Рутинна імунізація на Сумщині під час війни: доступна, безкоштовна та рятує життя
А ми продовжуємо серію інтерв’ю з керівниками обласних ЦКПХ щодо їхньої плідної роботи в галузі імунізації. Сьогодні поспілкувалися з генеральним директором Сумського ОЦКПХ Володимиром Збаражським. Що вийшло з нашої розмови, читайте в інтерв`ю. Але наперед можемо сказати, що Сумському ЦКПХ є чим пишатися.
Назвіть один успішний кейс з напрямку “імунізація”, яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
Вакцинація є однією з найефективніших стратегій профілактики захворювань. Історія свідчить, що завдяки щепленням вдалось зберегти здоров’я, а, часом, і життя багатьох людей. На Сумщині навколо пріоритету вакцинації нам вдалось об’єднати та консолідувати зусилля медичних працівників, освітян, керівників громад, і просто небайдужих громадян.
В результаті впродовж останніх років рівень вакцинації в Сумській області залишається високим. В регіоні найвищі показники охоплення щепленнями дітей перших років життя проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, вірусного гепатиту В – це підсумки минулого року. Таким чином, діти отримали захист від цих хвороб на найбільш вразливий період для дитячого здоров’я.
Чи є цей кейс важливим для населення всієї області? Як Ви вважаєте?
Такий кейс є надзвичайно важливим для всієї області. Завдяки високим показникам охоплення населення імунопрофілактикою в останні роки зберігається тенденція щодо зниження рівня захворюваності вакцинокерованими інфекціями.
На Сумщині востаннє дифтерія була зареєстрована 10 років тому, більше 3-ох років населення не хворіє на кір та краснуху, а випадки кашлюку та епідпаротиту хоча й реєструються в окремі роки, однак їх кількість незначна: 1-2 особи. А якщо захворювання й виникали, то не поширювалися далі.
Сьогодні у зв’язку з війною зростають ризики виникнення хвороб. Війна залишає відбиток на всіх, і навіть на дітях: стрес, погіршення умов життя негативно впливають на неспецифічний захист організму. Відсутність епідемічної безпеки, а, подекуди, і неможливість дотримання елементарної гігієни – наражають на інфекційні захворювання. Міграція, іноді довготривале переміщення створюють умови для швидкого перенесення збудників захворювань. Тому велика надія на захист від них – специфічна імунопрофілактика. Так ми створюємо захист для кожного, а формуючи колективний імунітет – і захист для всіх.
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби реалізувати цей кейс? Якщо так, то з якими, і як Ви їх долали? Поділіться, будь ласка, досвідом.
Труднощі були і, частково, вони залишаються. Говорити про відсутність проблем ми зможемо лише тоді, коли КОЖНА дитина отримає необхідні їй профілактичні щеплення. Зупинюсь на основних.
Провівши анкетування медичних працівників щодо причин неповного охоплення дітей щепленнями, ми з’ясували, що близько третини невакцинованих дітей не отримали щеплення через релігійні переконання їхніх батьків. Вихід було знайдено. За нашої ініціативи, за участі Сумської військової адміністрації провели зустріч з лідерами релігійних громад Сумщини. Цю тактику ми використовували й раніше, переконуючи в необхідності щеплень проти коронавірусної інфекції, але особливо дієвий зворотній зв’язок ми отримали саме тоді, коли мова зайшла про захист дітей шляхом імунізації. Серед духовних наставників ми побачили не противників, а прихильників вакцинопрофілактики. Лідери релігійних громад публічно висловлювались на підтримку проведення профілактичних щеплень. Завдяки цьому вдалося значно знизити кількість відмовників від вакцинації.
За нашої ініціативи була проведена зустріч з ромською спільнотою Сум. Вона була присвячена обізнаності дорослих та дітей про користь щеплень та підвищенню рівня імунізації дітей ромів. Як зазначив голова ГО «Ромське національне об’єднання», медицина – це сфера, де знання та досвід мають вирішальне значення щодо питань вакцинації, і лише щеплення може врятувати життя.
Завдяки таким зустрічам можемо стверджувати, що динаміка вакцинації дітей серед ромів зросла, і це свідчить як про підвищення відповідальності батьків за здоров’я своїх дітей, так і про правильний напрямок нашої діяльності у популяризації вакцинопрофілактики.
Були труднощі і через недовіру батьків дітей до якості та безпечності вакцин, тож їх було складно переконати вакцинувати своїх дітей. Однак, ми долали і ці складнощі. В тому числі і на власному прикладі, проводячи щеплення тією ж вакциною, тими ж медичними працівниками, за тих же умов.
Ми розширили доступ до щеплень, проводячи виїзні вакцинальні сесії у віддалені райони Сумщини.
На зустрічах з населенням розповідаємо про безпечність та зберігання вакцин. Спеціальний транспортний засіб установи доставляє вакцини у найвіддаленіші куточки Сумської області. Наразі забезпечено безперебійну доставку вакцин. І кожен, хто прийшов на вакцинацію, може бути впевненим у якості вакцини та умовах її зберігання. Збереження якості вакцин — це запорука їх ефективності і першочергова задача нашого Центру.
Ми постійно проводимо навчання медичних працівників щодо вдосконалення навичок спілкування з батьками про вакцинацію.
Які управлінські якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до реалізації успішного кейса, і чому Ви навчилися?
Головне – це комунікація , вона є ключем до успіху. Знайти правильні слова, щоб бути почутим кожним. Люди повинні отримувати лише достовірну інформацію з офіційних джерел. А ще організація команди однодумців: завдяки співпраці з місцевими ЗМІ, медичними працівниками, громадами та громадськими організаціями ми розвіювали міфи про вакцинацію та підвищували обізнаність населення про її важливість.
Командна робота всіх працівників Сумського ОЦКПХ спрямована на досягненні спільних цілей, які неможливо виконати індивідуально.
Що б Ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно лупати цю скелю далі?
Використовувати всі можливості. Бути відкритими до нових ідей. Намагатись знайти ключик до кожного, хто ще не цінує вакцинацію. Це дасть можливість захистити ВСІХ. І тоді скеля стане не такою вже й великою та твердою.
Володимир Збаражський, генеральий директор Сумського обласного центру контролю та профілактики хфороб МОЗ України.
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік