- Головна
- Новини вакцинації
- Комунікація медиків з пацієнтами має вирішальне значення. Успішний кейс з імунізації Харківського ОЦКПХ
Комунікація медиків з пацієнтами має вирішальне значення. Успішний кейс з імунізації Харківського ОЦКПХ

Продовжуємо розповідати про найуспішніші кейси в напрямку імунізації від керівників обласних центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України (ЦКПХ). Сьогодні досвідом стійкості в умовах повномасштабної агресії та продовження заходів з рутинної імунізації в складному з безпекової точки зору регіоні ділиться Любов Махота, генеральний директор ДУ “Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб”.
Розкажіть, будь ласка, про успішний кейс з напрямку “імунізація”, яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
Вакцинація завжди була і залишається провідним засобом профілактики інфекційних хвороб. Однією із глобальних задач у 2023 році було реалізувати ініціативу МОЗ в організації й проведенні на території області (наздоганяючої) catch-up кампанії з вакцинації проти кору. Це було обумовлено занизькими показниками імунізації проти цієї інфекції, які стали наслідком низки причин: непроведення рутинних щеплень у зв’язку із впровадженням з 2020 року карантинних заходів по COVID-19 та тривалою російською агресією з початку 2022 року. Catch-up кампанія передбачала охоплення щепленнями дітей, які з будь-яких причин не отримали своєчасно щеплення проти кору в 1 рік та 6 років.
За результатами оперативного аналізу проміжних результатів кампанії було встановлено, що в Зміївській громаді при наявності достатньої кількості вакцини КПК та значного прошарку підлеглого дитячого контингенту показники вакцинації осіб, раніше не щеплених проти кору, були низькими.
За підсумками 8 місяців в середньому щомісячно отримували щеплення проти кору, паротиту та краснухи лише 4 дитини віком від 2-х до 6-ти років та 7 дітей віком старше 7 років.
У зв’язку з цим Зміївська громада стала пріоритетною для кураторської підтримки та проведення низки комунікаційних заходів, направлених на підвищення рівня імунізації, в першу чергу дитячого населення поза Календарем щеплень проти кору.
За ініціативи та безпосередньої участі генерального директора та провідних фахівців установи були організовані та проведені зустрічі з адміністрацією Зміївської громади, керівництвом та медичними працівниками центру первинної медико-санітарної допомоги.

Зустріч з адміністрацією Зміїївської громади
Під час зустрічей був обговорений стан імунізації в громаді проти вакцинокерованих інфекцій, проаналізовані причини непроведення профілактичних щеплень та відпрацьовані спільні шляхи вирішення проблемних питань.
Спільними зусиллями фахівців центру та медичних працівників в громаді була посилена комунікаційна робота з батьками щодо важливості та необхідності вакцинації, в тому числі проти кору. Відповідні публікації були розміщені на сайтах та на сторінках
соціальних мереж Зміївської міської ради та ЦПМСД. В місцях масового перебування людей були розміщені друковані інформаційні матеріали, проведені зустрічі та бесіди з батьками.
Окрім цього, впродовж catch-up кампанії з метою координації дій, фахівцями установи проводились щотижневі онлайн-наради з медичними працівниками первинної ланки охорони здоров’я області за участю провідних фахівців Департаменту охорони здоров’я.
З метою підвищення професійного рівня медичних працівників закладів охорони здоров’я протягом серпня проведена низка онлайн-вебінарів для лікарів та середніх медичних працівників.

Зустріч з медичними працівниками Зміївського ЦПМСД
Проведені заходи допомогли досягнути успіхів в охопленні вакцинацією проти кору дитячого населення Зміївської громади, які пропустили щеплення за Календарем.
Згідно аналізу результатів catch-up кампанії з вересня по грудень 2023 року, кількість дітей, які поза графіком отримували щеплення проти кору значно зросла. Так, щеплено протягом вересня 29 дітей віком від 2-х до 6-ти років та 70 дітей віком старше 7 років. В середньому за місяць протягом вересня – грудня 2023 року вакцинувалось 13 дітей віком від 2-х до 6-ти років та 23 дитини віком старше 7 років.
Таким чином підтверджено, що комплексний підхід до вирішення проблеми – співпраця з громадами, залучення громади до запланованих заходів, активна участь медичних працівників, кураторська підтримка з боку ЦКПХ, комунікаційні та навчально-просвітницькі заходи – мають вирішальне значення. На нашу думку, впровадження таких навичок роботи у практику буде мати позитивний вплив у підвищенні рівня імунізації населення всієї області.

Моніторинговий візит до Зміївського ЦПМСД. Кабінет щеплень
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби реалізувати цей кейс? Якщо так, то з якими, і як Ви їх долали?
Основними труднощами при реалізації цього кейсу була наявність значної кількості батьків, які впродовж тривалого часу відмовлялись з різних причин від проведення щеплень своїм дітям. Для їх переконання проводились зустрічі, бесіди, особисті розмови з медичними працівниками, до яких вони дослуховуються. У зв’язку з цим фахівцями нашої установи також постійно проводилось навчання медичних працівників, як ефективно комунікувати з батьками. Адже від цього залежить дуже багато – якщо лікар чи медсестра можуть пояснити мамі чи татові, чому варто їхній дитині надолужити щеплення.

Семінар для медичних працівників Зміїївського ЦПМСД щодо комунікації з батьками
Вважаємо, що саме зміна методів роботи медичних працівників, зокрема, посилення їх правильної комунікації з батьками, мали чи не найбільше значення для прийняття рішення щодо проведення профілактичних щеплень їх дітям.
Які керівницькі якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до реалізації цього кейсу, і чому Ви навчилися?
Для успішного подолання викликів, окрім вірного визначення причин проблеми необхідно розробити шляхи їх вирішення, поставити чітку мету та спланувати злагоджену роботу команди. Правильно поставлені завдання перед командою і злагоджена її робота є запорукою успіху. Велике значення мала також особиста участь керівництва у проведенні заходів: виїзд до громади, зустрічі з головами громад та медичними працівниками, спілкування з населенням.
Саме комплексний підхід до роботи, активна комунікаційна робота фахівців ОЦКПХ та медичних працівників закладів охорони здоров’я позитивно вплинула на вирішення проблеми. Цей досвід ми використовуємо під час роботи й в інших громадах.
Бажаю іншим керівникам ЦКПХ для досягнення позитивних результатів не зупинятися на досягнутому й постійно шукати нові шляхи вирішення проблемних питань!
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова