62-річний чоловік з Німеччини отримав 217 доз вакцини проти COVID-19. Як він почувається?
Протягом 29 місяців 62-річний житель Німеччини вакцинувався проти COVID-19 217 разів “з особистих причин”. Проте з жодними негативними наслідками такої надмірної імунізації чоловік не зіткнувся. Зокрема, попри таку велику кількість отриманих доз вакцини, імунна відповідь на щеплення формувалася адекватно і не була ослабленою: про це свідчать результати дослідження, що було оприлюднено у впливовому науковому виданні The Lancet.
Йдеться лише про одну особу, тож результати не можна екстраполювати на інших пацієнтів. Менше з тим, отримані результати ставлять під сумнів поширену серед дослідників точку зору, нібито така велика кількість введених доз вакцини може призводити до послаблення імунної відповіді. Деякі експерти наводили цей аргумент в дискусії щодо того, як часто варто отримувати бустерні дози вакцини проти COVID-19.
У випадку постійного контакту з певним антигеном, “є дані про те, що імунні клітини, відомі як Т-лімфоцити, можуть ‘втомлюватись’ та внаслідок цього синтезувати меншу кількість протизапальних цитокінів” згідно з дослідженням Кіліана Шобера та його колег з Інституту Мікробіології в Ерлангені, Німеччина. Це може призводити до “імунної толерантності”, яка, в свою чергу, може призводити до слабшої імунної відповіді, менш ефективної у боротьбі з патогеном.
Випадок гіперімунізованого пацієнта з Німеччини мав би стати гарним прикладом описаного явища. Шобер та його колеги дізналися про цю історію з новин: було проведено розслідування щодо можливого шахрайства. Воно встановило отримання пацієнтом 130 щеплень протягом 9 місяців, проте звинувачення проти чоловіка так і не висунули. “Потім ми зв’язалися з ним та запросили пройти ряд обстежень в Ерлангені”, – розповідає Шобер. – “Пацієнта ця пропозиція дуже зацікавила”. Пізніше чоловік повідомив, що окрім задокументованих в розслідуванні 130 доз вакцини отримав ще 87 доз. В цілому пацієнтові було введено 8 видів вакцини проти COVID-19 включно з вакцинами з оновленим складом, які зараз використовуються для бустерних доз.
Дослідники мали можливість провести аналізи крові та слини чоловіка, коли він отримував свої останні дози вакцини – з 214-ї по 217-ту. Вони порівняли його імунну відповідь з імунною відповіддю 29 інших осіб, що отримали стандартний 3-дозовий курс вакцинації проти COVID-19.
Що виявило дослідження?
На подив дослідників, у випадку цього пацієнта гіпотеза щодо ослаблення імунної відповіді внаслідок гіперімунізації не підтвердилася. Попри величезну кількість введених йому доз вакцини, пацієнт жодного разу не повідомив про будь-які побічні ефекти, а результати його обстеження не виявили жодних аномалій, повязаних з гіперімунізацією. Дослідники детально вивчили імунну відповідь пацієнта на вакцину та виявили, що в цілому сформована ним імунна відповідь була функціонально подібною до імунної відповіді осіб, що отримали стандартний курс з 3-х доз. Рівень антитіл в крові гіперімунізованого пацієнта зростав після чергової дози, але пізніше знижувався, як і в інших піддослідних.
Здатність сформованих пацієнтом антитіл до нейтралізації SARS-CoV-2 була в 5-11 разів вищою, ніж в інших піддослідних. Проте дослідники помітили, що причиною цього була більша кількість антитіл, а не їхня більша потужність. Так, рівень В-лімфоцитів для боротьби зі спайк-білком SARS-CoV-2 та T-клітин у гіперімунізованого пацієнта був вищим у порівнянні з іншими пацієнтами. Проте функціонували ці клітини цілком нормально. Також було досліджено імунну відповідь пацієнта на інший вірус – вірус Епштейна-Барр, що спричиняє захворювання на мононуклеоз. Було виявлено, що введення великої кількості доз вакцини не спричинило негативного впливу на формування імунної відповіді на цей вірус. Це дозволяє припустити, що й в цілому надмірна імунізація не вплинула негативно на здатність формувати імунітет проти інших патогенів.
Крім того, згідно з результатами обстежень пацієнт жодного разу не був інфікований SARS-CoV-2. Проте дослідники зазначають, що, можливо, це пов’язано й з іншими заходами безпеки, до яких вдавався чоловік, окрім введення 217 доз вакцини.
“Якщо підсумувати, дослідження цього випадку показало, що надмірна імунізація проти SARS-CoV-2 не призвела до жодних побічних ефектів та збільшила кількість специфічних антитіл до спайк-білку та Т-лімфоцитів, при цьому не маючи яскраво вираженого позитивного чи негативного впливу на якість адаптивної імунної відповіді”, – зазначають автори дослідження. “Важливо розуміти, що ми не заохочуємо до гіперімунізації як стратегії підвищення адаптивного імунітету”, – додають вони.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації