Цей день в історії. 26 березня Джонас Солк оголосив про створення вакцини проти поліомієліту
26 березня 1953 року американський дослідник Джонас Солк в етері національного радіошоу оголосив про успішні результати тестування вакцини проти поліомієліту.
В 1952 року в США було зафіксовано 58 000 випадків захворювання. Більше 3000 осіб померло внаслідок хвороби. Поліомієліт вражав, переважно, дітей, тож навіть отримав в США назву “дитячий параліч”. Багато дітей, що залишилися живими, але паралізованими через ускладнення хвороби, мали проводити життя в “залізних легенях“, що, фактично, дихали замість них. Тож на винайдення вакцини проти поліомієліту американці очікували як на порятунок.
Джонас Солк народився в Нью-Йорку в 1914 році. Вперше він досліджував віруси у 1930-х роках, коли був ще студентом-медиком. В 1947 році Солк очолив дослідницьку лабораторію в Пітсбурзькому університеті, а в 1948 отримав грант на дослідження поліовірусів та розробку вакцини. До 1950 року був готовий її перший, ранній варіант.
Першими добровольцями, на яких випробовувалася вакцина, стали люди, що перехворіли на поліомієліт, а також сам Солк та його родина – дружина та троє синів. В 1953 році він був готовий поділитися з громадськістю успішними результатами своєї роботи. Ввечері 26 березня Солк виступив по радіо, а за два дні вийшла стаття в “Журналі американської медичної асоціації”. Після її виходу дослідник прокинувся знаменитим.
В 1954 році розпочалося масштабне плацебо-контрольоване дослідження, в якому взяло участь близько 1,3 мільйони американських школярів. В 1955 році було оголошено, що вакцина проти поліомієліту є безпечною та ефективною, і було розпочато загальнонаціональну вакцинальну кампанію.
Сьогодні завдяки вакцинальним кампаніям в світі залишилося всього дві країни, де досі циркулює “дикий” вірус поліомієліту – Афганістан та Пакистан. Для порівняння, у 1988 році вірус циркулював у 125 країнах світу, а кількість випадків захворювання сягала 350 тисяч. Звільнення людства від цієї смертельно небезпечної хвороби цілком можливе: для цього треба продовжувати вакцинувати проти поліомієліту всіх дітей незалежно від їхніх статків чи місця їхнього проживання.
В Україні щеплення дітей проти поліомієліту забезпечується державою і проводиться безоплатно. Згідно з Національним календарем щеплень, дітей щеплюють у 2, 4, 6 та 18 місяців, 6 та 14 років.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза