В Чехії зафіксовано наймасштабніший з 1963 року спалах кашлюку
Захворюваність на кашлюк в Європі стрімко зростає, і Чехія – не виключення. Наразі в країні зафіксовано 3084 випадки: це найвищі цифри з 1963 року.
Серед захворілих опинився й 80-річний мер Праги Богуслав Свобода. Поява Свободи, який ще не одужав, на засіданні парламентського комітету з питань охорони здоров’я, викликала жорстку критику з боку його колег, адже мер, попри те, що він ще мав симптоми захворювання й кашляв, навіть не скористався захисною маскою. Осередок Партії Зелених у Празі навіть подав на мера в суд за “розповсюдження інфекційного захворювання”.
Вакцинація проти кашлюку, який в Чехії називають” чорним кашлем”, є обов’язковою в країні. Перші 3 дозви вакцини діти отримують на першому році життя, подальші – у віці 6 та 10 років. Згідно з даними місцевих органів охорони здоров’я, лише 90% дітей старшого віку ревакцинуються проти кашлюку. За словами міністра охорони здоров’я Чехії Властіміла Валека, це може пояснити той факт, що зростання захворюваності на кашлюк спостерігається, переважно, серед підлітків.
Складність ситуації полягає в тому, що самі захворілі підлітки можуть хворіти на кашлюк у легкій формі. Проте вони можуть інфікувати своїх молодших братів чи сестер, а також літніх членів родини, які мають ризик тяжкого перебігу хвороби через недостатньо сформовану імунну систему (у випадку немовлят) або ослабленого імунітету (у випадку літніх пацієнтів).
Міністерство закликає батьків перевірити вакцинальну карту дітей і за потреби доробити дози, яких не вистачає. Дорослим рекомендовано отримати бустерні дози.
До впровадження обовязкової вакцинації проти кашлюку у 1958 році смерті немовлят та маленьких дітей від кашлюку були щорічною сумною реальністю.
Не найкращою ситуація з захворюваністю на кашлюк залишається й в Україні: згідно з інформацією, наданою на запит редакції Центром громадського здоров’я України, за 12 місяців 2023 року в Україні зареєстровано 707 випадків захворювання на кашлюк в 20-ти областях України. Як пояснює Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров’я, причина такого поширення хвороби полягає в недостаньому охопленні щепленнями проти кашлюку дитячого населення. Для порівняння: в 2022 в Україні було зафіксовано всього 32 випадки захворювання.
Що таке кашлюк і в чому його небезпека?
Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Назву “кашлюк” обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.
Як заразитись?
Кашлюк надзвичайно заразний. Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Тобто заразитись можна від хворої людини, коли та чхає, кашляє чи розмовляє.
Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період – час від зустрічі з хворобою до появи перших симптомів – зазвичай становить від 7 до 10 днів, але діапазон може коливатися від 4 до 21 дня.
Які симптоми захворювання?
На початку хвороби симптоми можуть бути такі самі, як при звичайному ГРВІ: нежить, некритичне підвищення температури тіла (ця стадія називається катаральною). На цьому етапі запідозрити кашлюк досить важко. Далі, за 1-2 тижні, з’являється або стає більш нав’язливим, постійним, спазматичним кашель, присутні характерні для кашлюку репризи (шумні вдихи, які супроводжуються свистом), можуть відбуватись зупинки дихання (апное), дитина починає синіти, напади кашлю можуть закінчуватись блюванням. Поступово (в середньому кашлюк триває 6-10 тижнів) кашель зменшується, стає менш частим і не таким виснажливим, як на початку хвороби.
Наскільки це захворювання небезпечне? Які ускладнення кашлюку?
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. Вони, як правило, менш серйозні у цій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці. Сам кашель часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.
Менше ніж 5% захворілих буде госпіталізовано.
1 з 25 (4%) – отримає переломи ребер.
1 з 50 (2%) – матиме пневмонію.
1 з 3 (33%) – зіткнеться з втратою ваги.
1 з 3 (28%) – зіткнеться з нетриманням сечі.
3 з 50 (6%) – зіткнуться з втратою свідомості.
Як можна захиститись від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза