85% пацієнтів, які лікувались від СOVID-19 у Волинській обласній лікарні, були не щеплені
Нещодавно на Волині пройшов круглий стіл з актуальних питань імунопрофілактики під головуванням Федора Лапія, голови Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, консультанта з експертної підтримки вакцинації проти COVID-19 спільного проєкту МОЗ та Світового банку. Першочергово обговорили з медиками ситуацію у Волинській області щодо охоплень профілактичними щепленнями та роль медичного працівника у процесі вакцинації населення.
Під час спілкування з фахівцями закладів охорони здоров’я краю Федір Лапій найперше зупинився на тому, що наразі немає тенденції на зниження захворюваності на грип чи коронавірус. І про важливість вакцинації свідчать статистичні дані закладів охорони здоров’я, які безпосередньо займаються лікуванням важких випадків COVID-19.
«Наприклад, Волинська обласна інфекційна лікарня. Я був там минулого року, коли тривала весняна хвиля COVID-19. Ми обговорювали важкий перебіг недуги і смертельні випадки у закладі. На жаль, статистика підтвердила очевидні для нас речі: найважче хворіли ті люди, які належали до груп ризику і мали б бути вакциновані першочергово, проте або не мали щеплення взагалі, або не отримали бустерну дозу, – пригадав він, – і що найголовніше в цьому, у тому, зробить чи ні пацієнт щеплення від COVID-19, грипу або будь-якої іншої недуги, вкрай важлива роль медика, до якого людина звернеться, – наголошував Федір Лапій під час круголого столу“.
За інформацією медичної директорки Волинської бласної інфекційної лікарні Любов Серба: ” У КП «Волинська обласна інфекційна лікарня» упродовж минулого року на лікуванні з діагностованим COVID-19 перебувало кількасот людей. З них вакцинованих – тільки 15%. Ще промовистіші дані – із реанімації. Шість відсотків пацієнтів від загальної кількості хворих були дуже складними. З них щеплені – лише троє».
Федір Лапій наголосив, що коли говорити про перебіг недуги, то за чотири сезони пандемії у загальному нічого не змінилося щодо груп ризику, ускладнень та смертності.
«Нагадую, що це найбільша небезпека – для людей віком понад 60 років, а особливо 75+ років, вагітних і пацієнтів із супутньою хронічною патологією. Лікарі, переконуючи у важливості зробити щеплення, мають наголошувати: це доведені науково факти. Але – вакцинація для груп ризику запобігає не інфікуванню, а тяжкому перебігу, тобто дозволяє уникнути смертельного наслідку для пацієнта при зустрічі з COVID-19», – уточнив він.
Круглий стіл “Актуальні питання імунопрофілактики в Волинській області”. Фото взято із мережі Інтернет.
За словами Лапія, стосовно імунізації в українців ще не виробилася культура щепленням запобігати недугам. Тож, на жаль, у МОЗ є дані про те, що у структурах, службовці яких є у групі ризику, вакцинації не провели. Натомість статистика невблаганна. Тож люди, які мають нас боронити, самі потребують допомоги через чималу кількість випадків важких та смертельних випадків або від COVID-19, або від недуг дуже схожих на нього.
«Це дуже прикро, бо вакцини від коронавірусу – достатньо. Щеплення їм необхідні. Бо хоч ці люди без хронічних супутніх патологій, проте їхній захист є дуже важливим з точки зору тої ролі, яку вони відіграють в забезпеченні нашої безпеки», – наголосив Федір Лапій.
Якщо говорити про вакцину від грипу, то кілька тижнів тому в регіони України надійшло усього 12 000 доз. Однак така мізерна кількість, якої мало навіть для груп ризику, все одно не дозволяє казати про дефіцит. Бо, на жаль, за два тижні від дати надходження її використали лише 60%. Це, на думку Лапія, свідчить про недостатню просвітницьку роботу медичного персоналу.
«Маємо самі розуміти і донести до пацієнтів, що тема вакцинації була і є досі об’єктом інформаційно-психологічних операцій ворога. Докази цьому має й не раз оприлюднювала Служба безпеки України. Аби впливати на людей, залучали навіть певні релігійні конфесії, представники яких збурювали суспільну думку», – нагадав Федір Іванович.
Федір Лапій впевнений: у протидії цьому дуже важливі медики, особливо первинної ланки, до яких приходять пацієнти.
«Людина звертається до лікаря. І хай би що вона прочитала, але ваша думка їй важлива. І я наголошую: остаточно слово має бути за лікарем. Якщо є довіра, достатньо сказати, що щеплення необхідне. Людина не буде вникати у механізми дії препаратів. На агітацію проти вакцинації із сумнівних джерел інформації має бути позиція лікарів», – наголосив консультант з експертної підтримки вакцинації проти COVID-19 спільного проєкту МОЗ та Світового банку Федір Іванович.
Щодо первинної ланки, то є багато прикладів, коли сімейні лікарі, які мають високий рівень довіри у громаді, демонструють і високий рівень охоплення вакцинацією. Але за цим стоїть постійна самоосвіта, підвищення рівня знань і спілкування з пацієнтами. Якщо лікарю не довіряють, то й результати невтішні. Тому якщо всі медики, і передусім лікарі первинної ланки будуть комунікувати ці своїми пацієнтами, вибудовувати місток довіри, промотувати вакцинацію і поширювати лише правдиву інформацію про вакцинацію, то через певний час показники охоплення щепленнями будуть значно вищі, а значить більшість українців будуть захищені від інфекційних захворювань, – підсумував експерт.
Нагадуємо, що вся доказова інформація про вакцинацію та вакцинокеровані інфекції зібрана на Національному порталі з імунізації. Довіряйте лише перевіреним джерелам.
Інші новини
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ
“Я пройшла тернистий шлях від жорсткої антивакцинаторки до адепта вакцинації”: особисті історії
Опитування: ставлення до вакцинації