Історія успіху: як в Чернівецькій області відновили просвітницьку роботу з питань вакцинації
Кіцманський Центр первинної медико-санітарної допомоги обслуговує одразу дві громади Чернівецької області — Кіцманську та Брусницьку. Громади доволі великі, і в кожному селі є заклад освіти, чиї працівники — це основна аудиторія зустрічей в межах проєкту USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я“.
Генеральна директорка Центру Євгенія Косташик зазначає, що колектив закладу завжди займався інформаційно-просвітницькою роботою з питань здорового способу життя та вакцинації серед населення. Медики брали участь у батьківських зборах, виступали перед старшокласниками. Але пандемія COVID-19, а потім і повномасштабна війна цю роботу призупинили — через заборону масових заходів та надмірну завантаженість медиків. І от проєкт знову дав можливість говорити з людьми на важливі теми. І не просто говорити, а презентували сучасні можливості та досягнення імунопрофілактики за підтримки обласних експертів. Причому робити це регулярно.
— Для мене дуже важливо — донести людям правду про вакцинацію, щоб вони змогли захистити себе та своїх близьких принаймні від вакцинокерованих інфекцій. Тому надзвичайно цінно те, що ми можемо приїхати в кожне село, поспілкуватися з місцевим населенням, роздати інформаційні матеріали, познайомити людей з Національним порталом з імунізації, — говорить лікарка.
За словами регіональної координаторки проєкту від ГС “Коаліція за вакцинацію” Олесі Олійник, зацікавленість громад у зустрічах дуже велика:
— По-перше, обрані громади самі висловили бажання долучитися до проєкту і готові були працювати. По-друге, маємо тут надійних партнерів — місцевих лікарів, які активно включені в інформаційну роботу і вже використовують надані їм в межах проєкту ресурси та матеріали. І, по-третє, спостерігаємо тут приклад відданих своїй справі керівників у сфері освіти та соцзахисту. Вони самі ініціюють зустрічі, діляться інформацією з колегами з інших закладів і так, завдяки сарафанному радіо, ми отримуємо додаткові запрошення провести інформаційно-просвітницькі заходи.
Завдяки чудовій взаємодії з партнерами на місцях команді проєкту вдалося за місяць провести у фокусних громадах сім зустрічей. Причому три з них — у Кіцманській, де в селі Іванківці експерти виступили поза планом — на запрошення освітян. Кожна з таких зустрічей має принаймні два позитивних наслідки. По-перше, важливі знання про вакцинацію отримують люди, які самі несуть знання в громаді.
— Ми маємо три категорії пацієнтів: перші — обізнані в питаннях здоров’я, їх не треба вмовляти вакцинуватися. Другі — категоричні відмовники. Тут можемо покластися лише на колективний імунітет. І треті — це люди що вагаються, їм потрібен час, щоб ухвалити рішення, і потрібні треті особи, які їм допоможуть у цьому. Цінність проєкту полягає в тому, що він створює цих третіх осіб, надаючи педагогам актуальну та достовірну інформацію про вакцини, щеплення та інфекції, — говорить Євгенія Косташик.
І другий позитивний наслідок — це подолання сумнівів щодо необхідності щеплень у самих учасників зустрічей. Команда проєкту відзначає, що в кожній аудиторії на завершення лекції знаходяться люди, що заявляють про намір доотримати щеплення, яких не вистачає. І днями одна з таких освітянок — пацієнтка пані Євгенії — завітала до неї на вакцинацію проти правця та дифтерії саме після зустрічі в громаді.
Про успіх проєкту в регіоні говорить і те, що заклади освіти, де вже відбулись інформаційно-просвітницькі заходи, планують залучати експертів з вакцинопрофілактики на зустрічі з батьками майбутніх першокласників, а також на зустрічі з учнями — щоб виховувати культуру свідомого ставлення до здоров’я та безпеки всієї родини. В Хотинській громаді команда була також запрошена до Університету третього віку, студенти якого — активні пенсіонери —виявились надзвичайно вдячною та допитливою аудиторією. А в Сокирянській — до місцевого училища. Тут керівництво закладу висловило повну підтримку промоції вакцинації, адже щеплені викладачі та студенти — це запорука безперервного та безпечного для всіх освітнього процесу.
Підготувала Анна Мячина, PR-менеджерка проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” від ГС “Коаліція за вакцинацію”
Проєкт “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” фінансується американським народом через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується організацією Пакт у партнерстві зі Швейцарським інститутом тропічної медицини та громадського здоров’я (Swiss TPH), Оверсіз Стратіджик Консалтінг (OSC), Європейський інститут політики громадського здоров’я – ЄІПГЗ та за участю Шкіл громадського здоров’я Університету Темпл, Університету Дрексель та Федерації охорони здоров’я Філадельфії (Temple/Drexel/HFP), а також громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я України.
Інші новини
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ