Важливість вакцинації від грипу для людей з хронічними захворюваннями – оновлені рекомендації CDC
Згідно даних Центрів контролю та профілактики хвороб США (CDC), існує прямий взаємозв’язок між тяжким перебігом грипу у людей із хронічними захворюваннями, з одного боку, та легшим перебігом грипу у тих пацієнтів з супутніми захворюваннями, які натомість системно отримують щеплення від грипу. Пропонуємо більш детально ознайомитися з оновленими рекомендаціями Консультативного комітету з імунізації США (ACIP) для населення щодо сезону грипу 2023-2024 рр., передусім для людей з хронічними захворюваннями.
Протягом останніх епідсезонів 9 із 10 осіб, госпіталізованих із грипом, мали хронічне захворювання. Частіше за інших зустрічалися пацієнти з астмою, серцево-судинними захворюваннями та діабетом. Поряд з цим, більшість із них, передусім ті, які мали тяжкий перебіг хвороби, не отримали профілактичного щеплення проти грипу.
Отже, можна зробити декілька висновків з цих даних:
- Дорослі з певними хронічними захворюваннями наражаються на більш високий ризик розвитку серйозних ускладнень грипу;
- Вакцина проти грипу знижує ризик захворіти на грип;
- Вакцина проти грипу знижує ризик погіршення стану при хронічних захворюваннях через грип;
- Вакцина проти грипу запобігає госпіталізації осіб, які страждають на певні хронічні захворювання.
Ось чому щорічна вакцинація проти грипу особливо важлива для людей із хронічними захворюваннями. Саме вони піддаються більш високому ризику розвитку потенційно серйозних ускладнень грипу, які можуть призвести до госпіталізації або навіть смерті.
Факти, які потрібно знати про грип та вплив грипу на людей із хронічними захворюваннями:
Астма
Люди, які страждають на астму, наражаються на більш високий ризик розвитку серйозних ускладнень грипу, навіть якщо їх астма протікає у легкій формі або ж її симптоми добре контролюються ліками. У людей, які страждають на астму, можуть розвинутися набряки та підвищена чутливість дихальних шляхів, а грип може викликати подальше запалення дихальних шляхів та легень.
Хвороби серця та інсульт
Серед дорослих, госпіталізованих з грипом протягом останніх сезонів грипу, хвороби серця були одними з найпоширеніших супутніх хронічних (довготривалих) захворювань: близько половини дорослих, госпіталізованих з грипом, страждають на серцево-судинні захворювання. Дослідження показали, що захворювання на грип пов’язане зі збільшенням кількості серцевих нападів та інсультів.
Хронічна хвороба нирок
Хронічна хвороба нирок послаблює імунну відповідь, що може ускладнити боротьбу імунної системи з інфекціями. Люди з цим захворюванням на будь-якій стадії, особи, що перенесли трансплантацію нирки, та пацієнти на діалізі піддаються більш високому ризику тяжкого захворювання на грип.
Діабет
Протягом останнього епідсезону грипу близько 30% дорослих, госпіталізованих з грипом, про яких повідомили в CDC, страждали на діабет. Гострі захворювання, такі як грип, можуть ускладнювати контроль рівня цукру в крові. Грип може підвищити рівень цукру в крові, але іноді людям не хочеться їсти, коли вони хворі, а зниження апетиту може призвести до зниження рівня цукру в крові.
Інші стани здоров’я, які підвищують ризик ускладнень грипу
- Неврологічні захворювання та порушення нервово-психічного розвитку;
- Захворювання крові (наприклад, серповидноклітинна анемія);
- Хронічні захворювання легень (наприклад, хронічна обструктивна хвороба легень [ХОЗЛ] та муковісцидоз);
- Захворювання печінки;
- Метаболічні порушення (наприклад, спадкові порушення обміну речовин та мітохондріальні порушення);
- Ожиріння з індексом маси тіла [ІМТ] 40 або вище;
- Ослаблена імунна система через хворобу (наприклад, через з ВІЛ, СНІД або деякі види раку, наприклад, лейкемію) або вживання певних ліків (наприклад, хіміотерапію чи променеву терапію для лікування раку, або хронічний прийом кортикостероїдів);
- Порушення м’язової функції, функції легень або проблеми з кашлем, ковтанням чи виведенням рідини з дихальних шляхів.
Отже, згідно оновлених рекомендацій CDC, людям із хронічними захворюваннями важливо першочергово отримати захист від грипу. Грип може погіршити перебіг хронічної хвороби, що, в свою чергу, призведе до смерті. Натомість вакцинація знизить ризик зараження грипом, попередить розвиток ускладнень хронічних захворювань у випадку інфікування та суттєво зменшить ризик можливої госпіталізації.
Яку вакцину обрати, де її придбати та скільки це коштуватиме, читайте в інтерв’ю експертки з імунізації Людмили Самойленко.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації.
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза