Як інформаційна кампанія щодо важливості вакцинації проти COVID-19 та грипу сприяє підвищенню обізнаності освітянської спільноти: успішні кейси громад
Вже протягом чотирьох місяців в Україні триває інформаційна кампанія «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся». Її мета – підвищення обізнаності щодо важливості вакцинації проти COVID-19 та грипу, передусім серед людей літнього віку, які є основною групою ризику тяжкого перебігу цих захворювань. Ініціативу реалізує проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» в тісній координації з МОЗ України та центрами контролю і профілактики хвороб (ЦКПХ). В рамках кампанії була підготовлена низка інформаційних відеороликів, друкована продукція, зовнішня реклама. Тривають тематичні публікації матеріалів про вакцинацію проти COVID-19 та грипу в ЗМІ. Одним з пріоритетних напрямків ініціативи є залучення лідерів думок, зокрема, представників освітянської спільноти.
Фото зроблене в межах впровадження кампанії «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» серед населення Київської області, яка проходить за активного сприяння Київського обласного ЦКПХ. Фото взяте з офіційної сторінки FB Київського обласного ЦКПХ.
Фото зроблене в межах впровадження кампанії «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» серед в Дніпропетровській області, яка проходить за активного сприяння Дніпропетровського обласного ЦКПХ. Фото взяте з офіційної сторінки FB Дніпропетровського обласного ЦКПХ.
Фото зроблене в межах впровадження кампанії «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» серед в Житомирській області, яка проходить за активного сприяння Житомирського обласного ЦКПХ. Фото взяте з офіційної сторінки FB Житомирського обласного ЦКПХ.
Діти, батьки й батьки батьків – на позицію освітян орієнтуються різні покоління
Вчитель – це професія, представники якої мають визначальний вплив на формування світоглядних орієнтирів суспільства. На слова і позицію вчителя зважають не лише учні, але, опосередковано, також батьки й батьки їхніх батьків. Саме серед цієї категорії пацієнтів найчастіше трапляються госпіталізації і, на жаль, летальні випадки. Вони також зазвичай страждають на хронічні патології, які негативно впливають на перебіг основного захворювання.
Водночас безпосередньо для учнів поінформованість і здатність вчителя відповісти на питання щодо вакцинації ще з юного віку створюють «імунітет» від різноманітних міфів та конспірологічних теорій. Зрештою вакцинація повинна сприйматися як ще одна рутинна медична процедура – ні більш, ні менш.
З огляду на це, надзвичайно важливо, щоб ставлення освітянської спільноти до вакцинації було свідомим і ґрунтувалося на принципах доказової медицини.
Одеський обласний ЦКПХ реалізовує кампанію «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» серед населення області. На фото працівники районного Білгород-Дністровського відокремленого підрозділу ООЦКПХ. Фото взяте з офіційної сторінки FB Білгород-Дністровського районного відокремленого підрозділу ООЦКПХ.
Чому вакцинація вчителів важлива?
Не секрет, що чимало вчителів продовжують працювати навіть після досягнення пенсійного віку й тому як особи віком 60+ є особливо вразливими для COVID-19 та грипу. Вчасна і повноцінна імунізація для них є найкращим способом подбати про власне здоров’я.
Крім того, вчителі входять до групи епідемічного ризику респіраторних інфекцій, оскільки їхня робота передбачає постійне спілкування з великою кількістю людей. Щеплення вчителів та персоналу шкіл убезпечує від можливих важких наслідків COVID-19 та грипу також осіб, з якими вони контактують. Мінімізація інфікування дітей є важливою, серед іншого, через те, що дуже часто вони стають джерелом інфекції для старшого покоління у своїх сім’ях.
Зустріч з промоції вакцинації в Йосипівському ліцеї, що на Одещині. Зустрічі проводяться за організації ГС “Коаліція за вакцинацію” в межах проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Повноцінною імунізацією вважається отримання трьох щеплень
За словами координаторки з вакцинації проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» в Одеській області, члена ГС «Коаліція за Вакцинацію» Ганни Лєснікової, просвітницька робота серед освітян загалом є ефективною. Хоча більшість вчителів зробили перші щеплення проти COVID-19 ще в розпал епідемії, під час карантину, коли це було обов’язковою умовою повернення на роботу, саме інформаційна кампанія спонукала багатьох з них отримати бустер. Також деякі вчителі виявили бажання щепитися від грипу.
Вакцинальна сесія освітян у Маяківській громаді, що на Одещині. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Медики Роздільнянського ЦПМСД, що на Одещині під час виїзних вакцинальних сесій у громаді. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Нагадуємо, що повноцінною імунізацією від COVID-19 вважається отримання двох первинних щеплень та бустерної дози, яка вводиться з мінімальним інтервалом п’ять місяців від первинних щеплень. Людям літнього віку та особам з ослабленим імунітетом, хронічними захворюваннями, а також медичним працівникам та вагітним щонайменше через шість місяців від першого бустеру рекомендують також отримати черговий – сезонний – бустер. Вакцинація ж проти грипу здійснюється щорічно – напередодні та під час епідемічного сезону.
Голова Роздільнянської громади Валерій Шовкалюк отримує бустерне щепленнв від СOVID-19 в межах акції “Містечко здоров`я, яка була проведена під час Тижня імунізації у 2023 році. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Віддалені громади відвідують мобільні вакцинальні бригади
Як розповідає Ганна Лєснікова, команда проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» з залученням лікарів та медичних експертів регулярно організовує просвітницькі зустрічі на тему важливості вакцинації з представниками освітянської спільноти Одеської області. Гості таких заходів можуть знайти відповіді на всі питання, що їх хвилювали.
Зустріч з промоції вакцинації з освітянами та батьками в Прилиманському ліцеї Авангардівської громади, що на Одещині. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Зустріч з промоції вакцинації з учнями та освітянами Удобненського ліцею, що на Одещині. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Також Ганна Лєснікова відзначає позитивний досвід співпраці з мобільними вакцинальними бригадами МОЗ України. Йдеться про загальнонаціональну ініціативу, в рамках якої лікарі приїжджають у віддалені громади і, поряд з іншими медичними процедурами, пропонують усім охочим вакцинуватися. В рамках співпраці мобільні бригади відвідували саме ті громади, де відбувалися просвітницькі заходи. Значна частина учасників цих зустрічей висловила бажання вакцинуватися проти COVID-19 та грипу.
Медики ЦПМСД фокусних громад проєкту під час виїзних вакцинальних сесій. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Медики ЦПМСД фокусних громад проєкту під час виїзних вакцинальних сесій. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
«На щеплення як на свято»
Активну участь в кампанії «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» взяв Одеський обласний центр контролю і профілактики хвороб (ЦКПХ). Інформаційні ролики щодо важливості вакцинації проти COVID-19 та грипу з’явилися на екранах в амбулаторіях та лікарнях регіону. Також їх показують деякі місцеві телеканали.
«Невдовзі після нашої просвітницької зустрічі колектив Йосипівського ліцею Маяківської сільської ради Одеського району прийшов робити щеплення у вишиванках – як на свято, – пригадує Ганна Лєснікова. – Однак найбільше мені запам’ятався випадок в Виноградарському ліцеї Роздільнянської міської ради. На зустріч завітав один з працівників технічного персоналу закладу. Він сів за останню парту і протягом усього заходу ставив запитання, в яких перерахував, мабуть, усі міфи і упередження щодо вакцинації. На кожне запитання отримав вичерпну відповідь. Уявіть моє здивування, коли через кілька днів, під час візиту до села вакцинальної бригади, цей чоловік зробив щеплення проти COVID-19 та грипу!»
Учасники зустрічі з промоції вакцинації Виноградарського ліцею Роздільнянської громади, що на Одещині. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Такі випадки якнайкраще ілюструють необхідність просвітницьких кампаній. Обґрунтоване і всебічне інформування здатне подолати більшість упереджень.
«Пріоритетом має бути спростування міфів»
Директор Йосипівського ліцею Маяківської сільської ради Одеського району Світлана Лахтіонова також вважає інформаційну кампанію щодо важливості вакцинації проти COVID-19 та грипу ефективною і своєчасною ініціативою – надто сьогодні, коли на тлі війни у свідомості людей ця тема відійшла на другий план.
На думку Світлани Лахтіонової, найвищим пріоритетом має бути спростування міфів щодо вакцинації. Освітяни, як і решта українців, часто стають споживачами неперевіреної інформації.
Директорка Йосипівського ліцею Маяківської сільської ради Одеського району Світлана Лахтіонова отримує щеплення від СOVID-19 в межах виїзної вакцинальної сесії, що була проведена після зустрічі з промоції вакцинації. Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Жителі Одещини мали змогу ознайомитися з інформаційними відеороликами, друкованими виданнями, зовнішньою рекламою щодо важливості вакцинації проти COVID-19 та грипу. Спростування міфів є однією з ключових тем цих матеріалів.
Водночас, за словами Світлани Лахтіонової, велике значення має також фактична доступність процедури. Коли мобільна бригада організовано проводить вакцинацію просто в медичному кабінеті ліцею, більшість вчителів скористається такою нагодою. Адже для них це чудова можливість зробити важливу справу, не відволікаючись від навчального процесу.
Ганна Лєснікова, координаторка з вакцинації проєкту проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» в Одеській області.Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Вакцинація – це відповідальність за власне здоров’я
Не менш суттєво й те, що вакцинація проти COVID-19 в Україні є безкоштовною. Частина вчителів Йосипівського ліцею як група ризику мали змогу вакцинуватися безкоштовно також і від грипу. Хоча були й ті, хто сплатив за препарат з власної кишені.
Сьогодні можливості щодо безкоштовної вакцинації проти грипу відрізняються залежно від регіону й переважно доступні лише медичним працівникам. «Якби вакцина проти грипу була безоплатною, такою нагодою, мабуть, скористалися б всі працівники ліцею», – вважає Світлана Лахтіонова.
Медики Маяківсього ЦПМСД, що на Одещині під час виїзної вакцинальної сесії у селі Йосипівка Маяківської громади.Фото взяте з архіву проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Навчити людину відповідальності – одне з ключових завдань системи освіти. І власний приклад є найкращим способом досягнення цієї мети. Вакцинація проти COVID-19 та грипу це також відповідальність – за власне здоров’я і здоров’я людей, які нас оточують. Таким чином, коли вчитель робить щеплення проти COVID-19 та грипу, як лідер думок він також виступає в ролі «промоутера» самої ідеї важливості вакцинації.
Фото зроблене в межах впровадження кампанії «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» серед в Житомирській області, яка проходить за активного сприяння Житомирського обласного ЦКПХ. Фото взяте з офіційної сторінки FB Житомирського обласного ЦКПХ.
«Щодо мене, то я вакцинувалася не через карантинні вимоги, не «для роботи», а тому, що усвідомлювала всі ризики, – розповідає Світлана Лахтіонова. – Цю ж думку намагаюся доносити до колег: кожен мусить передусім сам подбати про власне здоров’я».
Роман ВЕЗДЕНКО, журналіст
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?