- Головна
- Новини вакцинації
- 55 випадків кору зафіксували в Україні в 2023 році – МОЗ
55 випадків кору зафіксували в Україні в 2023 році – МОЗ

В Україні упродовж 11 місяців 2023 року зареєстрували 55 випадків кору (з них 31 – у дітей віком до 17 років), повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України.
Захворювання виявляли в 13 областях України та столиці. Найбільше випадків:
- на Тернопільщині — 12,
- м. Києві — 10
- у Львівській області – 7.
Серед дітей, які захворіли на кір у 2023 році, 12 % не мали жодного щеплення, 30 % — лише одне, у 20 % випадків інформації про вакцинацію не було.
В Україні було зафіксовано 5 точкових спалахів кору протягом 2023 року, які вдалося локалізувати і які не переросли в масові захворювання.
Влітку була організована загальнонаціональна кампанія з «наздоганяючої вакцинації». За 3 місяці пропущені планові щеплення надолужили 153 тисячі дітей.
Зараз вакцина проти кору є у кожній області. Вона є безоплатною. Щоби вакцинуватися за Національним календарем профілактичних щеплень чи надолужити пропущені щеплення, зверніться до педіатра або сімейного лікаря!
За Національним календарем кожна дитина має отримати дві дози вакцини проти кору: в 12 місяців та в 6 років. Вакцина є трикомпонентною: вона дозволяє сформувати специфічний імунітет проти кору, паротиту та краснухи. Ліків проти кору не існує, тому вакцинація — єдиний засіб захисту проти хвороби. Якщо дитина проконтактувала з хворим на кір, то рекомендовано проведення екстренної вакцинації протягом 72 годин з моменту контакту навіть якщо другу дозу вакцини дитина отримає раніше, ніж у віці 6 років. Ця доза зараховується як друга згідно Календаря і не потребує повторення у віці 6 років.
Що таке кір?
Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Як можна заразитись кором?
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом: захворіла особа виділяє вірус у повітря з крапельками слини при розмові, обіймах, поцілунках, чханні, кашлі. Близько двох годин вірус ще буде циркулювати в приміщенні та залишатись на поверхнях, на які інфікована людина чхала чи кашляла. Ризик заразитись у осіб, що не мають імунітету проти кору, складає близько 90 відсотків.
Через який час після зараження кором з’являться перші симптоми?
Симптоми захворювання проявляються за 7-14 днів після контакту з вірусом. Важливо: хворий заразний за 2-3 дні до появи перших симптомів захворювання, весь період катаральних проявів та перші 4 дні з початку висипів. Тож якщо ви дізналися, що мали контакт з хворим на кір, не маючи імунітету проти захворювання, отримайте екстрене щеплення проти кору та уникайте контактів з іншими людьми, особливо з особами з груп медичного ризику – людьми понад 60 років, пацієнтами з супутніми захворюваннями, вагітними, немовлятами.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова