені за кордоном, будуть внесенні в електронну картку вашої дитини вашим сімейним лікарем/педіатром, з яким у вас підписана декларація в Україні. Щодо подальших щеплень, то алгоритм наступний. Педіатр оцінить наявну вакцинальну карту вашої дитини і скорегує подальший графік вакцинації з урахуванням українського календаря. Головне – аби дитина отримала усі необхідні щеплення, які показано зробити згідно чинного календаря щеплень, який затверджено в Україні, та завершила курс щеплень, який було розпочато в іншій країні.
Якщо перша доза з курсу була зроблена за кордоном, а в Україні для попередження цього захворювання використовують іншу вакцину. Як бути? Чи можна у такому разі продовжувати вакцинацію?
Всі вакцини, які вводяться для профілактики певного захворювання, є взаємозамінними. В цьому питанні важливо те, від якого захворювання ви вакцинувались, скільки доз отримала ваша дитина і чи є ця кількість достатньою для формування базового імунітету. Якщо ні, то вашій дитині буде показано завершити вакцинацію в Україні тими вакцинами, які будуть в наявності.

Зоя Чорна
Якщо мама дитини, перебуваючи за кордоном, не може надати підтверджуючі медичні документи про зроблені щеплення, і лікарі країни перебування рекомендують робити всі щеплення за календарем спочатку, як бути? Погоджуватись чи ні?
По-перше, варто зв’язатись із своїм сімейним лікарем з України та попросити вислати довідку про зроблені щеплення, тоді можна буде продовжити вакцинцію, аби зробити ті щеплення, які в Україні не робляться за календарем. Якщо жодним чином не можна підтвердити дані про вакцинацію, то в будь-якій країні світу така дитина/людина вважається нещепленою, і їй показаний весь курс щеплень згідно календаря тієї країни, в якій вона наразі перебуває.
Чи варто хвилюватись батькам дітей за здоров’я своїх малюків, якщо їм пропонують робити весь курс щеплень заново ?
Зазвичай ті батьки, які хвилюються за здоров’я своїх дітей, мають дані про щеплення своєї дитини. Але в будь-якому випадку не варто хвилюватись, бо навіть повторний повний курс вакцинації сприятиме посиленню імунітету дитини і ніяк не зашкодить її здоров’ю.
Тож не важливо, в якій країні ви наразі перебуваєте, головне – це отримати весь курс щеплень згідно календаря, що гарантуватиме безпеку вашій дитині у повсякденному житті.
Вакцинуйтесь та будьте здорові!
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації.
Зоя Чорна вакцинує свою доньку Варю згідно календаря. Фото надані Зоєю Чорною з особистого архіву на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова