Як досягнути високого охоплення щепленнями школярів в громаді? Історія успіху
В Чуднівській громаді Житомирської області станом на на початок навчального 2023 року всі школярі пішли до школи повністю вакцинованими згідно Календаря. Серед цих діток і ВПО, деякі з яких до того не мали навіть первинного курсу щеплень. Зокрема, другу дозу вакцини проти кору, паротиту та краснухи в 6 років отримало 100% дітей, ревакцинацію проти дифтерії, правця та поліомієліту в 6 років – 96,9 % дітей. Та й в цілому показники громади з охоплення дітей щепленнями зразкові: зокрема, ревакциновано проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту у 18 місяців – 100%, вакциновано проти кору, паротиту та краснухи в 1 рік – 100 %, ревакциновано проти дифтерії та правця в 16 років – 92,8 %. Як вдалося досягнути такого результату та вибудувати ефективну комунікацію з батьками, керівниками закладів освіти та громадськістю, а також сприяти допуску до закладів освіти лише вакцинованих згідно Календаря дітей, редакції Національного порталу з імунізації розповів директор Чуднівського Центру первинної медико-санітарної допомоги, педіатр, інфекціоніст Анатолій Скриваник.
Як побудовано комунікацію стосовно щеплень з батьками та медичними працівниками в медзакладі?
Щеплення дітей є пріоритетним в ЦПМСД. Позитивні результати – це наслідок роботи медичної команди (лікар та медична сестра) персонально з кожним із батьків дитини, де мають місце сумніви у доцільності щеплення, – розповідає пан Скриваник. – Керівництво Центру щомісячно, а то і частіше, заслуховує питання щепленості як дитячого, так і дорослого населення на нарадах лікарів, медсестер, фельдшерів в розрізі кожної медичної команди (зазначу, що показники з охоплення щепленнями дорослого населення також одні з найкращих в області: проти дифтерії та правця ревакциновано 75,7%). За кожну нещеплену дитину лікар інформує координатора з питань педіатрії та директора ЦПМСД.
Як побудовано комунікацію ЦПМСД з працівниками освіти?
Налагоджена комунікація з керівником відділу освіти. Крім цього, листом інформовано про відповідальність керівників дошкільних та шкільних закладів за виникнення будь якого випадку інфекційного захворювання, розповсюдженим нещепленою дитиною. Зрозуміло, що це стосується вакцинокерованих інфекцій.Завідувач відділу освіти сам проводив нараду з директорами шкіл. Певну роль грає авторитет медичного працівника, наполегливість в роз‘ясненнях доцільності вакцинації. Вважаємо, що треба меньше просити отримати щеплення, а краще розповісти про можливі наслідки і при цьому відсутність серйозних побічних дій від вакцини, – резюмує Анатолій Скриваник. – Все це висвітлюємо на сайті медзакладу, а також на сторінках в фейсбуці та інстаграм.
Чи стикалося керівництво медзакладу зі спротивом противників щеплень у відповідь на таку принципову позицію ЦПМСД щодо недопуску нещеплених дітей до очної форми навчання? Чи вдалося вирішити цю проблему?
На звернення окремих громадських організацій адміністрацією ЦПМСД ще в 2021 році було надано вичерпне роз’яснення, і питання було закрите, – роз’яснює директор Чуднівського ЦПМСД.
Основні тези листа Чуднівського ЦПМСД, наданого у відповідь на звернення громадських організацій, без розкриття персональних даних отримувачів, ми наводимо нижче. Лист надано директором ЦПМСД на запит редакції
Згідно Статуту, КНП “Чуднівський ЦПМСД” є закладом охорони здоров’я – комунальним унітарним некомерційним підприємством – що надає медичну допомогу будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України. Отже, питання, пов’язані з порядком вступу до закладів освіти Підприємство не вирішує, для цього є заклади освіти та вищі інстанції.
Щодо питання видачі форми первинної облікової документації №086-1/0 “Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду” звертаємо Вашу увагу на норму Закону, а саме:
Ст.15 Закону України про захист населення від інфекційних хвороб, прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.
Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.
Календар профілактичних щеплень затверджений Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 № 595. Крім того, наказом МОЗ від 16.09.2011 №595 (наразі це наказ 2070 від 11.10.2019 – ред.) затверджено Перелік
медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень.
Таке ж питання розглядалось в Міністерстві охорони здоров’я України. Згідно з листом МОЗ України № 26-04/39538/2-19 від 28.08.2019, Міністерство, посилаючись на статтю 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, закликає припинити практику видачі форми первинної облікової документації №086/1-0 батькам дітей, які не не отримали профілактичні щеплення згідно календаря щеплень. МОЗ України пропонує врахувати в роботі постанову Верховного Суду від 17 квітня 2019 року №682/1692/17; №61-8263св18.
З вищевказаного випливає, що однією з основних умов надання довідки є саме наявність профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень. Тому отримуємо висновок: діти, які не отримали профілактичних щеплень не через медичні протипоказання, не мають права відвідувати дитячі колективи.
Зробивши щеплення, громадянин захищає не лише себе, але й осіб, що не можуть бути вакцинованими через медичні протипоказання.
Така відмова не порушує право на освіту. Законом України “Про освіту” передбачено, що ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального й майнового стану, наявні судимості, а також інших обставин та ознак.
Однак законодавець надає змогу обирати й форму освіти, у тому числі дистанційну або сімейну (домашню), як зазначено у статті 9 Закону України “Про освіту”.
До речі, не можна забувати, відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки.
Також якщо розглянути ситуацію з іншого боку, то всі інші здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання.
Інформуємо, щоб не було непорозумінь щодо поняття “дитячий заклад”. Верховний Суд України в Постанові від 10 березня 2021 року №331Ї5291/19; №61-1735ск20 надав роз’яснення: відповідно до системного аналізу норми ст.15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” поняття “дитячий заклад” є узагальнюючим і включає в себе виховний, навчальний та оздоровчий заклади.
З питання щеплень законодавець закріпив своє ставлення до безпеки та охорони здоров’я, що прямо вказано в чинному на даний момент законодавстві України, про що свідчать наступні норми закону:
Згідно зі ст.10 Основ законодавства України про охорону здоров’я громадяни України зобов’язані, зокрема, піклуватись про своє здоров’я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян, у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди та робити щеплення.
Згідно зі ст.12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими і включаються до календаря щеплень.Профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності у неї відповідних медичних протипоказань. Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення. Особам, які не досягли п’ятнадцятирічного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об’єктивно інформованих батьків або інших законних представників. Особам віком від п’ятнадцяти до вісімнадцяти років чи визнаним судом обмежено дієздатними профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації та за згодою об’єктивно інформованих батьків або інших законних представників цих осіб. Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження – засвідчити це актом у присутності свідків.
Підприємство не порушує закріплені законодавством права пацієнтів та ніяк не може заперечувати, щоб дитина навчалась в закладі освіти, якщо на то є законні підстави для вступу, які буде розглядати відповідно керівник закладу освіти.
Підприємство підтримує думку Верховного суду України в частині порівняння та пріоритетності норм Конституції України, тим паче в такий непростий час в неблагополучній епідемічній ситуації в країні. В Постанові Верховного Суду України від 10 березня 2021 року №331/5291/19; №61-17335ск20 зазначено:
Відповідно до статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов’язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Зважаючи на це, не освіта, а саме життя, здоров’я і безпека людини визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні.
Отже, вирішуючи питання про співвідношення норм статей 3 та 53 Конституції України, не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки життя, здоров’я і безпеки людини над правом на освіту.
Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави в питанні забезпечення безпеки життя і здоров’я громадян.
Підбиваючи підсумок, Підприємство, враховуючи рекомендаційні документи та в силу припису ст. 15 вимог Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» не вправі надававати форми первинної облікової документацій №086-1/0 «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду», якщо не проведені профілактичні щеплення згідно календаря щеплень та за відсутності у дитини протипоказань до щеплення.
Якщо Ви вважаєте, що право дитини щодо доступу до дитячого закладу через відмову у проведенні вакцинації порушено, то, звісно, маєте право на звернення до суду з позовною заявою, проте судова практика з цього питання доволі однозначна. Прикладом може слугувати рішення Верховного Суду від від 17 квітня 2019 року у справі № 682/1692/17 про законність недопуску до дитячих закладів без обов’язкових щеплень. Так, Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що вимога про обов’язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими.
Ще у 2016 році жінка, невакциновану дитину якої не прийняли в дитячий садок, звернулась до суду, вбачаючи в цьому порушення права на освіту сина. Вона відмовились від вакцинації сина через «недовіру до вакцин». Славутський міський районний суд Хмельницької області задовольнив її позов, але дитячий садок оскаржив таке рішення.
Водночас, Верховний Суд у постанові від 20 березня 2018 року у справі № 337/3087/17 висловив аналогічну правову позицію і вказав, зокрема, що завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей.
Висновок Верховного Суду повністю узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини. Право особи на відмову від лікування (вакцинації тощо) закінчується там, де починаються інтереси держави у захисті життя та здоров’я всього населення.
Схожим є рішення Верховного Суду від 10 березня 2021 року у справі №331/5291/19.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду залишив без змін судові рішення районного та апеляційного судів, якими відмовлено в задоволенні позову про визнання недійсним та скасування наказу директора ліцею про відсторонення від занять учениці, не щепленої за віком.
У справі, яка переглядалась, індивідуальне право (інтерес) відмовитися від щеплення матір’ю дитини при збереженні обсягу прав дитини на здобуття освіти, у тому числі в шкільних закладах освіти, протиставляється загальному праву (інтересу) суспільства, інших батьків та їх дітей, які провели у встановленому державою порядку щеплення, зокрема перед направленням дітей до навчального закладу для здобуття освіти. Унаслідок встановлення такого балансу досягається мета за благо у формі права на безпеку та охорону здоров’я, що гарантовано статтями 3, 27 та 49 Конституції України. Держава, установивши заборону відвідувати навчальний заклад дитиною, яка не має профілактичних щеплень, реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу, у тому числі й самої нещепленої дитини. Водночас право дитини на здобуття освіти не порушене, оскільки для дітей, які не можуть відвідувати заклад освіти за відсутності щеплень, установлені альтернативні способи отримання освіти та продовження навчання, зокрема в навчальному закладі. Доводи про те, що оспорюваними наказами відповідача порушено конституційне право дитини на освіту, є безпідставними з огляду на таке. Вирішуючи питання про співвідношення норм статей 3 та 53 Конституції України, не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки здоров’я і безпеки людини над правом на освіту.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Джерело фото – Фейсбук-сторінка Чуднівського ЦПМСД
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік