Вакцинація на прифронтових територіях. Успішний кейс з імунізації Запорізького ОЦКПХ
Продовжуємо розповідати про найуспішніші кейси в напрямку імунізації від керівників обласних центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України (ЦКПХ). Сьогодні досвідом стійкості в умовах повномасштабної агресії та продовження заходів з імунопрофілактики на прифронтових територіях ділиться Тарас Тищенко, генеральний директор ДУ “Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб”.
Пане Тарасе, розкажіть, будь ласка, про найуспішніший кейс з напрямку “імунізація”, яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
Під час війни в прифронтовому регіоні важливо захистити від хвороб себе та дітей, тобто вакцинуватися.
Вакцинальні сесії «День здоров’я в громадах» для мешканців найвіддаленіших сіл Запорізької області та їхніх домашніх улюбленців вважаю найуспішнішим кейсом з напрямку «імунізація». Понад половина територій області наразі тимчасово окуповані. Багато сіл не мають доступу до медичної та профілактичної допомоги, тому ми поставили за мету охопити якомога більше жителів місць зі значними логістичними труднощами з доступом до якісної медицини.
Загалом ми здійснили шість виїздів на спеціально обладнаних автобусах протягом березня-квітня 2024 року і, вперше об’єднавши зусилля, здійснили «День здоров’я» спільно з нашими колегами: КНП «Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний центр» ЗОР, Запорізький протипухлинний центр для онкологічних оглядів та представниками Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області для вакцинації тварин.
Під час цих сесій фахівці Запорізького ОЦКПХ здійснювали вакцинацію проти COVID-19, а також дифтерії та правця. Додатково медичні працівники проводили вимірювання артеріального тиску та рівню цукру в крові, а також спілкувалися з місцевими жителями щодо профілактики неінфекційних захворювань та негативного впливу куріння. Хочу особливо відзначити, що ми організовували флюорографічне обстеження портативним цифровим рентгенографічним апаратом і також не оминули увагою здоров’я домашніх улюбленців, здійснюючи імунізацію тварин за згодою власників.
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби реалізувати цей кейс? Якщо так, то з якими, і як Ви їх долали?
При проведенні заходів з імунопрофілактики в регіоні виникають деякі проблеми. Так, Запорізька область на 70% окупована, деякі території знаходяться в «сірій зоні» та постійно потерпають від обстрілів, що унеможливлює проведення щеплень населенню. В прифронтових територіях проводяться всі заходи щодо організації і проведення вакцинопрофілактики – планування щеплень дітей і дорослих та забезпечення вакцинами.
В місті Запоріжжя з початком воєнних дій створені ХАБи, куди приїжджають люди з окупованих територій. Ці установи не мають власних пунктів щеплень. З метою організації вакцинації вирішено питання проведення щеплень цих людей як на базі закладів охорони здоров’я, з якими підписані декларації, так і з виїздом вакцинальних бригад безпосередньо до ХАБів.
Останнім часом майже щодня в м.Запоріжжя організуються приватні медичні установи, які, як правило, не повідомляють про своє існування. Разом з цим, мають досить велику кількість декларантів. З метою налагодження роботи з вакцинопрофілактики нашим Центром проводиться щоденний моніторинг за допомогою порталу НСЗУ, який дозволяє нам відслідкувати наявність цих закладів. В подальшому з ними проводиться вся необхідна робота з питань організації та проведення імунопрофілактики.
З початком активних воєнних дій виникла проблема втрачених документів щодо стану вакцинації дітей і дорослих. Але ці люди не залишаються без профілактичних щеплень. Спочатку проводяться всі можливі варіанти визначення прищеплювального статусу (запити через соціальні мережі до сімейних лікарів або інших медпрацівників, які проводили вакцинацію). У разі неможливості визначення вакцинального статусу проводяться подальші щеплення відповідно до рекомендацій МОЗ України.
Які керівницькі якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до реалізації цього кейсу, і чому Ви навчилися?
Успішній реалізації кейсу з імунізації у віддалених селах Запорізької області сприяли декілька ключових якостей.
По-перше, важливою була моя впевненість у правильності обраної стратегії та рішень. Наприклад, перед початком вакцинації ми ретельно вивчили місцеві потреби незахищених верств населення та наші можливості, що дозволило оптимізувати процес та забезпечити максимальне охоплення населення.
Далі, ефективне керівництво командою в умовах обмежених ресурсів дозволило досягти поставлених цілей. Ми вдало організували графік роботи медичного персоналу, щоб забезпечити покриття всіх сіл, навіть тих, що знаходилися у важкодоступних місцях.
Важливою була також здатність мотивувати персонал до досягнення успіху. Ми регулярно проводили наради та тренінги з фахівцями нашого Центру, щоб підтримувати їх у важливій місії імунізації населення.
Нарешті, успішна комунікація з громадськістю та місцевою владою відігравала ключову роль у забезпеченні підтримки та участі у процесі імунізації. Ми проводили інформаційні кампанії, спілкувалися з лідерами громадськості та враховували думку громадян при плануванні заходів.
Ми і надалі продовжуватимемо сприяти імунізації населення, адже альтернатив щепленню для профілактики багатьох інфекційних захворювань, зокрема COVID-19, дифтерії та правця, немає. Для нас дуже важливим залишається інформування жителів Запорізької області та Запоріжжя щодо профілактики інфекційних захворювань, оскільки, згідно з нашою місією, ми маємо передбачити загрози, захистити здоров’я і зберегти майбутнє, і зростання обізнаності – один із головних шляхів досягнення цієї мети. Вакцинуйтесь і будьте здорові!
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік