Як вакцинувати дітей з ДЦП? Роз’яснюють експерти
“Ця когорта дітей має такий самий ризик заразитися інфекційними захворювання, як і інші діти, що не мають такого діагнозу. Протипоказів до вакцинації за основним діагнозом в них немає”, – роз’яснює Людмила Самойленко, завідувачка відділом імунопрофілактики ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», лікар-імунолог.
Для дітей з ДЦП (дитячим церебральним паралічем) вакцинація безпечна та ефективна, як і для всіх інших дітей, більше того, – такі діти мають бути щеплені як календарними, так і додатковими вакцинами, адже належать до групи медичного ризику і можуть переносити вакцинокеровані хвороби тяжче за здорових дітей.
Важливо зазначити, що якщо ці діти мають додаткові захворювання – як-от судомний синдром чи епілепсія, то це не означає, що їх не потрібно вакцинувати. Всі протипокази до проведення профілактичних щеплень в Україні регламентовано наказом МОЗ №2070, за основу якого взято сучасні світові стандарти. Згідно національних та світових рекомендацій особи з епілепсією можуть і мають бути вакциновані згідно Календаря та додатково, адже належать до групи медичного ризику. “Нема даних про те що особи з епілепсією мають вищий ризик побічних ефектів після вакцинації”, – зауважують на офіційному сайті профільної міжнародної організації Epilepsy Foundation. Також нема даних і щодо погіршення стану після проведеної вакцинації в пацієнтів з епілепсією. Важливо подолати шкідливий стереотип щодо неможливості щеплення таких пацієнтів, адже календарна та додаткова вакцинація значно покращує якість їхнього життя.
“Діти з неврологічними чи психо-моторними порушеннями є особливо беззахисні й потребують ретельної вакцинації обов’язковими та рекомендованими вакцинами”, – зазначає голова Національної технічної групи експертів з імунізації Федір Лапій. Важливо розуміти, що неврологічні розлади можуть дебютувати в різному віці різними замаскованими проявами. Якщо перші симптоми ДЦП можна побачити ще до вакцинації за віком, то частина хвороб із судомами чи нервово-мязовими порушеннями може проявитися під час вакцинації та збігатися з нею в часі. Такі захворювання як розлади аутичного спектру чи розсіяний склероз зазвичай дебютують у більш пізньому віці. Тож батьки знаходять хибний причинно-наслідковий зв’язок і припиняють вакцинувати дитину, яка залишається абсолютно беззахисною перед інфекцією.
Насправді дітям із неврологічною патологією вкрай важливо вчасно отримати вакцинацію згідно з Календарем, а також проти пневмококової інфекції та грипу.
За кордоном у країнах із високим рівнем достатку додаткова вакцинація забезпечується таким дітям безкоштовно.
Більше про про вакцинацію дітей із групи медичного ризику дізнавайтесь на Національному Порталі з імунізації у тематичному розділі.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту В зафіксовано на Львівщині
Стартувала доставка вакцин проти COVID-19 та грипу в регіони
МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень
Статистика охоплень щепленнями в Україні: станом на 1.12.2024
Про вакцинацію дітей під час війни: розмова з сімейною лікаркою