Програми з вакцинації від ВПЛ за кошти місцевих бюджетів: досвід Одещини
Останні декілька років з’являється все більше регіональних ініціатив щодо впровадження програм з вакцинації підлітків проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). До областей-хедлайнерів поряд з Київською, Житомирською, Вінницькою областями долучилася й Одеська область. Першу можливість щепитися проти ВПЛ безоплатно мешканці області отримали ще восени 2022 року, коли на Одещину було доставлено 1400 доз чотиривалентної вакцини від ВПЛ «Гардасил» в якості гуманітарної допомоги від американської фармацевтичної компанії MSD. Ця ініціатива була успішно продовжена через рік. В жовтні 2023 року офіційні інформаційні ресурси Одеси оголосили про старт програми з вакцинації підлітків міста від ВПЛ. За словами директора місцевого Департаменту охорони здоров’я Левона Нікогосяна, вакцину проти ВПЛ «Гардасил» було закуплено за кошти місцевого бюджету в межах міської цільової програми «Здоров’я» і першочергово вона розрахована для забезпечення захисту 1000 юних одеситів у віці від 9 до 14 років.
Пройшло вже майже півроку, і ми вирішили дізнатися, які особливості та попередні результати дії програми в Одесі, звернувшись з добіркою запитань до Марії Щупій, сімейної лікарки Центру первинної-медико санітарної допомоги №3 Одеської міської ради.
Наразі в м.Одеса діє програма з безоплатної вакцинації підлітків проти ВПЛ. Розкажіть, кого вакцинують першочергово?
Наразі першочергово вакцинуються підлітки у віці 9-14 років, які ще не почали жити статевим життям. Також вакцина доступна для вакцинації дорослого населення, але передусім для жінок, які знаходяться в групі ризику.
Марія Щупій, сімейна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 м.Одеса на робочому місці. Фото надані на запит Редакції Національного пораталу з імунізації.
Чи багато бажаючих отримати щеплення від ВПЛ? Скільки вже осіб отримали щеплення в ЦПМСД, де Ви зараз працюєте?
Ми почали вакцинацію від ВПЛ трохи більше року тому. Бажаючих було досить багато, реєстратура нашого закладу приймала по 20-30 телефонних дзвінків щодня з питаннями про наявність вакцини та можливість отримати щеплення. Був сформований графік щеплення, прораховано забезпеченість вакциною з урахуванням необхідності другої та третьої дози, і лише після того ми почали проводити вакцинальні сесії. На сьогодні в нас близько 100 пацієнтів отримали повний курс вакцинації, а 40 пацієнтів ще не завершили курс. Пацієнти, які ще не отримали повний курс, чекають через інтервал між дозами. Дози вакцини на них зарезервовано: вони зберігаються у закладі з дотриманням умов холодового ланцюга, – зазначає сімейна лікарка.
Марія Щупій, сімейна лікарка з колегами-медиками Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 м.Одеса. Фото надані на запит Редакції Національного пораталу з імунізації.
Якою вакциною проводять щеплення від ВПЛ у Вашому закладі?
Щеплення проводиться вакциною Гардасил. Це вакцина проти вірусу папіломи людини типів 6,11,16,18, тобто тих, які найчастіше викликають онкологічні захворювання органів малого тазу, передракові та диспластичні стани, інфекції, спричинені вірусом папіломи людини. Як би ви оцінили рівень зацікавленості саме в цьому щепленні серед громадськості? Чи змінилось ставлення до вакцинації від ВПЛ за останні декілька років? Які Ваші спостереження? Ще декілька років тому про цю вакцину було відомо небагато широкому загалу населення. Однак завдяки просвітницькій роботі лікарів багато підлітків та їхніх батьків було проінформовано про можливість захисту від ВПЛ. Багато пацієнтів висловлювало зацікавленість у вакцинації, але через досить велику вартість вакцини щеплення відкладалося на невизначений термін. Завдяки місцевій програмі сьогодні ми можемо зберегти здоров’я підлітків та попередити злоякісні захворювання.
Які питання найбільше цікавлять пацієнтів, коли вони приходять на щеплення від ВПЛ?
Найчастіші питання – про вартість вакцини та чи будуть друга та, за потреби, третя доза. Пацієнти приємно дивуються, що вакцинація є безкоштовною та заклад резервує другу та третю дозу за пацієнтом. Також виникають питання про щеплення чоловіків та можливі реакції після вакцинації.
Марія Щупій, сімейна лікарка з колегами-медиками Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 м.Одеса. Фото надані на запит Редакції Національного пораталу з імунізації.
Чи є кейси у Вашій лікарській практиці щодо вакцинації від ВПЛ, які викликали у Вас здивування? Були неочікуваними?
До нашого закладу звернулась мама дівчинки з питання вакцинації від ВПЛ та записала 10 дівчаток в віці 10-12 років на вакцинацію. Мама дуже переймалась, щоб вакцина не закінчилась та вони обов’язково встигли на щеплення. Виявилось, що вони були з маленького селища Одеської області: в районі щепитися не було можливості через відсутність вакцини. Коли ми оголосили про початок вакцинальної сесії, вони приїхали впродовж двох годин та отримали щеплення. Це були дівчата з різних сімей, але всі вони проживали в цьому селі, і їхні матері були подругами між собою. Тому вирішили захистити своїх доньок. Тішить, що і в маленьких селищах області вже знають, що вакцинація важлива, – розказує пані Марія.
Ще була історія батька та доньки. Дівчинка залишилась без мами через онкологічне злоякісне захворювання шийки матки. Батько дуже переймався питанням вакцинації доньки від ВПЛ та чекав рекомендованого віку для щеплення. Перша доза була зроблена восени 2021 року, але через війну отримати другу дозу пацієнтка не змогла, вакцини не було у продажу та вона не імпортувалась до нашої країни. Коли ми отримали вакцину, вона була однією з перших, кого було запрошено на вакцинацію. Наразі дівчинка щеплена, а її батько щасливий, що захистив свою дитину.
Нагадайте, ще раз, будь ласка, від чого захищає вакцинація від ВПЛ?
Вакцина ВПЛ защищає від вірусу папіломи людини типів 6,11,16,18. Саме ці типи можуть викликати рак шийки матки, вульви, анального отвору, диспластичні стани, передракові захворювання.
Чи може захистити вакцинація від тих папілом, які часто з’являються на тілі у людині?
Типи 6 та 11 провокують розвиток доброякісних бородавок, які можуть локалізуватися на шиї, тулубі, зовнішніх статевих органах, пахвах, ротовій порожнині. Тому так, вакцина від ВПЛ може захистити від папілом на тілі, спричинених ВПЛ, – відзначає сімейна лікарка.
Марія Щупій, сімейна лікарка на виїзній вакцинальній сесії у складі мобільної команди ЦПМСД №3 м.Одеса. ото надані на запит Редакції Національного пораталу з імунізації.
На завершення інтерв`ю поясніть, будь ласка, чому важливо вакцинувати підлітків до початку статевого життя, а не тоді, коли воно почалося?
Вакцинацію від ВПЛ краще робити до початку статевого життя, тому що це може попередити зараження вірусом, основний шлях передачі якого саме статевий.
Ваші побажання підписникам Національного порталу з імунізації?
Хочу побажати підписникам бути обізнаними в питаннях вакцинації, зруйнувати стигми, якщо ще такі є, вакцинувати себе та своїх рідних та берегти своє здоров’я!
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?