Здоров’я наших дітей залежить від нас. Успішний кейс з імунізації Дніпропетровського ОЦКПХ
Продовжуємо розповідати про найуспішніші кейси в напрямку імунізації від керівників обласних центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України (ЦКПХ). Досвідом успішної рутинної імунізації в області ділиться Сергій Вальчук, генеральний директор ДУ “Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Пане Сергію, назвіть, будь ласка, один успішний кейс в напрямку імунізація, яким ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
Наявність імунного прошарку населення завжди мала ключове значення для збереження здоров’я мешканців регіонів України. А в сучасний період, в складних умовах воєнних дій та великої міграції населення, вакцинація населення – це ще й питання національної безпеки.
Розуміння потреби у вдосконаленні взаємодії усіх ланок системи громадського здоров’я на регіональному рівні з метою підвищення довіри та обізнаності населення до вакцинації стало основою напрацювань нашого Центру.
В основу стратегії, яку нами було обрано лягло три напрямки діяльності: тісна співпраця з обласною державною адміністрацією та завідуючими департаментів, залучення територіальних громад та безпосереднє спілкування з населенням і представниками громад, а також надання методичної та партнерської допомоги медичним закладам на місцях у ході регулярних виїзних заходів із залученням вакцинального автобусу.
Комплексний підхід, централізація зусиль та посилена робота з територіальними громадами, медичними працівниками, населенням, як показала практика, дає позитивні результати. Як наслідок, за минулий рік динаміка імунізації в області значно покращилась та показники охоплення щепленнями по завершенню 2023 року досягли 71%-94,7%, що майже до 30% вище за рівні попереднього року.
Виїзди до територіальних громад ми започаткували щотижневі. Такі заходи здійснюються під назвою «День здоров’я».
До прикладу, у минулому році при виїзді до Кам’янської територіальної громади у зустрічі прийняли участь заступник міського голови міста Кам’янське Олександр Чернишов, секретар Кам’янської міської ради Наталія Ктітарова, начальник управління охорони здоров’я Віталій Мандзюк, директор департаменту Кам’янської міської ради з гуманітарних питань Наталя Рева, депутати обласної ради та інші. Також спеціалістами нашого Центру проведено відвідування 2амбулаторйї ЦПСМД №3, пункту тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб «Новий квартал» та організовано вакцинацію населення.
Головна тема під час зустрічей – це вакцинація дітей та дорослих. Тільки у квітні поточного року при відвідуванні П’ятихатської, Миколаївської та Обухівської територіальних громад вакциновано біля 90 осіб дорослих проти дифтерії та правця.
На мій погляд, взаємодія з владою та належна комунікація – це ті складові, які впливають на довіру населення до вакцинації.
Чи є цей кейс важливим для населення вашої області? Як ви вважаєте?
Звичайно. Успіх безумовно залежить від ступеню довіри населення до вакцинації. Ми бачимо своєю метою донести до співгромадян розуміння щеплень як єдиного та безальтернативного засобу збереження здоров’я.
Чи зіткнулись Ви з труднощами, аби його реалізувати?
Звичайно виникають і деякі об’єктивні труднощі.
По–перше, Дніпропетровська область – це один з найбільших регіонів як територіально, так і за чисельністю населення. В регіоні 86 територіальних громад, велика кількість лікувальних закладів: 137 комунальних та 91 приватний заклад, які отримують з нашого складу вакцину та забезпечують звітування. Кількість медичних закладів, що надають послуги з імунізації, постійно збільшується за рахунок приватних закладів та ФОПів, через що нам доводиться більше приділяти їм уваги для надання методичної допомоги в питаннях організації імунопрофілактики.
Також на початках і деякі керівники територіальних громад не надавали відповідного значення виїздам наших спеціалістів. Все це було для них новиною. Але час змінює все на краще.
Які керівницькі якості стали Вам у нагоді для того, щоб подолати виклики на шляху до реалізації цього кейса, і чому Ви навчились?
Перш за все, це довіра своєму колективу. Тільки командою можна реалізувати плани та долати будь-які труднощі, які виникають на шляху. Також планування заходів та прийняття оперативних рішень в складних ситуаціях та форс-мажорних обставинах. Важливо бути доступним своїм колегам в будь-який час доби.
Що б Ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно “лупати сю скелю” далі?
Наполегливості, не зупинятись перед труднощами та на досягнутому!
Ми повинні розуміти: від того як ми будемо виконувати завдання, що стоять перед нами, залежить здоров’я наших дітей. А також важливо згуртувати навколо себе досвідчений та відповідальний кадровий потенціал. Тільки спільними зусиллями можливо успішно лупати цю круту та надзвичайно важливу для нашого суспільства скелю імунопрофілактики!
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні
“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
Дайджест про вакцинацію в Україні та світі: сьомий випуск
Опитування для медпрацівників: поширені питання про вакцинацію від батьків та освітян
Спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо важливості вакцинації напередодні навчального року
60 тисяч доз дитячої вакцини від 5 хвороб в Україну доставив ЮНІСЕФ