Національний портал з імунізації як черговий етап євроінтеграції України
Цього тижня редакція відзначає одразу дві важливі події: старт Європейського тижня імунізації 2024 та річницю офіційного запуску Національного порталу з імунізації, що відбувся 24 квітня 2023 року під час минулорічного Європейського тижня імунізації. Звісно, це не було випадковим збігом обставин, адже створення нашого порталу стало черговим кроком на шляху інтеграції України в європейський медичний простір.
Багато говорити про наш ресурс нам, членам редакції, не довелося, адже за нас це зробили експерти та користувачі.
Національний портал з імунізації (НПІ) в Україні було запущено в рамках Європейського тижня імунізації 2023 попри повномасштабне вторгнення рф. Високе охоплення профілактичними щепленнями громадян – запорука ефективного функціонування системи охорони здоров’я будь-якої цивілізованої країни, і ми щиро дякуємо всім міжнародним партнерам, експертам, недержавним громадським об’єднанням та небайдужим громадянам, завдяки яким стало можливим створення такого важливого інформаційного ресурсу. Для прикладу було використано портали з імунізації, які вже давно та успішно функціонують в країнах Євроспільноти, тож і в цьому напрямку Україна продовжує впевнено крокувати в Європу, – зазначає керівник національної програми імунізації МОЗ України Олександр Заїка. – Міністерство охорони здоров’я України щиро дякує команді НПІ за оперативне реагування на всі значущі події в галузі імунопрофілактики та за підтримку виконання Національної стратегії імунізації. Ми раді спостерігати, як ресурс стає впізнаваним серед медичної спільноти та пересічних громадян, як регулярно розширюється його контент в кращих традиціях європейських аналогів. Закликаємо як медичних працівників, так і батьків активно користуватися Національним порталом з імунізації та отримувати актуальну та достовірну інформацію про вакцинокеровані інфекції та захист від них шляхом вакцинації. Адже наша турбота про власне здоров’я та здоров’я наших дітей демонструє нашу непохитну віру в перемогу та європейське майбутнє України.
По тому, як минув рік від запуску порталу, все глибшим є моє переконання в тому, що існування такого ресурсу є дуже потрібним і дуже важливим – коментує голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), член Європейської технічної консультативної групи експертів з імунопрофілактики (ETAGE), кандидат медичних наук Федір Лапій. – Ще рік тому ми говорили про те, що люди шукають інформацію і не можуть знайти її зрозумілою для себе мовою. Що люди хочуть вчитися – особливо це стосується медичних працівників – і покращувати свою кваліфікацію щодо питань вакцинації проти інфекційних хвороб. Портал дозволяє бути в курсі подій, отримувати відповіді на запитання, на які раніше було важко знайти відповіді (або ж люди не могли їх шукати з різних причин), і самі спеціалісти, медичні фахівці, які мають бути носієм знань в різних напрямках медицини, так само не могли своєчасно оновити свої знання та надати відповіді для пацієнтів. Тепер така можливість є, і це дуже тішить.
Протягом нашої громадської діяльності, з початку створення Коаліції за вакцинацію ми мріяли про такий портал, – розповідає виконавчий директор громадської спілки “Коаліція за вакцинацію” Тимофій Бадіков. – Ми хотіли створити ресурс, який би поєднував кращі європейські традиції з досвідом, напрацюваннями та особливостями нашої країни. Ми розуміли, що це потрібно людям, медикам, системі охорони здоров’я і що це в цілому необхідно для розвитку України як повноцінної, органічної частини Європи. Ми пишаємося, що Коаліції та партнерам вдалося втілити цю мрію, незважаючи на умови війни. Портал став “інструкцією з вакцинації” для всіх українців незалежно від того, як далеко від дому когось закинула війна. Подальший розвиток України спирається на високий рівень спроможності громадян та громадянського суспільства.
Національний портал з імунізації – це одна з найкращих інтернет-платформ з теми вакцинації як для медиків, так і для будь-якого пересічного громадянина, – переконана Надія Шубала, сімейна лікарка, регіональна координаторка з вакцинації проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”. – Протягом року я презентувала Портал під час зустрічей з освітянами та медиками. І, направду, як люди, котрі дотичні до медицини, так і люди, що не є медичними працівниками, під час кожної презентації були приємно вражені, що так легко та швидко можна знайти будь-яку інформацію, що стосується вакцинації. І ця інформація є доказовою. Національний портал з імунізації – це інтернет-ресурс, якого уже давно потребували всі, особливо медичні працівники. Я як сімейний лікар у цьому впевнена. Пам’ятаю, коли раніше мені потрібна була інформація щодо імунізації, в інтернеті було дуже багато посилань, але їх потрібно було фільтрувати, адже не вся інформація була правдивою та доказовою. А після того, як НПІ почав своє «життя» , я можу тут знайти будь-яку інформацію й бути впевненою, що усе, про що написано, відповідає дійсності! І насправді не можу натішитись, що у нас в Україні є така чудова платформа з інформацією про вакцинацію!
З моменту створення Національний портал імунізації є одним з найважливіших достовірних джерел інформації з питань вакцинації в роботі сімейного лікаря, – зазначає Наталя Гриньова, лікарка-імунологиня, регіональна координаторка з вакцинації проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”. – Кожен розділ порталу цікавий та корисний. Для роботи сімейного лікаря усі розділи цікаві, але особливо, згідно з відгуками медпрацівників, корисні рубрики “Новини в Україні“, “Новини в світі“, “Позиції технічних груп“,”Навчання, події“. У пересічних громадян користуються попитом рубрики “Інфекції“, “Запитай в експерта про вакцинацію“.
Національний портал імунізації є дієвим інструментом, який фахівці відділу імунопрофілактики ЦКПХ використовують для організації і впровадження вакцинальних кампанії, рутинної роботи з питань імунопрофілактики, під час підготовки до навчальних заходів з медичними працівниками та при пошуках відповідей на складні питання щодо щеплень, – ділиться досвідом використання НПІ Мирослава Войцеховська, фахівець відділу імунопрофілактики Київського міського центру контролю та профілактики хвороб. – Портал містить актуальну та корисну інформацію як для медичних працівників так і для громадян, зокрема про вакцинацію дорослих і дітей, груп ризику, вакцинацію за професіями, обов’язкові та рекомендовані щеплення, юридичні аспекти вакцинації. На НПІ розміщено інформацію щодо найближчого пункту вакцинації, куди можна звернутися і отримати консультацію та щеплення, а фахові відповіді експертів на складні питання завжди допомагають розвіяти сумніви. Також Портал постійно наповнюється. Вже можна побачити залишки вакцин в кожному регіоні, що дає змогу вчасно здійснювати перерозподіл із регіонів з надлишком в регіони, де не вистачає вакцини. Такий ресурс допомагає спростити процес імунізації та сприяє досягненню високих рівнів вакцинації в цільових групах.
А до уваги тих, хто лише знайомиться з Національним порталом з імунізації, пропонуємо 10 фактів про наш ресурс. Працюємо для вас, аби ви в доброму здоров’ї дочекались нашої перемоги! Тож користуйтесь із задоволенням, підписуйтесь на новини та поширюйте інформацію про НПІ, аби ще більше українців мали достовірну та актуальну інформацію про те, як захистити себе від небезпечних захворювань.
- Команда експертів НПІ наразі складається з 25 фахівців з імунопрофілатики. Провідним експертом ресурсу є Федір Іванович Лапій – голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), кандидат медичних наук, член Європейської технічної консультативної групи експертів з імунопрофілактики (ETAGE).
- Вже 3114 підписників новин на НПІ регулярно отримують розсилку з найсвіжішими новинами вакцинації в Україні та світі
- Від початку запуску НПІ (з 24 квітня 2023 року) кількість користувачів становить 311 тисяч, кількість переглядів – 627 тисяч (станом на 23 квітня 2024 року).
- Найбільш популярні сторінки і публікації НПІ відповідно до статистичних даних: головна сторінка, Календар щеплень, Все про вакцинокеровані інфекційні захворювання, Вакцинація дітей – календарна й рекомендована.
- Розділ “Запитай про вакцинацію в експерта” наразі містить 278 запитань з відповідями. Якщо Ви не знайшли там відповіді на своє питання, поставте його у відповідному розділі, аби отримати відповідь експерта та поповнити розділ!
- Розділ “Пункти вакцинації” містить інформацію про 10 255 пунктів щеплень
- Розділ “Інфекції” містить детальну та актуальну інформацію про 25 вакцинокерованих захворювань та їхню профілактику шляхом вакцинації
- В розділі “Вакцинація подорожуючих” можна знайти рекомендації щодо вакцинації перед візитом до 55 країн світу.
- В “Бібліотеці вакцинації” ви можете скачати брошури, навчальні посібники та роздаткові матеріали для роботи.
- Розділ “Рекомендовані щеплення” містить схеми вакцинації 22-ма додатковими вакцинами, наявними в Україні.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Довідково:
Національний портал з імунізації створено ГС «Коаліція за вакцинацію» завдяки підтримці американського народу, наданій через агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який реалізується на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Інші новини
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ
“Я пройшла тернистий шлях від жорсткої антивакцинаторки до адепта вакцинації”: особисті історії
Опитування: ставлення до вакцинації