Випадок правця на Черкащині: як зараз почувається 13-річна хвора?
Редакція Національного порталу з імунізації поспілкувалася з дитячим неврологом КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня ЧОР», де зараз перебуває 13-річна дитина, що захворіла на правець у лютому.
Як ми повідомляли раніше, в Черкаській області було зареєстровано випадок правця у 13-річної жительки Уманського району. У дитини було пошкодження шкірних покривів. Згодом у неї погіршилось самопочуття: підвищилась температура тіла, з’явився біль у м’язах та ригідність потиличних м’язів. Пізніше спостерігались порушення дихання та судоми. Потерпілу шпиталізували до КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня ЧОР», де їй надали кваліфіковану медичну допомогу.
При проведенні епідрозслідування встановлено, що дівчинка отримала травму та не була щеплена проти правця відповідно до Календаря профілактичних щеплень.
Аби уточнити, яким наразі є стан здоров’я постраждалої дитини, редакція звернулася за коментарем до дитячого невролога неврологічного відділення “КНП Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради” Лілії Григорівни Липової.
“Останній раз я бачила пацієнтку в п’ятницю, 26 квітня. Дитина вже стабільна, ходить по відділенню і навіть трошки може виходити на вулицю, – розповідає Лілія Григорівна. – Дівчинка вже говорить, раніше не могла цього робити через трахеостому. В цілому її зараз нічого особливо не турбує. Єдине, ліва нога ще трошечки гірше її слухається, тож вона продовжує заняття з реабілітологом. Досі отримує протисудомні препарати, але вже зменшуємо дози, аби поступово їх відмінити.
Важливо розуміти, що шлях до стабілізації стану був досить довгим та складним. До нас в лікарню дитина поступила 16 лютого. Практично того ж дня пацієнтку ввели у “штучну кому”, оскільки в неї був сильно виражений больовий синдром, дитині в прямому сенсі вигинало дугою все тіло (так званий опістотонус – судомна поза, спричинена різким підвищенням тонусу м’язів шиї, спини, живота і кінцівок), наслідки цього стану можуть бути навіть до перелому хребта. Тому дитину розслабили та купували біль. Кілька разів пробували зменшити дозу препарату, але поки зберігався опістотонус, цього не можна було зробити. Через “штучну кому” дитину було переведно на штучну вентиляцію легень (тобто за неї “дихав” апарат), щоб насичення ксиню в крові не знижувалось. В такій ситуації потрібна постановка трехеостоми. Лише 3 квітня препарат відмінили, а дитину перевели з реанімаційного відділення до відділення неврології. Розпочався процес реабілітації. З часом дитині зняли трахеостому.
Хочу донести до батьків, наскільки важливо вакцинувати дітей проти правця, аби не допустити таких ситуацій. Наразі мама дитини вже щиросердно за вакцинацію. Вона зрозуміла на власному досвіді, чим загрожує правець і що все могло закінчитись не так благополучно. Мама визнає повністю, що несе відповідальність за хворобу дитини, хоча спочатку вона сприймала цю інформацію “ в штики” і навіть звинувачувала лікарів у неправильному виборі методів лікування. Слава Богу, що все минулося благополучно для дитини, але ж скільки всього пережили і сама пацієнтка, і мама, і лікарі. Бережіть своїх дітей”.
Нагадуємо, що єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація. Щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим! Згідно з Національним календарем щеплень, вакцинація дітей проти правця та дифтерії проводиться у віці 2,4, 6 та 18 місяців, 6 та 16 років; надалі ревакцинація дорослих проводиться кожні 10 років. Вакцинація проти дифтерії та правця є безоплатною для пацієнта. Ефективність вакцинації від правця сягає 95%-100%.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Стартували освітні курси для другої групи фармацевтів, що проводитимуть вакцинацію в аптеках
Як ви ставитеся до вакцинації? Пройдіть опитування
Вакцинуватися людям з ослабленим імунітетом — життєво необхідно!
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ