Троє людей померло від менінгококцемії на Чернігівщині
Три смертельних випадки внаслідок менінгококцемії зафіксовано в Чернігівській області з початку 2024 року. Про це у коментарі для “Суспільне. Чернігів” розповів заступник генерального директора Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Артем Ярошенко.
Двоє з померлих – діти. “Це обидва випадки у Чернігові. Ще один — у Козельці, де померла доросла жінка”, – прокоментував пан Ярошенко.
Що таке менінгококцемія і хто має підвищений ризик захворювання?
“Бактерія, яка називається менінгокок, відповідальна за цілий ряд серйозних захворювань. Вона є однією з основних причин ураження нервової системи, відомого як менінгіт. Також є таке ураження як менінгококовий сепсис, або менінгококцемія, при якому інфекція може перебігати блискавично й дуже часто закінчується смертю. В групі ризику як менінгіту, так і менінгококцемії – діти перших років життя”, – роз’яснює лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федір Лапій. – Крім групи ризику з тяжкого перебігу менінгококової інфекції за віком (діти перших років життя) є ще група ризику за станом здоров’я. Сюди належать люди, які мають порушення функції селезінки або її відсутність”.
Чи існують вакцини, що захищають від менінгококцемії?
“Важливо розуміти, що сама бактерія має свої різновиди – так звані серогрупи, яких на сьогодні нараховується 13. Ці серогрупи по-різному зустрічаються в різних країнах, на різних континентах. Зважаючи на це, існують різні вакцини проти різних серогруп, які по-різному використовуються в різних країнах”, – пояснює Федір Лапій.
Наразі в Україні зареєстровано три вакцини проти менінгококової інфекції. Дві з них (торгові назви “Німенрикс” та “Менактра”) захищають від серогруп A, C, W, Y, а третя вакцини (торгова назва “Бексеро”) захищає від серогрупи В.
Яка вакцина проти менінгококової інфекції найбільш актуальна для України?
“В Україні більшість випадків інфекції, яка зумовлена менінгококом, припадає на серогрупу В. Проте варто пам’ятати, що біля 25-30% менінгококової інфекції в Україні зумовлена двома іншими серогрупами: А та С. Тож для нас актуальними є як вакцина, яка захищає від інфекції, зумовленої серогрупою В (торгова назва “Бексеро”), так і вакцини проти інфекції, зумовленої серогрупами А та С (торгові назви “Німенрикс”, “Менактра”)”, – резюмує Федір Лапій.
Вакцина проти менінгококової інфекції в Україні належить до рекомендованих, або додаткових, щеплень. Це означає, що наразі вакцина не входить до Національного календаря щеплень і не забезпечується коштом держави, проте за власним бажанням та відсутності протипоказів до цього щеплення пацієнт може придбати вакцину власним коштом та вакцинуватися.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік