Вакцинація дорослих від поліомієліту. Роз’яснення експерта
У вересні 2023 року Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило про завершення спалаху поліомієліту в Україні, який було виявлено у жовтні 2021 року. Нагадаємо, 30 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило план дій у відповідь на спалах поліомієліту, який включав, серед інших ініціатив, кампанію прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, що не отримали необхідні дози в ході планової імунізації. Кампанія почалася в середині лютого 2022 року, але на її масштаб та темпи суттєво вплинула повномасштабна війна в Україні, тому її було завершено через півтора роки. В період спалаху до сімейних лікарів часто зверталися дорослі із запитаннями: чи можу я захворіти, як я можу захистити себе, чи вакцинують дорослих від поліомієліту тощо. Ми вирішили звернутися до постійного коментатора нашої новинної рубрики Руслана Савчука, головного державного санітарного лікаря Івано-Франківської області, генерального директора ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України», та отримати відповіді на питання щодо вакцинації дорослих від поліомієліту.
Чи хворіють на поліомієліт дорослі і якщо так, то як можна себе захистити?
Дорослі також можуть хворіти на поліомієліт, проте у групі ризику перебувають діти до 15 років (особливо до 5 років) через те, що діти є більш сприйнятливими до цієї хвороби. Дорослі за потреби також можуть вакцинуватись від поліомієліту: в першу чергу вакцинація показана тим, хто виїжджає за кордон. До групи людей з високим ризиком захворюваності також належать:
- Люди, що подорожують до країн, де фіксуються спалахи поліомієліту (Нігерія, Афганістан, Пакистан).
- Люди, які є співробітниками наукових лабораторій, в яких проводяться роботи з вірусом поліомієліту.
- Персонал медичних установ, що контактує з пацієнтами, у яких підозрюється або діагностовано поліомієліт.
Для дорослих, які входять в групу ризику та не отримали щеплення в дитинстві, графік щеплення буде наступним: перша доза – якнайшвидше; друга доза вводиться після 1 чи 2 місяців після першої; третя доза через 6-12 місяців після другої. Якщо дорослий пацієнт отримував у дитинстві 1-2 дози вакцини, для нього графік вакцинації передбачає введення однієї або двох доз відповідно. Дорослим, які мали три щеплення, у дорослому віці достатньо отримати лише одне щеплення.
Якою вакциною проводиться щеплення від поліомієліту у дорослому віці?
Щеплення дорослим проводиться інактивованою поліомієлітною вакциною ІПВ.
Яку реакцію очікувати на щеплення від поліо в дорослому віці? Чи вона буде чимось відрізнятися від реакції у дитячому віці?
Дорослих вакцинують тільки ІПВ. Реакція на щеплення у будь-якому віці однакова, все залежить від індивідуальної відповіді організму на щеплення. Можливі реакції після щеплення проти поліомієліту, які не є приводом звернення до лікаря, наступні: невелика набряклість у місці введення ін’єкції, нетривале підвищення температури не більше 38,0 С0 не більше 1-2 дні, почервоніння у місці уколу не більше 8 см, нудота та одноразова блювота, підвищена збудливість і нервозність.
Тож якщо ви є дорослою людиною, не отримали щеплення у дитячому віці від поліомієліту та входите до групи ризику інфікування, я рекомендую вакцинуватись та захистити себе від цього страшного захворювання, – підсумовує Руслан Савчук.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Разом ми здатні змінити суспільні уявлення про вакцинацію. Історія активістки “Коаліції за вакцинацію”
Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій
Заява ГС “Коаліція за вакцинацію” про неприпустимість сприяння протиправним діям, які створюють загрозу здоров’ю та життю учасників освітнього процесу
10-річний хлопчик на Львівщині потрапив в реанімацію з правцем
Допуск до навчання дітей без профілактичних щеплень. Роз’яснює юрист
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні