Менінгокова та пневмококова інфекції: наскільки небезпечні та чи треба вакцинуватись? Роз’яснення експерта
Менінгокок та пневмокок дуже часто залишаються поза увагою більшості лікарів, коли вони проводять роз’яснювальні заходи щодо вакцинокерованих інфекцій серед громадськості. Можливо, це обумовлено тим, що в Україні вакцинація проти них не входить до календаря щеплень, а, можливо, тим, що більшість пацієнтів вважають, нібито ці хвороби не є «страшними» і не вартують їхньої уваги.
Проте насправді ці інфекції є дуже небезпечними, особливо для дітей. Тому ми вирішили звернутися за роз’ясненнями до Наталі Малакуті, лікарки-інтерна спеціальності «Педіатрія» КНП «Дитяча міська поліклініка №6» ОМР, та отримати відповіді на ключові питання щодо цих інфекцій та можливості захисту від них.
Менінгокок та пневмокок: де ми можемо його зустріти у навколишньому середовищі?
Вдягни шапку, бо буде менінгіт! Таке ми усі часто чули від матусь і бабусь та не цікавились, як вдягнута шапка може захистити нас від однієї з найстрашніших хвороб. Але насправді частіше за все винуватець цього небезпечного ураження нервової системи – бактерія Neisseria meningitidis. Також менінгокок може спричинити інше грізне ускладнення – менінгококовий сепсис, перебіг якого може бути блискавичним. Хоча ці захворювання не належать до поширених, вони є надзвичайно небезпечними й можуть призвести до інвалідизації та смерті, – розказує Наталі Малакуті.
Трішки історії… Менінгококова хвороба була вперше описана в 1805 після епідемії менінгіту в Женеві. Лише у 1882 році патоген, відповідальний за це захворювання, був уперше виділений із спинномозкової рідини інфікованого пацієнта. Той факт, що організм може переноситися в носоглотці здорових людей, був уперше визнаний у 1890 році. У 1909 році були виявлені імунологічно різні серотипи менінгококу (A, B, C, X, Y, Z, W135 и L).
Менінгококова інфекція передається виключно від людини до людини. Заразитися можна від хворого або від бактеріоносія. Шлях передачі — повітряно-крапельний, а вхідними воротами інфекції є слизова оболонка рото- і носоглотки.
Пневмококовою інфекцією прийнято називати групу інфекційних захворювань людини, що викликаються пневмококком (Streptococcus pneumoniae). Пневмококова інфекція спричиняє захворювання вух (отит), легень (пневмонія), крові (бактеріємія, сепсис) та мозку (менінгіт). S. pneumoniae є виключно людським патогеном. Основний механізм зараження – аерогенний, шлях передачі – повітряно-крапельний. Інкубаційний період від 1 до 3-х днів. Вхідними воротами для пневмококової інфекції є слизові оболонки ротоглотки та дихальних шляхів, де пневмококи можуть довго перебувати, не викликаючи захворювання.
Несприятливими чинниками, які підвищують ризик захворювання, є переохолодження, зниження місцевого імунітету в результаті частих респіраторних інфекцій, стресові ситуації та перевтома.
Чи рівноцінний захист від вакцинації та від природного імунітету (тобто внаслідок хвороби)?
Наскільки нам вже відомо, існує багато штамів пневмококу та серогруп менінгококу. Тож навіть якщо дитина мала інвазію цими збудниками, то після хвороби формується імунітет тільки проти того підтипу пневмококу або менінгококу, яким перехворіла людина, тому можливе зараження іншими підтипами.
Так, природний імунітет є стійким, але тільки від того підтипу, яким перехворіла дитина, а достовірних опублікованих даних про тривалість такого постінфекційного імунітету немає. Після вакцинації ж згідно наявних даних імунітет зберігається щонайменше протягом 5-10 років.
Які наразі в Україні доступні вакцини від цих інфекцій?
В Україні зареєстровано 2 вакцини від пневмококової інфекції – Синфлорикс та Превенар 13. Обидві можна використовувати з віку 6 тижнів. Синфлорикс використовується для дітей до 5 років, Превенар 13 – для всіх вікових категорій. Також в Україні зареєстровано 3 вакцини від менінгококової інфекції: Німенрикс та Менактра від менінгококу серогруп A, C, W, Y та Бексеро від менінгококу серогрупи В.
Чи однакова вакцина для дітей та дорослих та алгоритм щеплення від цих інфекцій?
Алгоритм щеплення для дітей та дорослих різниться: так, наприклад, не всі вакцини можна робити дорослим. Схема вакцинації залежить від вакцини, а також від віку, коли її починають вводити.
Менактра – вакцина, яка попереджає менінгококову інфекцію серогруп A, C, Y, W-135. Алгоритм вакцинації наступний:
- Для дітей від 9 до 23 місяців – 2 дози з інтервалом не менше 3 місяців.
- Особам у віці від 2 до 55 років – одноразово.
Німенрикс – вакцина, яка попереджає менінгококову інфекцію серогрупи A, C, Y, W-135). Алгоритм вакцинації наступний:
- Діти у віці 6 тижнів – 6 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу;
- Діти у віці 6-12 місяців: одна первинна доза + бустерна доза у віці 12 місяців з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинної дози
- Діти у віці від 12 місяців і дорослі: одна доза.
Бексеро. Менінгококова інфекція (серогрупа В). Алгоритм вакцинації наступний:
- Діти у віці 2-5 місяців: первинний курс з 3 доз з мінімальним інтервалом 1 місяць + бустерна доза у віці 12-15 міс (з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) АБО первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза у віці 12-15 міс (з інтервалом від 6 місяців від первинного курсу) Примітка: після досягнення віку 24 місяці бустерна доза не вводиться.
- Діти у віці 6-11 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза на другому році життя з мінімальним інтервалом 2 місяці від первинного курсу.
- Діти у віці 12-23 місяців: первинний курс з 2 доз з мінімальним інтервалом 2 місяці + бустерна доза з інтервалом 12-23 місяці від первинного курсу. Діти від 2 років та дорослі (до 50 років): 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць.
- Діти у віці від 2 років та дорослі (до 50 років): 2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць.
Синфлорикс – вакцина, яка захищає від пневмококової інфекції (від 10 штамів + нетипованої гемофільнлї палички). Алгоритм вакцинації наступний:
- Немовлята у віці віком від 6 тижнів до 6 місяців: 4 дози (3 дози з інтервалом не менше 1 місяця + 4-а, бустерна, доза не раніше, ніж через 6 місяців після 3-ої дози, бажано у віці між 12 та 15 місяцями) АБО 3 дози ( у цьому випадку 1-у дозу вводять, починаючи з 2-місячного віку, 2-у дозу – через 2 місяці а 3-тя, бустерна, доза рекомендується не раніше ніж через 6 місяців після 2-ї).
- Немовлята віком 7 – 11 місяців: три дози (2 дози з інтервалом не менше 1 місяця між дозами; третя доза рекомендується на другому році життя з інтервалом не менше ніж 2 місяці від попередньої дози).
- Діти віком 12 місяців – 5 років: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців.
Превенар 13 – вакцина, яка захищає від пневмококової інфекції (13 штамів). Алгоритм вакцинації наступний:
- Немовлята віком від 6 тижнів до 6 місяців: чотири дози (інтервал між першими трьома дозами становить не менше 1 місяця; четверту дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців) або три дози ( в цьому випадку першу дозу можна вводити, починаючи з 2-місячного віку, другу – через 2 місяці. Третю дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців).
- Немовлята віком 7-11 місяців: три дози з інтервалом між введеннями не менше 1 місяця (третю дозу рекомендується вводити на другому році життя).
- Діти віком 12-23 місяці: дві дози з інтервалом не менше 2 місяців.
- Діти віком від 2 років та дорослі: одна доза.
Чи є групи для яких вакцинація від пневмококу чи менінгококу є пріоритетною?
Вакцинація від пневмококу та менінгококу входить до обов’язкових у більшості країн світу, саме тому усі діти мають отримати ці вакцини починаючи з 6-тижнів життя. Адже найбільшому ризику тяжкого перебігу захворювань піддаються саме діти перших років життя.
В Україні до групи ризику тяжкого перебігу менінгококової та пневмококової інфекції належать діти перших років життя, а також діти, котрі у своєму анамнезі мають:
- ВІЛ-інфекцію;
- ураження нирок (хронічну ниркову недостатність або нефротичний синдром);
- первинні імунодефіцити, бронхіальну астму;
- функціональну чи анатомічну аспленію, хронічне захворювання печінки та легень, цукровий діабет 1 типу, туберкульоз.
Вакцинація забезпечує найкращий захист від вакцинокерованих хвороб і є найбезпечнішим методом захисту вашого здоров’я.
Чи можна дорослій людині вакцинуватися від пневмококу та менінгогоку? І як довго триває захист за умов вакцинації?
Можна і потрібно вакцинуватися, особливо дорослим з груп медичного ризику, літнім людям. Метою вакцинації для дорослих є запобігання пневмококовому та менінгококовому захворюванню.
«Я б рекомендувала вакцинацію проти пневмококу та менінгококу першочергово дорослим з хронічними захворюваннями легень, печінки, цукровим діабетом, ВІЛ-інфекцією, за наявності гематологічних злоякісних захворювань та інших станів, пов’язаних зі зміною імунокомпетентності (функціональна або анатомічна аспленія, хронічна хвороба нирок і нефротичний синдром), чоловікам, які йдуть на військову службу, а також всім, хто перебуває у зоні спалаху інфекції”, – відзначає пані Наталі.
У ситуаціях, коли нема остаточно бачення, чи показана вакцинація від пневмококової чи менінгококової інфекції, треба завжди обирати вакцинацію, оскільки переваги, які людина отримає після вакцинації, набагато більші, ніж мінімальні ризики, які можуть бути пов’язані з вакцинацією, – наголошує лікарка – педіатриня.
Важливо! Для дорослих достатньо однієї дози вакцини проти пневмококу та менінгококу. Імунітет після вакцинації зберігається щонайменше протягом 5-10 років.
Чи є якийсь віковий поріг на інфікування цими інфекціями?
На жаль, ні. Але найбільше схильні до цих захворювань діти перших років життя, літні люди та особи з груп медичного ризику.
Що порадите батькам своїх маленьких пацієнтів, аби їхні діти були завжди здоровими?
Для кожної родини діти – це найголовніше у житті, особливо коли вони тільки з’являються на світ. Їх хочеться захистити від усього, аби нічого лихого з ними не сталось, щоб вони мали щасливе дитинство та отримували тільки позитивні емоції. Батьківство – це одна з найтяжчих, найвідповідальніших та найкращих «робот» у світі. На жаль, не все у світі можна контролювати, особливо в період адаптації дитини, її знайомства з навколишнім світом та хворобами. Але батьки можуть знизити ризик та кількість захворювань дитини, якщо вакцинуватимуть її від хвороб згідно Календаря першочергово, а також рекомендованими вакцинами, що убереже їх від тяжкого перебігу будь-якого інфекційного захворювання.
Треба завжди пам’ятати, що є захворювання, які, на жаль, не лікуються, і єдиний метод захисту – це вакцинація.
Вакцинація – це про любов і турботу до дитини, бо найголовніше, що є у житті – це здоров’я. Заразом батькам я б рекомендувала також не нехтувати своїм здоров’ям і пам’ятати, що без здорових батьків не буде і здорової дитини, а відтак і здорової родини!
Отже, вакцинуйтесь, будьте здорові та піклуйтесь одне про одного!
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації.
Наталі Малакуті з колегами (перша справа). Фото нададі автором на запит Редакації Національного порталу з імунізації.
Інші новини
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні
“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
Дайджест про вакцинацію в Україні та світі: сьомий випуск
Опитування для медпрацівників: поширені питання про вакцинацію від батьків та освітян
Спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо важливості вакцинації напередодні навчального року
60 тисяч доз дитячої вакцини від 5 хвороб в Україну доставив ЮНІСЕФ