Успіх не є остаточним, невдача не є фатальною: важливою є сміливість продовжувати. Успішний кейс з імунізації Херсонського ЦКПХ
А сьогодні ділимося успішним кейсом з імунізації одного з найчутливіших регіонів України – Херсонщини. Дивує, як люди там взагалі живуть, не те, що вакцинують і ще й успішних кейсів досягають. Тож уважно читаймо інтерв’ю генеральної директорки ДУ «Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»–Асатурової Наталії Миколаївни. Читаймо та пишаємось!
Щодо успішного кейсу з напрямку “імунізація”.
Вакцинація є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішим способом захисту людини від інфекційних хвороб, у випадку інфікування запобігає важкому перебігу хвороби та виникненню ускладнення.
У зв’язку з військовою агресією російської федерації, окупацією територій області у 2022 році значно знизилось охоплення населення вакцинацією. Незважаючи на всі перешкоди, з перших днів після деокупації в області була відновлена планова вакцинація населення. Але ситуація ускладнилась підтопленням територій внаслідок техногенної катастрофи, спричиненої підривом Каховської ГЕС. Ймовірність виникнення та епідемічного поширення інфекційних захворювань була дуже високою. Необхідно було, насамперед, не допустити виникнення епідемічних ускладнень, зокрема з вакцинокерованих інфекцій. Через логістичні та інфраструктурні проблеми складно було забезпечити доступ до основного, з чого складається імунізація, – до вакцин та медичного обладнання.
Першочерговою необхідністю було забезпечити дотримання холодового ланцюга. Вакцини є чутливими до тепла та заморожування, тому їх необхідно зберігати при правильній температурі з моменту виробництва і до моменту використання, щоб зберегти їхню якість. За досить нетривалий час вдалося провести великий обсяг робіт для забезпечення та підтримання холодового ланцюга, включно з основним обладнанням (холодильники, морозильні камери, холодильні бокси, резервні генератори) і холодильними кімнатами, для запобігання пошкодженню вакцин під час перебоїв з електропостачанням або регулярних відключень.
Проведення аналізу потреб та можливостей, з’ясування актуальних даних щодо фактичної кількості дітей та дорослих, які потребують щеплення, дозволило розробити план вакцинації, провести адекватний розподіл вакцин.
Фахівцями ЦКПХ постійно здійснюється моніторинг наявності вакцин і обладнання для безпечного виконання ін’єкцій, що дозволяє своєчасно виявляти проблеми та вживати коригувальні заходи.
Завдяки співпраці з закладами охорони здоров’я, департаментом здоров’я, місцевими адміністраціями та місцевим самоврядуванням вдалося досягти достатньо високого рівня охоплення населення області рутинною вакцинацією.
Треба зазначити, що всі працівники відділу імунізації долучилися до цього процесу, ніхто не стояв осторонь – всі плідно і злагоджено працювали, працювали на результат. Активно долучилися і співробітники відділу епіднагляду за неінфекційними захворюваннями й юридичного відділу. За що я їм всі вдячна, бо ефективна команда робота завжди є безцінною, коли треба вирішити екстрені питання.
На кінець 2023 року нам було чим пишатися – середній показник охоплення обов’язковими щепленнями за 2023 рік склав від 83%, від очікуваних 100%. Тож, стратегія забезпечення доступу до послуг з імунізації на деокупованих територіях виявилась ефективною.
Щодо зіткнення з труднощами, аби реалізувати цей успішний кейс.
Організація заходів з імунізації на території, наближеної до воєнних дій, вимагає великої уваги до безпеки персоналу та місцевого населення, а також ефективної координації з усіма зацікавленими сторонами.
Внаслідок воєнних дій зменшилась кількість закладів охорони здоров’я, які виконують функції вакцинації населення в територіальних громад деокупованої місцевості. Відчувається брак спеціалістів.
Значно зменшилась кількість отримувачів послуг з вакцинації внаслідок міграції населення за межі області на більш небезпечні території України та за кордон, що потребувало та потребує отримання актуальних даних щодо фактичної кількості дитячого та дорослого населення для релевантного охоплення щепленнями населення.
Поряд з цим підтримка органів місцевої влади, співпраця з закладами охорони здоров’я, розуміння медичних працівників важливості імунізації населення для попередження виникнення спалахів, – все це позитивно впливає на стан імунізації жителів Херсонщини, а відтак і на швидке відновлення нормальної життєдіяльності та здоров’я населення області.
Як висловлювався Вінстон Черчилль: «Успіх не є остаточним, невдача не є фатальною: важливою є сміливість продовжувати!», – сьогодні це мій девіз.
Щодо якостей, які стали у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до реалізації цього кейсу, і чому навчилася.
На шляху до реалізації мети важливою є готовність долати перешкоди та працювати в умовах невизначеності та складнощів. Максимальна ефективність можлива при розумінні потреб та обставин місцевого населення. Зі сприйняття реальності починається формування чіткого уявлення про наявні проблеми та можливі рішення. Звичайно, буває складно, коли навколо війна, багато болю та страждань, проте можна добиватися позитивних зрушень навіть у найскладнішій ситуації. Відчуття сенсу дає нам сили, щоб рухатись вперед.
Для досягнення мети завжди потрібно мати команду та мати здібність мобілізувати команду навколо спільної мети. Відомо, що лідер це не той хто краще за всіх грає в команді, а той, хто може змусити команду грати краще за всіх. Добре, що така команда є.
Сьогодні кожен день може принести погані новини, але ми як складова системи громадського здоров’я маємо працювати на збереження здоров’я та благополуччя всього населення чи спільноти, маємо бути спроможними підтримувати себе, колег та близьких. Отже, й надалі, нам потрібно залишатися зосередженими на меті й відданими своєму покликанню всупереч будь-яким викликам.
Що хочу побажати своїм колегам, керівникам ЦКПХ, й самій собі:
- насамперед, стійкості. Не здаватися перед перешкодами, працювати на досягнення цілей;
- сприйняття інновацій, використання новаторських підходів та технологій для забезпечення ефективності програм;
- постійного саморозвитку, не зупинятися на досягнутому, хто не йде вперед, той іде назад;
- ефективної співпраці з місцевими владами, міжнародними організаціями та громадськими організаціями для спільного розв’язання проблем
- завжди знаходити взаєморозуміння у команді, навіть з не найсуттєвіших питань.
Борітеся – поборемо! Нам Бог помагає! (с) Бог і ЗСУ! – Наталія Асатурова, генеральна директорка ДУ «Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?