Чи в належних умовах зберігаються вакцини в державних медзакладах? Роз’яснює МОЗ
Чи можна довіряти якості вакцин, що використовуються в комунальних медичних закладах? Як ми можемо бути впевнені, що вакцини транспортуються та зберігаються з дотриманням всіх вимог холодового ланцюгу? Такі питання часто ставлять мами й татусі, що тільки починають вакцинувати своїх дітей.
Аби розвіяти сумніви молодих батьків, в Міністерстві охорони здоров’я України детально розповіли та показали, яким чином наразі забезпечується дотримання належних температурних умов при транспортуванні та зберіганні вакцини.
Всі ми знаємо, що вакцини дуже чутливі до температури. Щоб зберегти їхні властивості, вони мають постійно перебувати у середовищі з низькою температурою. Холодовий ланцюг – це система холодового обладнання, яке може забезпечити постійний температурний режим при зберіганні чи переміщенні вакцини аж до моменту її використання, – роз’яснюють у МОЗ. – Щоби холодовий ланцюг в Україні був максимально ефективним та враховував усі ризики включно із тривалими знеструмленнями, ми повністю оновили обладнання в українських медзакладах, пунктах щеплень та на складах. Допомогли налаштувати холодовий ланцюг за кращими міжнародними стандартами допомогли наші партнери: UNICEF Ukraine, USAID Ukraine – USAID Україна, World Bank Ukraine та ініціатива COVAX – дякуємо!
Наразі в Україні одна з найсучасніших в світі система транспортування вакцин. Зберігання вакцин за належних температурних умов гарантує їхню ефективність. Вакцини транспортують в автомобілях-рефрижераторах і холодильних боксах з температурними реєстраторами. Саме в такому вигляді їх розмитнюють та везуть на національний склад, а звідти – в області. Всі склади оснащені холодильними камерами. Медичні заклади пункти щеплень обладнані сучасними спеціалізованими холодильниками. Для перевезення вакцин у пункти щеплень використовують термоконтейнери. Все обладнання здатне підтримувати температуру, яка відповідає вимогам до режиму зберігання вакцин, від 3 до 5 днів навіть за відсутності електроживлення. Термосумки здатні утримувати холод зовні + 43 протягом 152 годин. Якщо за цей час електропостачання не відновлюється, вакцину переміщують у великі термоконтейнери, які використовують у надзвичайних ситуаціях, або в медзаклади, де є електроенергія. Реальну температуру в холодильних боксах і холодильниках під час транспортування та зберігання вакцин фіксують автоматичні реєстратори. Ці пристрої працюють автономно та безперервно. Якщо порушення температурного режиму триває довше допустимого періоду, вакцина може втратити дієвість. Вона не стає небезпечною, проте може більше не захищати від інфекцій. Таку вакцину не використовують. Холодовий ланцюг в Україні відповідає найвищим світовим стандартам.
«Ця програма на рівні ідеї з’явилась ще в часи пандемії COVID-19 і, незважаючи на виклики війни, її вдалося успішно втілити. Зараз це потужна працююча система якісного зберігання вакцин, навіть у разі “блекауту”», – зазначає Ігор Кузін, заступник Міністра охорони здоров’я України, державний санітарний лікар України. – Саме цей проєкт поклав початок системної заміни обладнання для зберігання вакцин на рівні всіх регіонів країни. Результат, який маємо зараз — це сучасна система зберігання вакцин із дотриманням умов «холодового ланцюгу». Медзаклади та обласні Центри контролю і профілактики хвороб забезпечені прекваліфікованими ВООЗ холодильниками і морозильниками — це 5 168 одиниць.
Тож хай безпідставні сумніви не зупиняють вас на шляху до вашої безпеки! Захистіть себе та своїх близьких від небезпечних хвороб – вакцинуйтеся!
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік